LIDER Socijaldemokratske stranke Boris Tadić pokušava da svoje novo političko čedo ubrzano uvede u društvo Partije evropskih socijalista, ali ga u tome sprečava DS!Kako saznajemo, poslednjih nedelja se u međunarodnoj političkoj areni vodi žestok okršaj doskorašnjih stranačkih saboraca, jer demokrate nisu baš rade da SDS podignu rampu za ulazak u PES.
Prema našim informacijama, demokrate su bile spremne na dogovor sa Tadićem oko podrške za članstvo, ali se ta dobra volja istopila posle serije konstantnih napada koji na adresu DS stižu iz SDS.
Demokrate su već sedam godina pridruženi član PES (što je najviši status koje mogu da dobiju partije zemalja koje nisu članice EU), a dok je vodio ovu stranku, Tadić je bio izabran i u predsedništvo ove asocijacije.
On bi da se što pre ponovo nađe rame uz rame sa evropskim socijalističkim i socijaldemokratskim partijama i liderima. Zbog toga je, između ostalog, i doneta odluka o promeni naziva Nove demokratske stranke u Socijaldemokratsku stranku. Članstvo u PES bilo je jedna od tema njegovog susreta sa nemačkim vicekancelarom Zigmarom Gabrijelom.
I DS lobira - ali protiv članstva Tadića u PES. Njihov najjači argument je da SDS postoji „nekoliko nedelja“ i da tek treba da se dokaže na polju socijaldemokratskih ideja.
Internacionalni sekretar demokrata Vladimir Todorić kaže nam da tema članstva SDS nije bila na dnevnom redu poslednjeg sastanka PES:
- DS o tom pitanju nije zauzeo zvaničan stav. Otvoreni smo za razgovore sa svima koji su opozicija režimu i ovakvoj vladi SNS i Aleksandra Vučića. Svaku buduću saradnju sa drugim partijama gradićemo na programskim osnovama, a ne bilo kakvim ličnim dogovrima, poznanstvima ili afinitetima.
Portparol SDS Konstantin Samofalov podseća da je Tadić uveo DS u PES i bio prvi član Predsedništva PES iz Srbije u istoriji ove organizacije: Prirodno je da i SDS teži članstvu, s obzirom na to da je socijaldemokratija naš put i nedvosmisleno opredeljenje. Aplicirali smo za članstvo i čekamo odgovor. Inače, SDS, jedina iz Srbije, je već članica Progresivne alijanse, nove svetske levičarske organizacije, a Tadić je jedan od osnivača.
RAMPA I DAČIĆU
Inače, i socijalisti pokušavaju da uđu u PES od 2008. godine, ali im je rampu, još tada, spustio upravo - Tadić. I pored mnogobrojnih pokušaja Ivice Dačića da dobiju status pridruženog člana, demokrate su to uspevale da spreče.
http://www.novosti.rs/vesti/naslovna/politika/aktuelno.289.html:520054-Pajtic-blokira-Tadica-u-Evropi
Нема коментара:
Постави коментар