уторак, 18. новембар 2014.

Vinjete kao baloni

Kako bi se izbegla svaka sumnja na korupciju, država bi trebalo da izađe sa jasnim pokazateljima
koliko bi je koštalo pokretanje naplaćivanje putem vinjeta i kolike bi prihode to donelo


NE ulazim u to da li je bolje, efikasnije i po državu i građane korisnije naplaćivati putarinu na rampama, putem vinjeta ili elektronskim sistemom.

Ali, uveren sam da je najdelovotvornije da se, pre bilo kakvog „lansiranja“ ideje o promeni naplate i uvođenja vinjeta, uradi detaljna i sveobuhvatna stručna analiza o tom sistemu.

Kako bi se izbegla svaka sumnja na korupciju, država bi trebalo da izađe sa jasnim pokazateljima koliko bi je koštalo pokretanje naplaćivanje putem vinjeta i kolike bi prihode to donelo. Naravno, morala bi da se uradi i kalkulacija da li bi to sve izazvalo veliki trošak za vozače. Sve da se stavi na tas.

Samo pre dve godine, na primer, direktor „Puteva Srbije“ je odbacio mogućnost uvođenja vinjeta jer se od tog sistama, navodno, odustaje i širom Evrope. Sada, evo, imamo iznenadni preokret i najavu uvođenja vinjeta u Srbiji.

Pogrešno je da se takve sistemske promene „ispaljuju“ kao nekakvi probni baloni za javnost, a da tek posle medijskih najava, počnu stručni razgovori i analize. Bolje bi bilo da se taj redosled obrne.
Jer, imali smo primere da je ministar najavljivao i kanal od Dunava do Egejskog mora, a „stručnu analizu“ posla dobijali smo od kompanije koja je za taj posao bila zainteresovana i angažovana.
Zato, pre uvođenja vinjeta ili odustajanja od njih, hajde da prvo vidimo računicu!


http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/ekonomija/aktuelno.239.html:519955-Zlatko-Minic-Vinjete-kao-baloni

Нема коментара: