уторак, 12. април 2016.

Vulgarna komercijalizacija je najveća opasnost za kulturu i duhovnost

Nakon retrospektive u njujorškom Muzeju moderne umetnosti 2008, Britanskom filmskom institutu 2010, u Španskoj kinoteci u Madridu i Barseloni, ipak, najprestižnija do sada internacionalna retrospektiva Gorana Paskaljevića otvorena je 2. aprila u starom bečkom bioskopu Metro kinokulturhaus, koji pripada Austrijskom filmskom arhivu. Do 1. maja tu će biti prikazano čak šesnaest Paskaljevićevih celovečernjih filmova. Sa izuzetkom filma "Zemlja bogova", ova retrospektiva obuhvatila je sve filmove slavnog režisera.
"Ono što se razlikuje u percepciji mojih filmova od jedne do druge publike širom sveta, zavisi od odmere njihovog poznavanja našeg podneblja i političkih prilika u Jugoslaviji i Srbiji u poslednjih 40 godina", objasnio je Paskaljević u intervjuu za list Politika koji potpisuje Marina D. Rihter, i dodao: "Kod nekih gledalaca su uočljive brojne predrasude o nama i našoj skorijoj istoriji. Ali, kada ih filmovi emotivno pokrenu, mnogo je lakše razbiti te predrasude. To mi je do sada uglavnom uspevalo."
Kao kustosi retrospektive potpisani su Duško Dimitrovski i Helmut Figl. Kako prenosi današnja Politika, oni su u eseju za Austrijski filmski arhiv opisali Paskaljevićeve filmove kao "tragikomične priče sa sjajnim glumcima i spektakularnom fotografijom", a samog režisera nazvali "verovatno najznačajnijim i najproduktivnijim rediteljem današnjice u Srbiji, koji uz Dušana Makavejeva i Emira Kusturicu pripada renomiranim filmskim autorima velikog jugoslovenskog prostora".
Goran Paskaljević je rekao da i dalje čvrsto veruje u snagu umetnosti, čak i u ovim vremenima kada izgleda da se umetničko stvaralaštvo povlači pod najezdom banalne komercijale i rijaliti programa na televiziji.
"Nikada me nije interesovalo da pravim tzv. filmove za publiku, sa uverenjem da ću zaraditi puno para, ili da podilazim trenutnom ukusu filmskih kritičara i selektora velikih filmskih festivala. Stvaram filmove za svoju dušu (...) A što se tiče najezde rijalitija, odnosno trovanja naših duša nekulturom i prostaklukom, šta još mogu da dodam vapaju mnogih naših građana da to već jednom prestane. Ta vulgarna komercijalizacija predstavlja najveću opasnost za našu kulturu i duhovnost."
Na prošlogodišnjem festivalu u Insbruku, prikazana je retrospektiva od osam filmova Gorana Paskaljevića i uručena mu je počasna nagrada festivala. Tom prilikom, Klaus Eder, istaknuti filmski kritičar iz Nemačke, predstavio je Gorana Paskaljevića kao "hroničara srpske stvarnosti", a publici se obratio rečima: "Ako želite da naučite nešto o savremenoj istoriji Srbije, gledajte Goranove filmove. Nezainteresovan za dnevnu politiku, on istražuje uticaj političkih previranja na pojedince".
U intervjuu, Paskaljević se osvrnuo i na ove pohvale, koje je doživeo kao najveći mogući kompliment.
"Zadatak umetnosti jeste da ostavi trag u vremenu u kome je umetnik živeo, da pokrene na razmišljanje i da, ukoliko je iskrena, traje i inspiriše nove stvaraoce. Ako sam jednim delom u tome uspeo, nema kraja mome zadovoljstvu i sreći."
Na pitanje zbog čega njegovi filmovi iz godine u godinu postaju sve mračniji, Paskljević je objasnio da je to možda rezultat godina koje ga sustižu.
"Nije lako biti optimističan kada imate veliko životno iskustvo i kada sa više gorčine i opreza sagledavate svet oko sebe".
Goran Paskaljević trenutno sprema film koji će snimati idućeg proleća u Italiji, u papskom gradu Viterbo, nadomak Rima. Kako je najavio, film je savremen, i biće rađen po scenariju koji je Paskaljević napisao zajedno sa Filipom Davidom. Italijanski scenarista Marko Alesi trenutno radi na adaptaciji scenarija za ovaj film koji će okupiti poznate italijanske i francuske glumce.
"Eto, uskoro se selim u Rim.", zaključio je režiser 

http://www.nedeljnik.rs/kultura/portalnews/goran-paskaljevic-vulgarna-komercijalizacija-je-najveca-opasnost-za-kulturu-i-duhovnost/

Нема коментара: