четвртак, 29. јануар 2015.

Funkcioneri u Nišu hapšeni, a nijedna presuda

Za godinu i po u Nišu je privedeno više od 10 javnih funkcionera, ali do sada niko nije osuđen.

Prema istraživanjima, zbog korupcije država godišnje gubi milijardu evra. Spektakularna hapšenja i privođenja čak i visokih funkcionera postala su praksa, ali do sada presuda nema.
U poslednjih godinu i po dana u Nišu je privedeno više od deset javnih funkcionera. Juče je privedeno dvoje.

Privedeni su, između ostalih, direktor Instituta Radon u Niškoj Banji Aleksandar Dimić, bivša predsednica opštine Crveni Krst Lelica Kostić,  potpredsednik niškog SNS Miloš Milvančević, dekan Medicinskog fakulteta Milan Višnjić, direktori Toplane Slobodan Maksimović i Milutin Ilić, bivši gradonačelnik Miloš Simonović, načelnik gradske Uprave za imovinu Ljubiša Janjić, lider niškog URS-a Branislav Jovanović iz Direkcije za izgradnju...

Danas mlađi referent Branislav Jovanović, posle 10 godina na mestu direktora Direkcije za izgradnju, iz poslaničke klupe, dospeo je na pritvorsku.

"Moj život se pretvorio u pakao. Oni su čekali da prođu izbori i pošto nisu mogli da me politički unište, jer smo bili treća stranka u Nišu, onda su krenuli sa tom hajkom. Supruga mi je bila na intenzivnoj nezi, ćerka trudna, tri sata su mi pretresali stan", kaže Braanislav Jovanović (URS).

U pritvoru je proveo dva meseca, a bivši dekan Medicinskog fakulteta i osnivač Reformističke stranke Milan Višnjić, skoro tri.
"Po mom dubokom ubeđenju to je jedna politička ujdurma gde sam ja trebao da budem sklonjen sa svih funkcija. Drugačije ne bi mogli da me sklone, jer sam imao veliki ugled na fakultetu i u Kliničkom centru", kaže Višnjić.

Od privođenja je prošlo više od godinu dana, a optužnice, kao ni u slučaju Jovanovića i bivšeg gradonačelnika Simonovića – još nema.

Oni koji su bili u pritvoru, iako su neki možda odgovorni za korupciju ili druge zloupotrebe položaja, i dalje imaju argumente da govore da nisu i da je sve namešteno, jer ne samo što nisu osuđeni, nego nema ni optužnice.

Ko je odgovoran - policija ili tužilaštvo?

U stručnoj javnosti, mišljenja su podeljena, ali su upravo to dve adrese na koje ukazuju. "To se vrlo često dešava - da policija nema prave dokaze, pa u tužilaštvu treba dopuniti. Zato i posle mnogo godina imamo oslobađajuće presude", kaže advokatica Brankica Orlović.

Dragan Dobrašinović iz Topličkog centra za demokratiju kaže da je odgovorno pravosuđe."Ono je najveća sramota srpske države. Korupcija odnese milijardu evra godišnje, a je l' znate koliki je broj osuđenih godišnje? Nijedan".

I bez presude, privedeni funkcioneri suočeni su sa osudama. Prema zakonu i dalje su nevini, ali kod dela javnosti - nisu. Pitanje je da li će sud o krivici uopšte odlučivati.

http://rs.n1info.com/a30925/Vesti/Funkcioneri-u-Nisu-hapseni-a-nijedna-presuda.html

Нема коментара: