уторак, 15. март 2016.

Rusi su teroristi, oborili su avion Kačinjskog

Varšava -- Poljski ministar odbrane optužio je Rusiju da je odgovorna za obaranje poljskog predsedničkog aviona 2010. godine, navodeći da je reč o delu "terorizma".
"Možemo da kažemo da smo mi bili prva velika žrtva terorizma koji se sada dešava pred našim očima", rekao je poljski ministar odbrane Antonij Mačjerevič na predavanju na jednom univerzitetu tokom vikenda, prenosi AFP.
Leh Kačinjski, njegova supruga i još 94 osobe, uglavnom visoki poljski zvaničnici, poginuli su 2010. godine kada se kod Smolenska srušio avion kojim su išli na obeležavanje godišnjice ubistva poljskih oficira u Katinskoj šumi.

Ministar je takođe rekao da je pad aviona orkestriran kao reakcija na poljski zahtev 2009. da se

"Nema sumnje da je ono što se desilo trebalo da liši Poljsku liderstva koje je vodilo našu naciju prema nezavisnosti", dodao je on.

Moskva je odmah odgovorila na optužbe poljskog ministra, za koje je portparol Kremlja Dmitrij Peskov rekao da su "neosnovane i pristrasne, te da nemaju nikakve veze sa stvarnim okolnostima pada ovog aviona".
sovjetski masakr nad poljskim oficirima u Katinskoj šumi definiše kao "genocid".

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=03&dd=14&nav_category=78&nav_id=1107518


AMERIČKI EKSPERT: PUTIN NEĆE IZNEVERITI SIRIJU Evo šta stoji iza odluke o povlačenju ruskih snaga!

Predsednik Putin šalje snažnu poruku ostatku sveta u uoči obnove mirovnih pregovora da je Rusija duplira podršku diplomatskom rešenju sukoba i ni na koji način ne okreće leđa Siriji
Američki analitičar ruskog porekla Endrju Koribko je u svom prvom komentaru na odluku ruskog predsednika Vladimira Putina da povuče deo snaga iz Sirije, naveo da je to krupan vojno-diplomatski potez koji Rusija ne bi preduzela bez profesionalne procene cele situacije i pregovoa iza kulisa sa svim relevantnim globalnim silama.
"Rusija se ne "povlači" iz Sirije na onaj način kako su to neki u prvi mah mogli da pomisle. Ona još uvek zadržava svoje baze u Latakiji i Tartusu, a od početka antiterorističke intervencije je pomogla Sirijskoj arapskoj vojsci da oslobodi većinu naseljenih područja u zemlji.Predsednik Putin šalje snažnu poruku ostatku sveta u uoči obnove mirovnih pregovora da je Rusija duplira podršku diplomatskom rešenju sukoba i ni na koji način ne okreće leđa Siriji.
Bilo kakav povratak velikih sukoba će se suočiti sa ruskim odgovorom, i zato će deo snaga i dalje biti držan u Latakiji da bi se obezbedilo poštovanje prekida vatre. Ako bude potrebno, i ako se situacija dramatično promeni, osigurano je da se sve jedinice koje su uklonjene iz borbe, mogu vratiti.
Ovo je krupan vojno-diplomatski potez koji Rusija ne bi preduzela bez profesionalne procene cele situacije i pregovoa iza kulisa sa svim relevantnim globalnim silama, bilo direktno (kao sa SAD) ili indirektno preko pozadinskih kanala (na primer razgovari Irana sa Turskom u ime Rusije).Suviše je prerano da bilo ko govori o "podeli" Sirije ili o nekoj vrsti sebičnog dogovora između Rusije i SAD na raučn Sirije.
Siguran sam da je, nema sumnje, bilo svih vrsta razgovora, ali to ne znači "podela" na "sfere uticaja".
Ono što vidimo na ruskoj strani je samo najvidljiviji rezultat ovih tajnih pregovora; manje je vidljivo šta Iran, Hezbolah, Saudijska Arabija, Turska, Katar, i SAD rade sa svoje strane. Najbolje je verovati da ovo nije jednostrana akcija, preduzeta zbog ruske ili sirijske slabosti i ona je očigledno usaglašena sa saveznicima.To je bio unapred planiran, strateški i iznenađujući manevar, očigledno unapred osmišljen. Predstojeći mirovni pregovori će biti ključni, i baš kao što je bilo ranije, na prvom mestu će ostati Sirijcima da odluče o budućem unutrašnjem uređenju svoje zemlje, bilo da ono ostane unitarno ili federalno", zaključio je Koribko


http://www.kurir.rs/planeta/pitin-nece-izneveriti-siriju-povlacenje-snaga-izraz-najjace-podrske-mirovnim-pregovorima-clanak-2173683


Britanci: Izgleda da Putin ne kontroliše Asada

"Predsednik Rusije Vladimir Putin, koji je pružio vojnu podršku sirijskom lideru Bašaru al Asadu,
izgleda da sada nije u stanju da ga kontroliše", izjavio je ministar spoljnih poslova Velike Britanije Filip Hemond.
- Očekujemo da će Moskva kontrolisati da li sirijske vlasti poštuju obaveze koje je Rusija u njihovo ime preuzela u Međunarodnoj grupi za podršku Siriji - izjavio je Hemond, a prenose mediji.
On takođe ističe da Evropska unija treba da održava odnose sa Rusijom, ali da London ne sme da ispusti iz vida "izazove koje Rusija upućuje vrednostima i bezbednosti" njegove zemlje.
- Moramo biti odlučni u odbrani naših principa, naših vrednosti i naših granica u Evropi - zaključuje Filip Hemond, a prenose britanski mediji.

http://www.vesti-online.com/Vesti/Svet/558669/Britanci-Izgleda-da-Putin-ne-kontrolise-Asada



WADA proširuje istragu u Rusiji 

Predsednik Svetske anti-doping agencije (WADA) Kreg Ridi rekao je danas da će "ponovo analizirati" izveštaj o sistemskom dopingu ruskih atletičara kako bi utvrdio da li je potrebno proširiti istragu i na ostale sportove.
Ridi je naveo da razmišlja o mogućim istragama vezanim za doping u drugim sportovima u Rusiji, ali i o pokretanju istraga u atletskim savezima ostalih zemalja, posle žalbe Sportske komisije WADA. Predsednica Sportske komisije Beki Skot rekla je da je reakcija na dokaze iz izveštaja nezavisne komisije o dopingu ruskih atletičara bila "nezadovoljavajuća".
Međunarodna atletska federacija (IAAF) je u novembru suspendovala ruske atletičare iz svih takmičenja posle izveštaja nezavisne komisije WADA o navodnom sistemskom dopingu i učešću vlade u prikrivanju dopinga. Istragu je vodio bivši predsednik WADA Dik Paund, a u svom izveštaju je predložio da se istraga proširi i na druge sportove u Rusiji. Ridi je rekao da je razgovarao sa Beki Skot i obećao da će se ponovo sastati sa Paundovim timom i sportskim i anti-doping zvaničnicima Rusije.

http://www.alo.rs/wada-prosiruje-istragu-u-rusiji/39768



Putin nas zaobišao, posluje sa Hrvatima!

Rusija izgleda nema mnogo poverenja u srpske majstore pa partnera za izgradnju nosača aviona za svoju mornaricu traži u Hrvatskoj. Naime, kako piše "Slobodna Dalmacija", u "Brodosplit" je stiglo pismo iz Rusije sa pitanjem - da li mogu za rusku mornaricu da izgrade nosač aviona?
List piše da je "Brodosplit" dobijao mnoge zahteve iz sektora vojne gradnje, ali nijedan nije bio spektakularan ni geopolitički važan kao onaj koji je došao iz Rusije.
Pismo koje je stiglo iz Moskve sadržavalo je, u najkraćim crtama, pitanje - "možete li za rusku mornaricu da izgradite nosač aviona?", saznaje "Slobodna Dalmacija" iz više izvora.
List komentariše da to pokazuje da, uprkos velikoj vatrenoj moći, ruska mornarica u sadašnjem stanju nije sposobna da obezbedi podršku spoljnoj politici Kremlja u prekomorskim zemljama. To mogu samo nosači aviona, ali ih ruska brodogradilišta danas ne mogu da ih izgrade.

S tim dopisom, neobično kratkim s obzirom na predmet na koji se odnosi, a koje je primilo Odeljenje prodaje "Brodosplita", bili su upoznati i neki ključni ministri sada već bivše hrvatske Vlade Zorana Milanovića.

Ti ministri bili su zainteresovani da za takav hrvatsko-ruski aranžman ponude i Vladine finansijske garancije, a bilo je zamišljeno da se projekat predstavi lično ruskom ministru odbrane Sergeju Šojguu, navodi list. 

"Brodosplit" potvrdio postojanje zahteva

Portparol Uprave "Brodosplita" Josip Jurišić potvrdio je "Slobodnoj Dalmaciji" postojanje ruskog zahteva. Ali, pošto se priča dalje od zahteva nije razvila, u "Brodosplitu" nisu hteli dodatno da komentarišu.

Osnovni nacrt nastao bi na stolu "Nevskog projektno-konstruktorskog biroa" koji sada razrađuje tri vrste novih nosača. "Slobodna Dalmacija" navodi da nije isključeno da je još neko evropsko brodogradilište dobilo pitanje o mogućnostima izgradnje ruskog nosača aviona, kakvo je stiglo u Split.

Francuzi su izgradili dva nosača helikoptera "Vladivostok" i "Sevastopolj", ali ih nisu isporučili zbog ruske agresije na Ukrajinu. Zbog toga je Pariz platio Moskvi velike ugovorne penale (preko milijardu evra) zbog neisporuke brodova.  


http://www.vesti-online.com/Vesti/Ex-YU/558697/Putin-nas-zaobisao-posluje-sa-Hrvatima

 

  Rusi rekorderi iza rešetaka 

 

MOSKVA - Ruski zatvori su po smrtnosti na prvom mestu u Evropi. Od hiljadu zatvorenika, šest ih umre iza rešetaka, a u drugim evropskim zemljama tri. Prema izveštaju Saveta Evrope o stanju u zatvorima u 47 država, u Rusiji je 2013. godine umrlo 4.200 zatvorenika od čega je 461 počinio samoubistvo.

Mada se u Rusiji godišnje smanjuje broj zatvorenika za pet posto, ona je i dalje na prvom mestu, sa 646.000 ljudi, što je 467 zatvovorenika na 100.000 stanovnika. Rusija je na prvom mestu i po broju osuđenih za ubistva. Od ukupnog broja zatvorenika njih 27 odsto su ubice. Jedino Albanija u Evropi ima više ubica u zatvorima - 39,4 odsto.
Veliki je broj i onih koji su u ruskim zatvorima zbog trgovine narkoticima - 22 procenta. Rusija je lider i po broju osuđenih žena. Od ukupnog broja zatvorenika u RF 8,2 odsto su žene, dok je u Evropi prosek pet odsto. Rusija na zatvore troši i najviše novca. U 2013. godini je izdvojila za troškove zatvora 6,4 milijarde evra. Rusija u proseku troši 25 evra dnevno na jednog zatvorenika.
Na drugom mestu po broju zatvorenika u Evropi je Litvanija, na trećem je Azerbejdžan, pa Estonija i Ukrajina i Poljska. Po broju osuđenika visoko se u izveštaju kotiraju Bugarska i Srbija.

http://www.novosti.rs/vesti/planeta.299.html:595437-Rusi-rekorderi-iza-resetaka

 

 




Нема коментара: