
U pismu priloženom sudu, Suvorov navodi da je Putin "neprijatelj države zbog pljačkanja i osiromašenja ruskog naroda".Preliminarno saslušanje biće održano 28. aprila, a Putin ili njegov pravni zastupnik u obavezi su da daju izjavu povodm optužbi pre 25. aprila. Građani Ruske Federacije pokušavali su i ranije da podnesu slične tužbe protiv predsednika, ali su one bile odbijene.
Brojni moskovski sudovi odbili su slične tužbe u kojima se ruski predsednik optužuje za korupciju.
osiromašenja ruskog naroda"Sud u ruskoj oblasti Saratov prihvatio je tužbu građanina
http://www.newsweek.rs/svet/71975-predsednik-i-drzavni-neprijatelj-ruski-sud-prihvatio-tuzbu-u-kojoj-se-trazi-obaranje-putina.html
Korupcija - bitka koju Putin gubi
Čak 51 odsto građana Rusije smatra da je mito zahvatio vlast "u značajnom stepenu
Iako se u Rusiji nikada više nije govorilo o borbi protiv korupcije nego sada, najnovije sociološko istraživanje pokazalo je da rekordan broj građana ne veruje da predsednik Putin može da pobedi to veliko zlo.
Čak 44 odsto smatra da su oni koji uzimaju mito nepobedivi bez obzira na sve pokušaje, ali njih 19 odsto misli da je Putinu teško da se bori sa korupcijom jer on u mnogo čemu zavisi upravo od korumpiranih činovnika.
Svima je jasno da korupcija nije "specijalitet" samo njihove zemlje, ali 36 posto građana smatra da je korupcija u RF veća nego na Zapadu. Tri četvrtine njih misli da korupcija stalno raste. Četvrtina ispitanika misli da je vlast potpuno poražena korupcijom, dok je 51 odsto njih uvereno da je korupcija zahvatila vlast "u značajnom stepenu". Četvrtina građana je uverena da predsednik snosi odgovornost za to što su korumpirani visoki činovnici.
"Stanovnici Rusije su navikli da Putin odgovara za sve sfere života, pa zbog toga misle da on mora biti glavni borac protiv korupcije", objašnjava zamenik direktora "Levada centra" Aleksej Graždankin.
Spomenuto istraživanje je napravljeno pre nego što su na Zapadu objavljeni podaci o Rusima koji su prebacivali novac preko panamskih ofšor kompanija, među kojima su i neki Putinovi prijatelji i rodbina desetak visokih ruskih činovnika.
Ruski predsednik Vladimir Putin je svestan kolika opasnost preti zemlji od korupcije. Jednom prilikom je kazao da je za Rusiju korupcija opasnija od NATO. Na nedavnom sastanku sa rukovodstvom Ministarstva unutrašnjih poslova Putin je pred novinarima kritikovao policiju jer je oslabila borbu protiv korupcije, što joj je jedan od glavnih zadataka.
Naredne nedelje Putin će direktno odgovarati na pitanja građana. Organizatori tog intervjua kažu da je stigao veliki broj pitanja o korupciji, koje su građani postavili preko posebnih telefona.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=04&dd=09&nav_category=78&nav_id=1117860
Путин јесте извео Сухоје из борбе, али је убацио Алигаторе, а ево зашто!
Руски председник Владимир Путин изненадио је свет објавом 15. марта да Русија повлачи своје снаге из Сирије уочи договора о делимичном прекиду ватре између режимских снага и одређених умерених група опозиције.
У наредних неколико дана, светски медији су били почашћени импресивним снимцима како борбени авиони Су-25, бомбардери Су-24 и моћни ловци-бомбардери Су-34 одлазе из сиријске базе операције у Латакији и враћају се у Русију где је приређена огромна прослава и пријем породица посада и јавности, каже Јустин Бронк научни сарадник на војним наукама Института Ројал Јунајтед Сервис.
Гломазни транспортни авион Антонов правио је туре између Русије и Латакије, враћајући у домовину материјал и особље који су потребни ескадрилама борбених бомбардера.
Међутим, како је постало изненада јасно, то је било далеко од правог повлачења и извлачења, јер се више опреме и особља довукло из Русије у Сирију у повратним летовима ових транспортера. Оно што се променило је мешовитост силе и могућности Русије која помаже ратне напоре председника Башара ал-Асада. Дошло је до повећања броја хеликоптера Ми-35 Хинд, који су се доказали у борбама, а придружили су им се модерни Ми-28 Хавоц и ултрамодерни Ка-52 Алигатор који су размештени за борбе по први пут.
Иако остаје фокус на супериорност у ваздуху уз помоћ борбених млазњака Су-30 и Су-35С, заједно са бомбардерима Су-24, контингент летелица фиксних крила руске кампање значајно је ослабио.
Преузимање Палмире
Док се прекид ватре између Асада и умерених побуњеника у околини Халепа већином одржава, борбе су се преместиле на мете које су биле саопштене у почетној фази руске интервенције – положаје оружане групе Исламска држава Ирак и Левант.
Недавно преузимање Палмире из руку ИД је импресивно постигнуће сиријске армије и руске ваздушне и техничке помоћи. У мобилнијем ратовању у околини Палмире, нисколетећи хеликоптери су далеко ефикаснији и војно релевантнији од операција против градова под опсадом који су у рукама умерене опозиције.
Са друге стране, руско насумично тепих-бомбардовање са ненаводећим пројектилима и касетном муницијом – што је рађено против градова у рукама побуњеника, а у знак подршке Асадовим офанзивама у околини Халепа и другде – има мању психолошку и тактичку вредност против покретних ИД снага на отвореном простору.
Стога има смисла да Русија ојача своје снаге са борбеним хеликоптерима, а не са борбеним млазњацима.
Међутим, долази до повећања ризика да би више руских летелица могло бити изгубљено пошто су и најмодернији нисколетећи хеликоптери у опасности од многих пројектила који се испаљују са рамена, а које користе разне побуњеничке групе у Сирији.
Руски Ми-28 дели доста особина са америчким АХ-64 Апач хеликоптером који је био главно оружје западних операција у Ираку и Сирији. Веома је опремљен за блиску подршку Асадових копнених снага на релативно отвореном терену, има могућности да остане на позицији далеко више од млазњака и може извести и поновити више напада пројектилима, ракетама и топовском ватром.
Предност Алигатора
Са друге стране, Ка-52 је нешто неконвенционалнија летелица са двоструким сетом елиса на ротору, постављеним једна изнад друге, те без репног ротора.
Ове карактеристике летелици дају предности у односу на конвенционалне хеликоптере у сфери брзине, односа снаге и тежине, те отпора ударима непријатељима. Појављивање овог хеликоптера у Сирији – што му је прво борбено искуство – вреди истаћи из два разлога.
Прво, попут коришћења супериорних борбених авиона, невидљивих крстарећих ракета и последњег модела тенка Т-90М, ово је нови пример руске тенденције да користи рат у Сирији као изложбу својих напредних система за сва извозна тржишта, чак и где војно нису ни потребни.
Друго, сугерише да руске специјалне снаге на сиријској територији постају све више динамичне. То наводимо јер је намена Ми-28 да буде стандардни нападачки хеликоптер регуларне руске армије, док је Ка-52 наменски распоређен руским специјалним снагама као њихова ваздушна подршка.
Упркос руским изјавама о повлачењу већине снага из Сирије, извлачење летелица са фиксним крилима маскирало је генерално повећање снага што је приметно са размештајем хеликоптерских борбених јединица.
Оно што остаје чудно је то да Путин мало користи у политици постигнућа својих борбених јединица у Сирији које су сада преузеле примат у борби против ИД – са значајним успехом – уместо што бомбардује умерене побуњеничке снаге у градовима под опсадом, а које имају подршку Запада.
http://www.pravda.rs/2016/04/08/britanski-ekspert-putin-jeste-izveo-suhoje-iz-borbe-ali-je-ubacio-aligatore-a-evo-zasto/
http://www.pravda.rs/2016/04/08/britanski-ekspert-putin-jeste-izveo-suhoje-iz-borbe-ali-je-ubacio-aligatore-a-evo-zasto/
Rusija i Iran planiraju ekonomsku, političku i vojnu koaliciju
Ambasador Irana u Rusiji Mehdi Sanaei potvrdio je da Rusija i Iran žele da prokopaju kanal kojim bi bila omogućena plovidba iz Kaspijskog jezera u Persijski zaliv, što je još jedan dokaz stvaranja rusko-iranske političke, ekonomske i vojne koalicije, navode zapadni portali.
Kaspijsko jezero je najveće jezero na svetu, a zbog površine koju zauzima zove se i more. Dužina obale iznosi 7.000 kilometara i prostire se na teritoriji Rusije, Kazahstana, Turkmenistana, Irana i Azerbejdžana. Kaspijsko more i Persijski zaliv mogu biti spojeni samo prokopavanjem kanala kroz teritoriju Irana.
U Moskvi potvrđuju da su zainteresovani za povezivanje energetskih sistema sa Iranom i Azerbejdžanom, a razmatrani su i ugovori o isporuci ruske vojne tehnike Teheranu u iznosu od osam milijardi dolara.
Ruski mediji prenose izjavu Konstantina Bogdanova, vojnog stručnjaka i analitičara "Vojnoindustrijskog kurira", da Iran mora da zameni većinu postojećeg oružja.
Mada će nakon skidanja sankcija Teheran do 2020. godine morati za svaku isporuku ruskog oružja da traži odobrenje UN i mada je ekonomski iscrpljen, Iran će od Rusa dobiti, kako se u Moskvi navodi, odbrambeno oružje.
Iran je zainteresovan za kupovinu ruskih višenamenskih lovaca "Su-30 SM", tenkova T-90, ali i za ruske sisteme protivvazdušne odbrane kao što je protivraketni sistem "S-400", koji se pokazao izuzetno efikasnim u Siriji.
http://www.blic.rs/vesti/svet/rusija-i-iran-planiraju-ekonomsku-politicku-i-vojnu-koaliciju/c0q0mwz
Нема коментара:
Постави коментар