уторак, 18. новембар 2014.

Пајтић и Цветковић проћердали милионе евра

Продаја Тесла банке је још једна у низу финансијских авантура Покрајинске владе Бојана
Пајтића у којој су грађани АП Војводине оштећени за више од милион евра, наводи за “Дневник” посланик.

Српске напредне странке у Скупштини Војводине Владимир Галић. Како објашњава, Војводина је у оснивању банке уложила 1,5 милиона евра, а како је покрајински секретар за финансије Зоран Радоман у петак изјавио новинарима добићемо од њене продаје само 471.000 евра.

– То је најновији финансијски скандал Покрајинске владе – оцењује Галић.
Он је подсетио да су посланици његове странке пре шест месеци у покрајинском парламенту говорили о томе да је Тесла банка пропао посао и да је један од финансијских вратоломија Покрајинске владе. Како се  испоставило, банка у коју су Покрајина и влада Мирка Цветковића уложиили 3,2 милиона евра, данас вреди само милион евра за колико су се погодили са Б-2 холдинг АС из Норвешке да се прода.

– Само пре неколико месеци Зоран Радоман је говорио о продаји Тесла банке као могућности да се заради одлична новчана сума. Тад је за ту банку била заинтересована и шпанска Bandenia Banca Privada PLC. Међутим, покрајински секретар је наводио податке из проспекта за продају банке, а тамо је писало да она вреди 37 милиона 117.000 куна, односно око пет милиона евра, што није тачно – каже Галић.

Наводећи финансијске показатеље са сајта Тесла банке указује на то да је деоничарски капитал банке 31. децембра 2013. године био само 15.400.000 куна, односно два милиона евра.
Током 2014. године банка је генерисала нове губитке и кад је шпанска банка дошла да погледа документацију, видела је да се не ради о капиталу од пет милиона евра, него да је реч о пуно мањем износу и лошем пласману банке па је одустала од њене куповине.

– Новац, који су Покрајинска и републичка влада Мирка Цветковића уложили у загребачку Тесла банку 2011. године је проћердан. Банка је од оснивања пословала сваке године са губитком и појела практично свој оснивачки капитал. Највећи апсурд саме банке је у томе што није могла да наплати ни провизију за своје услуге. Трошила је оснивачки капитал, који је тад износио 4,3 милиона евра, на режијске трошкове, плате 15 запослених као и апанаже Надзорног одбора, међу којима су били и високи функционери Пајтићеве администрације – примећује посланик СНС-а.

Из финансијских показатеља са сајта “Тесла банке” дд Загреб, се види да је банка у првој години оснивања имала губитак у пословању од 8.898.000  куна. На основу курсне листе према којој евро вреди 7,6 куна види се да банка је већ у години оснивања имала губитак од 1,2 милиона евра. Извештај надаље показује да је банка из 2011 године пренела губитак у наредну годину од осам милиона 474.000 куна и у 2012. години остварила нови губитак од пет милиона 923 000 куна, односно око 780. 000 евра. Следеће године 2013. имала је 14 милиона 396 000 куна пренетих губитака из предходне две године, а остварила је и нови губитак од седам милиона 481 000 куна односно око 960.000 евра.

– То су показатељи, који могу да се виде на сајту банке и ту нема никакве политике. Међутим, господин Радоман ипак истиче да је незадовољан тиме што Тесла банка није докапитализована да би испунила своју намену због које је основана 2011. године. Покрајински секретар наводи да би Тесла банка могла докапитализовати са 10 милиона евра и да тако ради оно због чега је основана – каже Галић - С обзиром на чињеницу да је Тесла банка основана да би подржала повратак прогнаних Срба у Републику Хрватске и да им тамо омогући да обнове имање, имам право да питам господина Радомана, зашто није изнео податак колико је таквих корисника услуга било у банци, која се очигледно није бавила банкарским пословима него је једноставно црпила свој оснивчки капитал – истиче.

Ержебет Марјанов

Рецепт за докапитализацију као за Развојну банку?

Владимир Галић је прозвао Зорана Радомана због тога што је предложио докапитовализовање Тесла банке, која је данас у финансијском смислу мртва, са 10 милиона евра.

– Да ли је требало да улажемо у Тесла банку на исти начин како је покушано да се улаже у Развојну банку Војводине? Подсетићу, да су грађани Војводине задужени по истом принципу који сад предлаже господин Радоман за 15 милијарди динара обвезница само три месеца пре него што је Развојна банка отишла у стечај, а путем електронсхих медија су ишле рекламе да је она јача него икад – наводи посланик СНС-а.

Он сматра да је то била једна од обмана Покрајинске владе за коју грађани АПВ на годишњем нивоу плаћају обавезе од пет милиона евра за банку која нема.

– Да ли је исти рецепт господин Радоман мислио да примени када је реч о Тесла банци – пита Галић.

http://www.dnevnik.rs/politika/pajtic-i-cvetkovic-procerdali-milione-evra



Нема коментара: