понедељак, 17. новембар 2014.

Javna preduzeća - feudi stranaka

Nestručno vođenje javnih preduzeća i nagomilavanje gubitaka, uprkos monopolima koje imaju, dovelo je do propasti 45% tržišne vrednosti domaćih JP za 10 godina.


Iako se trude da u javnosti deluju nepristrasno, državna preduzeća oduvek su prvenstveno služila za uhlebljavanje partijskih kadrova i nepotizam.


Umesto da radnici i direktori rade za javna preduzeća, oni rade za političke intererse onih koji su ih i postavili, piše 021.rs.
Jelisaveta Vasilić iz Saveta za borbu protiv korupcije tvrdi za 021 upravo to, da su javna preduzeća zapravo feudi političkih partija.

"Da takve korupcije ima proizilazi iz toga što se uvek vodi velika borba mađu partijama čiji će članovi doći na koje državne pozicije. Ustvari javna preduzeća su feudi političkih stranaka, jer javnim preduzećem uglavnom vlada jedna partija. U tim preduzećima se vrte vrlo velika sredstva, kako novčana tako i imovinska. Oni koji upravljaju njima imaju veliku moć, a kada neko nad tom moći nema nikakvu kontrolu onda je to korupcija", ističe Vasilić.

Najveći problem korupcije u javnim preduzećima je upravo rukovodeći kadar koji sa jedne strane zavisi od političara koji su ga postavili, a sa druge strane od svih onih radnika koji su posao dobili preko veze. Svi oni na neki način direktore javnih preduzeća drže u šaci.

Indikatori korupcije u javnim preduzećima, koji nastaju kao logični sled postojećeg sistema upravljanja, su mnogostruki. Stanko Krstin, predsednik Unije poslodavaca Vojvodine smatra da su javne nabavke najviše korumpirane aktivnosti u sistemu javnih preduzeća, a da pritom ne postoji nikakva kontrola svrsishodnosti javnih nabavki.

"Način na koji se najčešće sprovodi korupcija su netransparentne javne nabavke u javnim preduzećima. Ta preduzeća bi trebalo da raspišu tendere na kojima svako može da učestvuje, ali umesto toga se raspišu tenderi koji su praktično pripremljeni za nekoga ko dobija posao. Ti tanderi bivaju naplaćeni po pravilu mnogo više nego što treba, a pare završavaju kod tih ljudi koji su ih i postavili", kaže Krstin za 021.

Sa druge strane, Zoran Radosavljević, predsednik Sindikata zaposlenih u komunalno-stambenim delatnostima Novog Sada, navodi još neke indikatore korupcije u javnim preduzećima i ističe da bi se za promenu trebalo pozabaviti korupcijom i na lokalnom nivou, umesto samo na republičkom, kao što je bilo do sada.

"Ja mislim da se država nije dovoljno bavila korupcijom u lokalnim samoupravama, jer su se uglavnom bavili korupcijom u javnim preduzećima na nivou republike, kao što su "Jat", "Galenika", "Železnice Srbije". Moje kolege iz javnih preduzeća na lokalu kažu da je tamo najveći problem u načinu zapošljavanja pojedinih ljudi, javnim nabavkama, sumnjivim investicijama, nabavci reporo materijala, itd.", priča Radosavljević za 021.

http://www.b92.net/biz/vesti/srbija.php?yyyy=2014&mm=11&dd=16&nav_id=924448

Нема коментара: