четвртак, 4. фебруар 2016.

Teže zatvoriti poglavlja nego ih otvoriti

Evropski parlament usvojio rezolucije o Srbiji i Kosovu
Pohvale na račun Srbije zbog ambicioznih reformi i ponašanja u toku migrantske krize i upozorenja i kritike na račun situacije u sudstvu i medijima – osnovne su karakteristike rezolucije o Srbiji koju je usvojio Evropski parlament (EP). Autor ovog dokumenta, za koji je glasalo 498 poslanika, 66 bilo „protiv”, a 70 uzdržano jeste Dejvid Mekalister. Na dnevnom redu jučerašnjeg zasedanja EP bila je i rezolucija o Kosovu Ulrike Lunaček. U njoj se pozdravlja potpisivanje SSP-a Kosova sa EU, ali i izražava zabrinutost zbog visokog nivoa korupcije i organizovanog kriminala i poziva Priština da izradi statut Zajednice srpskih opština.
U rezoluciji o Srbiji EP se naglašava da je potpuna normalizacija odnosa Srbije i Kosova važan uslov za ulazak Srbije u EU. Evropski parlamentarci u rezoluciji pozdravljaju napredak Srbije u poboljšavanju uslova poslovanja, smanjivanju budžetskog deficita i usvajanju zakona o radu i politici zapošljavanja. Kako se ističe, Srbija je suštinski važan partner od pomoći EU na Balkanu kada je reč o migrantskoj krizi, pa je otud nužno da EU Srbiji pruži odgovarajuću finansijsku pomoć.
Parlament EU smatra i da srpske vlasti moraju odlučno suzbijati korupciju, obezbediti nezavisnost pravosuđa i ukloniti politički upliv na sudije i tužioce. Srbiji se, naime, priznaje da je napravila „određen napredak” u sudstvu usvajanjem pravila za ocenu sudija i tužilaca, ali se ocenjuje i da je političko uplitanje u sudstvo i dalje veliko. Zajednički vojni manevri Srbija–Rusija su, kaže se u tekstu ovog dokumenta „za žaljenje”, a razlog za „zabrinutost” je, kako se kaže, to što nije bilo napretka kada je reč o slobodi izražavanja i medija. EP „sa zabrinutošću konstatuje da se i dalje vrši politički pritisak koji podriva nezavisnost sredstava informisanja, što za posledicu ima rastuću samocenzuru medija”. Ozbiljna zabrinutost izražava se i zbog stalnog curenja u medije sadržine tekućih kriminalnih istraga, čime se, kako se kaže, krši pretpostavka nevinosti. U ovoj rezoluciji se ponavlja i ocena izneta u prethodnim sličnim dokumentima, da „autonomija Vojvodine ne sme biti oslabljena”, te da zakon o sredstvima Vojvodine „mora neodložno biti usvojen, saglasno ustavu”.
Posle usvajanja rezolucije, izvestilac za Srbiju Dejvid Mekalister je ocenio da njeno usvajanje ogromnom većinom šalje snažan signal da je EP spreman da nastavi da pruža podršku Srbiji na putu ka EU. On je podsetio da je otvaranje prvih poglavlja u decembru prošle godine bio veliki trenutak za Srbiju, ali ističe da sad sledi težak posao, budući da je teže zatvoriti nego otvoriti poglavlja.
Da Srbija napreduje u procesu integracije, svedoči i otvaranje prvih pregovaračkih poglavlja, ocenio je član Komiteta za spoljne poslove EP Eduard Kukan. On je rekao i da ga pridruživanje Srbije podseća na period kada su počeli pregovori sa Slovačkom.
U rezoluciji o Kosovu Ulrike Lunaček (koja je našoj javnosti poznata po lobiranju za nezavisnost Kosova) podseća se da pet država EU nije još formalno priznalo nezavisnost Kosovo i dodaje da, ukoliko bi sve članice to učinile, to „moglo doneti veću stabilnost regionu i pomoglo u normalizaciji odnosa Kosova i Srbije”.
Beograd i Priština se pozivaju da se uzdrže od negativne retorike i nastave sa punom primenom već dogovorenog. Takođe se ukazuje da su potrebni dalji napori da se zaštite sve etničke manjine na Kosovu i da im se zagarantuju prava. Oštro se osuđuje nasilno opstruisanje rada kosovske skupštine od strane opozicije, vlast se kritikuje zbog izuzetno ograničenog napretka na polju slobode izražavanja i medija, a pozitivno se ocenjuje posvećenost borbi protiv terorizma.

Šta sadrži Rezolucija EP o Srbiji

– Izražava se nada da bi i poglavlja 23 i 24 mogla biti otvorena već početkom 2016. godine.
– Pozdravlja se angažovanje Srbije u normalizaciji odnosa sa Kosovom i ističe volja Beograda da do kraja sprovede sporazume o ZSO, telekomunikacijama, energetici i mostu u Kosovskoj Mitrovici.
– Beograd i Priština se pozivaju da se uzdrže od negativne retorike i krenu ka punoj primeni već postignutih sporazuma.
– Potrebno je da Srbija uskladi svoju spoljnu i bezbednosnu politiku sa politikom EU, uključujući i odnos sa Rusijom.
– Konstruktivan pristup srpske vlade regionalnoj saradnji i konstruktivna uloga u „berlinskom procesu”.
– Pohvala za konstruktivan pristup u rešavanju migrantske krize.
– Ocena da je i dalje političko uplitanje u sudstvo veliko.
– Progres je napravljen u borbi protiv korupcije, ali i dalje na tome treba raditi.
– Vlasti se pozivaju i da zaštitniku građana omoguće političku i administrativnu podršku i da se „uzdrže od toga da ombudsmana izlažu neopravdanoj kritici”.
– Zabrinutost zbog političkog pritiska na medije, što za posledicu ima rastuću samocenzuru.
– Zabrinutost zbog stalnog odavanja podataka iz tekućih kriminalnih istraga medijima.
– Ocenjuje se da autonomija Vojvodine ne sme biti oslabljena i da neodložno mora biti usvojen zakon o sredstvima Vojvodine.

http://www.politika.rs/sr/clanak/348514/Mekalister-Teze-zatvoriti-poglavlja-nego-ih-otvoriti

Нема коментара: