субота, 27. фебруар 2016.

Korupcija u Srbiji

Omer Karabeg: Kakvi su rezultati Vučićeve borbe protiv korupcije razgovaraju Tatjana Babić, direktorka Agencije za borbu protiv korupcije, i Miroslava Milenović, članica Saveta za borbu protiv korupcije.
Miroslava Milenović: Vučić je na krilima 24 sporne privatizacije, na koje je ukazao Savet za borbu protiv korupcije, uspeo da ubedi biračko telo da je on taj koji će te predmete završiti i krenuti u bespoštednu borbu protiv korupcije. To je ostalo mrtvo slovo na papiru, nijedan od tih predmeta nije rešen, tako da je njemu sada vrlo teško da uđe u bilo kakvu raspravu o tome, jer su rezultati jako mršavi. Imamo samo populističke priče, ali ne i stvarne efekte. Iako je savetodavno telo vlade, Savet za borbu protiv korupcije je ignorisan od strane vlade na čijem čelu je Vučić. Nazvala bih to apsolutnom ignorancijom koja prelazi u omalovažavanje članova Saveta. Ide se dotle da se postavlja pitanje zbog čega Savet postoji i šta on uopšte radi. Tako da je borba protiv korupcije u Srbiji više deklarativna nego suštinska.
Tatjana Babić: Mi se i dalje suočavamo, i to je ogroman problem, sa istragama i sudskim postupcima koji predugo traju. Nemamo epiloge, nemamo pravosnažne sudske odluke, naročito u slučajevima visoke korupcije. Ali naše iskustvo iz prošle godine - a ja govorim iz perspektive Agencije za borbu protiv korupcije - pokazuje da su funkcioneri u mnogo većoj meri spremni da se odgovorno ponašaju prema obavezama koje proizlaze iz Zakona o Agenciji za borbu protiv korupcije.
Milenović: To se za mene potpuno uklapa u priču o borbi protiv korupcije koju plasira vladajuća elita. Ta borba je, kao što sam već rekla, samo deklarativna. Pravosuđe u Srbiji je rastureno. Nije se to desilo u poslednjih godinu ili dve, rasturano je u proteklih više od deset godina. Ono nije nezavisno. Nema čak ni nezavisan budžet. Isključivo od vlasti zavisi na koji način će upotrebiti ili zloupotrebiti pravosuđe. I slučaj Mišković to pokazuje. Sudski postupci se ovde koriste za trgovinu uticajem. Ne može neko da juče bude kriv, a danas prav - bez bilo kakvog postupka.
Babić: Neću da se bavim time zašto neko sedi sa nekim protiv koga se još uvek vodi postupak. Pitanje je zašto taj postupak toliko traje. Neprimereno je da toliko dugo traju postupci za tako ozbiljne slučajeve.
Milenović: Hoću da skrenem pažnju da je i Savez za borbu protiv korupcije u proteklih deset godina vrlo često podnosio krivične prijave, ali bez ikakvog rezultata. Čak ne znamo ni da li su te krivične prijave odbačene ili ne. Inače, u proteklih nekoliko meseci Savet je bio izložen ne samo medijskom linču, nego i krivičnim prijavama protiv nas od strane pojedinaca i te prijave sud je procesuirao u vrlo kratkom roku. Dakle, kada su u pitanju prijave protiv Saveta za borbu protiv korupcije, onda je pravosuđe vrlo efikasno.
Babić: Treba da uspostavimo drugačiji sistem. Treba da promenimo pravila. Treba da eliminišemo podsticaje na korupciju. I u zakonodavnom i u institucionalnom okviru. Treba da povećamo cenu korupcije jer se, nažalost, korupcija isplati. Kada budemo uspostavili drugačiji sistem i eliminisali podsticaje na korupciju - tada će političari i funkcioneri morati da se drugačije ponašaju. To je priča koju stalno ponavljam.


http://www.danas.rs/dodaci/nedelja/korupcija_u_srbiji.26.html?news_id=316675

Нема коментара: