петак, 11. март 2016.

Hoće li naprednjaci angažovati Nikolića u kampanji

To što se predsednik države nudi da učestvuje u kampanji govori da Nikolića možemo gledati kao stranačkog vojnika, kao što smo pre gledali Borisa Tadića, kaže Jovo Bakić
Ćutanje naprednjaka na ponudu Tomislava Nikolića da učestvuje u kampanji za račun liste koju predvodi Aleksandar Vučić sada već počinje više da intrigira nego ponovljeno nuđenje predsednika Srbije da im pomogne na ovim parlamentarnim izborima. Kao ni pre nešto manje od mesec dana, kada je Nikolić prvi put izjavio da će ne samo podržati naprednjake nego će im i pomoći „koliko bude mogao”, ni sada u vrhu stranke i izbornog štaba Srpske napredne stranke ne odgovaraju na pitanje hoće li angažovati šefa države.
Predsednik Srbije je u petak, raspisujući izbore za 24. april, rekao: „Neće me biti (u kampanji) ako ne zatraže pomoć, a neće me biti sramota da pružim pomoć.”
Izgleda da njegova pomoć još nije zatražena. Prema izjavi Zorana Stojiljkovića, sociologa i predsednika Odbora Agencije za borbu protiv korupcije, bilo bi dobro da na ovome sve i ostane. U suprotnom, predsednik Nikolić bi napravio korak unazad u odnosu na standard koji je sam uspostavio podnošenjem ostavke na funkciju lidera SNS-a pre skoro četiri godine.
Sociolog Jovo Bakić misli pak da je „tragična” već i izražena želja šefa države da se uključi u kampanju jedne stranke.
„On je dao ostavku na mesto šefa stranke upravo sa idejom da bude dostojan predsednik svih građana Srbija. To je logika davanja te ostavke. A onda se ta ostavka obesmišljava ako se čovek nudi da učestvuje na izborima ne za predsednika nego za parlament, u stranci u kojoj nije formalno član. To je skandalozno”, smatra Bakić.
Da li je to zaista toliko strašno, naročito ako se prisetimo da prethodni predsednik Srbije Boris Tadić nipošto nije želeo da se odrekne funkcije predsednika svoje tadašnje stranke, DS-a? Podsećanja radi, Bakić je između dva kruga predsedničkih izbora 2012. ispričao da je tražio od Tadića da obeća ostavku na mesto šefa stranke (ukoliko opet bude izabran za predsednika Srbije), a da on zauzvrat dozvoli Demokratskoj stranci da u kampanji koristi segmente emisije gde poziva Nikolića da pruži određene informacije o svom obrazovanju. Boris Tadić nije bio spreman da ispuni taj uslov.
I Bakić i Stojiljković smatraju da je pošteno istaći taj detalj o Tadiću sada, u kontekstu Nikolićeve spremnosti da se uključi u kampanju na strani SNS-a.
„Tadić je kao predsednik države učestvovao u svim stranačkim kampanjama, to je živa istina. I ja sam govorio da je to vrlo nezdravo za politički život jedne političke zajednice –predsednik države, pošto je predsednik svih građana, ne treba da učestvuje u stranačkim kampanjama. I kada je Tomislav Nikolić obećao da će dati ostavku i to obećanje ispunio, ja sam rekao da je to civilizacijski iskorak”, ističe Bakić, priznajući da smo jedno vreme živeli u tom „iskoraku”, to jest da se „Nikolić zaista nije mnogo pačao u stranačke razmirice, što je bilo dobro”.
Stanislava Pak: Predsednik Srbije je dosledan svom stavu da bude predsednik svih građana, ali to ne znači da je kao građanin politički neopredeljen
„Ali, nažalost”, nastavlja on, „to što se sada kao predsednik države nudi da učestvuje u kampanji govori da je to u stvari opet bila jedna predizborna taktika pred drugi krug izbora 2012. U tom smislu i Nikolića možemo gledati kao stranačkog vojnika, kao što smo pre gledali Borisa Tadića”, kaže Bakić. On potom razočarano dodaje: „I opet se ne radi o civilizacijskom iskoraku, kao što sam naivno mislio.”
Stojiljković ukazuje da je Tomislav Nikolić, šta god mu čovek zamerao, zaista napravio pomak, jer je prestao da bude operativno lider vodeće stranke i time ostavio prostora za obavljanje funkcije predsednika, koja je razdvojena od stranačke funkcije.
„To je veliki rizik. Ne voli to niko da radi ni u zrelim demokratijama. I zato ne bi trebalo da pravi korak unazad. Naravno, on može da kaže da je svim srcem za svoje ’dete’, to jest za svoju stranku i njenu koaliciju – i to je dovoljno”, ističe Stojiljković.
Uz to, dodaje on, pitanje je koliko bi operativno učešće u kampanji uopšte doprinelo i Nikolićevom rejtingu i rejtingu koalicije oko SNS. Oni koji su za tu listu već znaju za koga je Nikolić, a za one koji još razmišljaju pitanje je kako bi reagovali na to da nosilac neutralne institucije aktivno učestvuje u stranačkoj kampanji.
„Mislim da na tu vrstu angažmana nije mislio ni sam Nikolić, a ima pravo, naravno, da kaže ko je njegov favorit, za koga on jeste i zašto. Da se nađe mera i da se ne pravi korak unazad”, naglašava Stojiljković.
Na pitanje hoće li predsednik Nikolić učestvovati u kampanji, njegova savetnica Stanislava Pak Stanković kaže za naš list da se on već deklarisao, izrazivši stav da je SNS najbolja politička opcija koju Srbija ima.
„Srbija je bila izložena lošoj politici, neodgovornim potezima, diletantizmu i sistemskoj korupciji više od decenije. Oni koji su doveli do toga, a čiji je jedini program da Aleksandar Vučić ne bude premijer, koriste sva sredstva da se vratimo na staro i da nedodirljiva ’elita’ upravlja našim životima i našim novcem. Uverena sam da su građani svesni svega i da će podršku dati Aleksandru Vučiću”, navela je ona.
Međutim, ako Nikolić sada želi da aktivno učestvuje u kampanji, znači li to da više ne može da se predstavlja kao „predsednik svih građana”? Na ovo Stanislava Pak Stanković kaže da je „predsednik Srbije dosledan svom stavu da bude predsednik svih građana, ali to ne znači da je kao građanin politički neopredeljen”. Politički stav i podršku SNS-u iskazuje javno i na svim događajima, napominje ona.

http://www.politika.rs/sr/clanak/350705/Hoce-li-naprednjaci-angazovati-Nikolica-u-kampanji

Нема коментара: