Vladimir Putin, predsednik Rusije, sprema masovnu privatizaciju u toj zemlji, sudeći prema juče
objavljenom dokumentu "Rosimuščestva", Federalne agencije za upravljanje društvenom imovinom.
Vlasti u Moskvi očekuju desetak milijardi dolara od privatizacije, a američki "Si-En-En mani" navodi da je ovo dokaz u kakvoj ekonomskoj krizi se Rusija nalazi, pritisnuta zapadnim sankcijama.
U dokumentu piše da je Putin u ponedeljak u Kremlju održao sastanak posvećen privatizaciji, uz napomenu da je ruski predsednik na velikoj konferenciji za medije krajem prošle godine najavio prodaju paketa akcija velikih kompanija.
Anton Siluanov, ministar finansija Rusije, smatra da će se u naredne dve godine u državnu kasu sliti do bilion (1.000 milijardi) rubalja, što je prema sadašnjem kursu između 12 i 13 milijardi dolara. Konstantin Koriščenko, šef Katedre za berze i finansijski inženjering na državnom Fakultetu za finansije i bankarstvo, tvrdi da je procena Siluanova realna, ali da treba videti odakle će novac za privatizaciju doći.
To pitanje je, čini se, već razrešio sam Putin rekavši da bi novi vlasnici trebalo da budu sa sedištem u Rusiji, što će sigurno najviše obradovati oligarhe bliske Kremlju. Prema ruskom predsedniku, strateški važne državne firme ne bi trebalo prodavati, a sama privatizacija bi trebalo da se obavi brzo, ali ne po cenama dobijenim cenjkanjem kao na pijaci.
Među državnim kompanijama koje će dobiti privatne vlasnike navedeni su avioprevoznik "Aeroflot", naftna kompanija "Rosnjeft" i "Rushidro", proizvođač struje iz hidroelektrana, u kojima Rusija trenutno ima većinski udeo.
Aleksej Uljukajev, ministar za ekonomski razvoj, kazao je da privatizacija više ne može da se odlaže, ali da nema razloga za paniku, ako je prenela agencija TASS. Zanimljivo je da je u dokumentu "Rosimuščestva" jedan od stručnjaka naveo da ruska država za sada ne razmišlja o privatizaciji banaka sa državnim udelom, kao što su "Zberbanka" i "VTB", a da bi jedini pravi kupac ruske državne imovine mogla da bude Kina.
Kako navodi "Si-En-En mani", Rusija je suočena sa dva teška potresa izazvana zapadnim sankcijama i padom cena nafte, zbog čega je ruska privreda u 2015. zabeležila pad od 3,7 odsto. To ju je svrstalo među deset najlošijih tržišta u ubrzanom razvoju u prošloj godini, a MMF očekuje dodatni privredni pad od jedan odsto u 2016.
http://www.blic.rs/vesti/svet/rasprodaja-najnoviji-putinov-potez-otkriva-koliko-je-rusija-zaista-u-krizi/vw7qx0q
- Ekstremno je teško shvatiti kako napadi na civilne mete doprinose mirovnom procesu - izjavio je
portparol Stejt departmenta Džon Kirbi
SAD su osudile ruske vazdušne napade na sirijski grad Alepo i njegovu okolinu, tvrdeći da su njihova meta bile opozicione grupe i civili.
SAD su, kako je javio AFP, navele da takvi ruski napadi podrivaju napore za uspostavljanje mira u Siriji.
- Ekstremno je teško shvatiti kako napadi na civilne mete doprinose mirovnom procesu - izjavio je portparol Stejt departmenta Džon Kirbi, nakon što su mirovni pregovori o Siriji u Ženevi juče odloženi za 25. februar.
http://www.telegraf.rs/vesti/1983298-amerika-optuzuje-rusiju-gadjali-su-civile-i-opoziciju
Ruski predsednik Vladimir Putin je uhvatio NATO pakt na spavanju i Rusija za tri dana može da pregazi Istočnu Evropu!
Istraživanje organizacije “Rand Corps”, koja okuplja američke bivše vojne ofocire i civilne stručnjake u oblasti vojske, pokazuje da amerika i njeni saveznici trenutno nemaju ni dovoljno trupa ni dovoljno tenkova da bi zaustavili rusiju u slučaju da predsednik Vladimir Putin naredni pohod na zapad.
Istraživanje pokazuje da bi ruske trupe mogle da zauzmu prestonice Letonije i estonije u roku od 36 do 60 sati.
“Napredovanje ruskih trupa ne bi moglo da zaustavi ni kombinacija američkih vojnika u redionu zajedno sa svim armijama Baltičkih zemalja. NATO trenutno ne može da zaštiti teritoriju svojih najugroženijih članica. Takav razvoj događaja bi NATO ostavio sa ograničenim brojem opcija i sve bi bile loše”, navodi se u studiji.
U istraživanju se navodi i da bi sedam brigada, od kojih bi tri bile opremljene teškim naoružanjem bile dovoljne da zaustave ruski prodor na Zapad. Raspoređivanje ih trupa bi godišnje koštalo najmanje dve milijarde eva.
Ovaj izveštaj je dospeo u javnost dan nakon što je administravija Baraka Obame, predsednika SAD, najavila da će učetvorostručiti novac koji se izdvaja za za američke trupe u Evropi.
http://www.alo.rs/rusija-za-tri-dana-moze-da-pregazi-istocnu-evropu/32920
Austrijski vicekancelar Rajnhold Miterlener, pravdajući svoju posetu Moskvi, ističe da su sankcije loše, ali istovremeno poručuje da ne traže da one budu ukinute
Miterlener je u izjavi austrijskoj državnoj televiziji ORF rekao da ukidanje sankcija zavisi od napretka u mirovnom procesu u Minsku, kao i da isti ocenjuje Savet EU.
Međutim sankcije, prema njegovim rečima, donele su mnoge negativne posledice, pa tako i u turizmu.
"Sankcije su činjenica, a da bi se ukinule neophodna je primena sporazuma iz Minska. Ukoliko izostane politički napredak, doći će do daljeg produženja sankcija u maju", kazao je Miterlener, koji se našao na meti kritike zbog zvanične posete Rusiji.
On je istakao da sankcije do sada nisu doprinele napretku u mirovnom procesu iz Minska.
Što se posete tiče, Miterlener naglašava da je cilj bio "nega bilateralnih odnosa", kako bi austrijska preduzeća u budućnosti imala otvorena vrata ka ruskom tržištu.
On je rekao da je 1.200 preduzeća aktivno u Rusiji i da od ekonomskih odnosa dve zemlje zavisi oko 40.000 radnih mesta.
Pored toga, kako je kazao, Rusija ima važnu političku ulogu u svetu, na primer u borbi protiv terorizma.
http://www.akter.co.rs/26-ekonomija/151717-austrija-protiv-ukidanja-sankcija-rusiji.html
Ruska svemirska agencija užurbano radi na hajtek svemirskom teleskopu za posmatranje udaljenih zvezda u dubokom svemiru sposobnom da vidi na ultraljubičastim talasnim dužinama koje se ne mogu videti golim okom.
“Spektr UF” dug 15 metara, koji naučnici razvijaju još od 1980-tih godina, mogao bi da postane jedini veliki sofisticirani teleskop na svetu koji može da posmatra ultraljubičaste talase, što bi prema uzdržanim procenama svemirske agencije u Moskvi moglo da se dogodi 2021. godine.
Dvadeset šest godina star američki “Habl”, orbitalni teleskop sa ultraljubičastim sposobnostima osmatranja u spektru ultraljubičaste svetlosti, mogao bi, u procesu “kontrolisanog spuštanja na Zemlju” da bude povučen iz saobraćaja već 2020, nakon čega bi ruski “Spektr UF” postao jedini “ultraljubičasti” teleskop.
Eventualni ruski monopol u domenu ultraljubičaste astronomije mogao bi da predstavlja problem za naučnike koji deluju izvan kontrole Moskve. Za razliku od SAD, u Rusiji ne postoji politika slobodnog deljenja astronomskih podataka. Ukoliko “Spektr UF” zaista postane jedini teleskop koji može da vidi u području uljtraljubičastog zračenja, naučnici izvan Rusije mogli bi da ostanu bez važnih saznanja u domenu razumevanja međuzvezdanog porekla ljudskog života.
Još gore bi bilo ukoliko bi projekat “Spektr UF” propao, a “Habl” bio povučen iz upotrebe za četiri ili pet godina, jer u tom slučaju naučnici širom sveta ne bi mogli da nastave istraživanja o poreklu čovečanstva.
Dok se teleskopi za osmatranje područja infracrvenog zračenja i vidljive svetlosti koriste u vojne svrhe (dovoljno je da ih usmerite prema Zemlji i dobili ste špijunski satelit), ultraljubičasti teleskopi služe strogo u naučne svrhe.
Zvezde najveći deo svetlosti emituju u ultraljubičastim talasnim dužinama, smeštenim između X-zraka i vidljive svetlosti na elektromagnetnom spektru. Detektovanje i analiziranje te svetlosti može mnogo toga da otkrije o poreklu, karakteru i sudbini određene zvezde i ponudi važne informacije o početku čovečanstva.
“Astronomi već 50-60 godina znaju da i u svemiru postoje teški elementi ugljenik, azot, kiseonik - sve ono iz čega se sastoji naše telo - a svi oni potiču sa zvezda”, kaže za “Dejli bist” astronom Džejson Tamlinson, koji radu za Naučni institut Svemirski teleskop iz Baltimora, koja sarađuje s Nasom i analizira podatke sa teleskopa “Habl”.
On i njegove kolege su uvereni da su ti teški elementi putovali izvan Mlečnog puta pre nego što su se vratili i pokrenuli nastanak ljudskog roda i drugih oblika života na Zemlji.
Nasa je posvetila najveći deo svojih istraživanja razvoju novih teleskopa vidljive i infracrvene svetlosti i time praktično prepustila Rusiji ultraljubičasti spektar - onda kada kada “Habl” bude povučen iz upotrebe.
Naravno, pod uslovom da “Spektr UF” stigne u orbitu. Godine 2014. i 2015. program “Spektr UF” umalo nije propao. Ruska ekonomija slabi, što znači veliko kresanje budžeta za većinu agencija koje “ne ratuju” u Ukrajini i Siriji.
Međutim, kada je agencija u decembru najavila novi budžet, za “Spektr UF” određena su sredstva u iznosu od 127 miliona dolara do 2025, a kao rok za lansiranje određena je 2021. godina.
Osim ako ne dođe do brzog razvoja alternativnog teleskopa u Kini, Evropi ili nekoj drugoj svemirskoj sili, ruska vlada će kontrolisati pristup većini informacija o ultraljubičastom životu zvezda.
http://www.blic.rs/slobodno-vreme/svemir-ce-ostati-rusiji/nnyde4x
Rusija je glavni suparnik Sjedinjenim Američkim Državama i zato će Amerika povećati svoje vojne izdatke u Evropi za 3,4 milijarde dolara, najavio je američki sekretar za odbranu Eš Karter.
Karter je govorio o planovima za finansiranje vojske i označio Rusiju i Kinu kao neke od najvećih "rastućih izazova" za američku vojsku, preneo je američki državni medij "Glas Amerike".
Iran, Severna Koreja i "Islamska država" su ostala tri najveća izazova sa kojiima se Amerika suočava, rekao je Karter.
Pentagon planira da u operacije u Evropi upumpa 3,4 milijade dolara, koje bi trebalo da pokriju obuku i nabavku opreme za američku vojsku i njene evropske saveznike.
"Taj novac će obezbediti veći broj vojnika u Evropi, više zajedničke obuke i vežbi sa našim saveznicima, više opreme i naoružanja, kao i razvoj infrastrukture koja bi sve to trebalo da podrži", naveo je Karter.
Američki godišnji vojni budžet, koji je ubedljivo najveći na planeti i iznosi neverovatnih 583 milijarde dolara, trebalo bi da bude predstavljen Senatu SAD 9. februara.
http://mondo.rs/a872109/Info/Svet/SAD-Rusija-glavni-rival-milijarde-dolara-za-vojsku-u-Evropi.html
Vašington -- Aktivnost ruskih podmornica u severnom delu Atlantskog okeana je na nivou iz doba
Hladnog rata, ako ne i na većoj.
Šef pomorske komande NATO, viceadmiral Klajv Džonston je potvrdio da je severni Atlantik postao područje od velikog interesa i brige za NATO, s obzirom da kapetani NATO podmornica šalju izveštaje o sve češćoj prisutnosti ruskih podmornica.
“Još veću zabrinutost izaziva činjenica da se nije povećala samo aktivnost ruskih podmornica, nego i njihove tehnološke mogućnosti. Ovakav nivo ruskih mogućnosti još nije viđen. Rusija je pokrenula zadiviljujući put investicija na koji Zapad nije odgovorio. Njihov tehnološki šok je fascinantan i na tome im svaka čast. Njihove podmornice sada imaju veći domet, bolje sisteme i njima se lakše upravlja. Osim toga, profesionalnost posada u ruskoj mornarici je neviđena i to nas zabrinjava“, rekao je Džonston.
On je istakao da SAD i NATO ne bi bili zabrinuti kada bi ruski planovi bili poznati.
“Ne razumemo njihove strateške i operativne ciljeve. Mnogo toga što Rusi rade u poslednje vreme ne razumemo, sve je nekako skriveno u drugim aktivnostima i to nas čini nervoznima“, istakao je Džonston.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=02&dd=03&nav_category=78&nav_id=1092431
objavljenom dokumentu "Rosimuščestva", Federalne agencije za upravljanje društvenom imovinom.
Vlasti u Moskvi očekuju desetak milijardi dolara od privatizacije, a američki "Si-En-En mani" navodi da je ovo dokaz u kakvoj ekonomskoj krizi se Rusija nalazi, pritisnuta zapadnim sankcijama.
U dokumentu piše da je Putin u ponedeljak u Kremlju održao sastanak posvećen privatizaciji, uz napomenu da je ruski predsednik na velikoj konferenciji za medije krajem prošle godine najavio prodaju paketa akcija velikih kompanija.
Anton Siluanov, ministar finansija Rusije, smatra da će se u naredne dve godine u državnu kasu sliti do bilion (1.000 milijardi) rubalja, što je prema sadašnjem kursu između 12 i 13 milijardi dolara. Konstantin Koriščenko, šef Katedre za berze i finansijski inženjering na državnom Fakultetu za finansije i bankarstvo, tvrdi da je procena Siluanova realna, ali da treba videti odakle će novac za privatizaciju doći.
To pitanje je, čini se, već razrešio sam Putin rekavši da bi novi vlasnici trebalo da budu sa sedištem u Rusiji, što će sigurno najviše obradovati oligarhe bliske Kremlju. Prema ruskom predsedniku, strateški važne državne firme ne bi trebalo prodavati, a sama privatizacija bi trebalo da se obavi brzo, ali ne po cenama dobijenim cenjkanjem kao na pijaci.
Među državnim kompanijama koje će dobiti privatne vlasnike navedeni su avioprevoznik "Aeroflot", naftna kompanija "Rosnjeft" i "Rushidro", proizvođač struje iz hidroelektrana, u kojima Rusija trenutno ima većinski udeo.
Aleksej Uljukajev, ministar za ekonomski razvoj, kazao je da privatizacija više ne može da se odlaže, ali da nema razloga za paniku, ako je prenela agencija TASS. Zanimljivo je da je u dokumentu "Rosimuščestva" jedan od stručnjaka naveo da ruska država za sada ne razmišlja o privatizaciji banaka sa državnim udelom, kao što su "Zberbanka" i "VTB", a da bi jedini pravi kupac ruske državne imovine mogla da bude Kina.
Kako navodi "Si-En-En mani", Rusija je suočena sa dva teška potresa izazvana zapadnim sankcijama i padom cena nafte, zbog čega je ruska privreda u 2015. zabeležila pad od 3,7 odsto. To ju je svrstalo među deset najlošijih tržišta u ubrzanom razvoju u prošloj godini, a MMF očekuje dodatni privredni pad od jedan odsto u 2016.
http://www.blic.rs/vesti/svet/rasprodaja-najnoviji-putinov-potez-otkriva-koliko-je-rusija-zaista-u-krizi/vw7qx0q
AMERIKA OPTUŽUJE RUSIJU: Gađali su civile i opoziciju!
- Ekstremno je teško shvatiti kako napadi na civilne mete doprinose mirovnom procesu - izjavio je
portparol Stejt departmenta Džon Kirbi
SAD su osudile ruske vazdušne napade na sirijski grad Alepo i njegovu okolinu, tvrdeći da su njihova meta bile opozicione grupe i civili.
SAD su, kako je javio AFP, navele da takvi ruski napadi podrivaju napore za uspostavljanje mira u Siriji.
- Ekstremno je teško shvatiti kako napadi na civilne mete doprinose mirovnom procesu - izjavio je portparol Stejt departmenta Džon Kirbi, nakon što su mirovni pregovori o Siriji u Ženevi juče odloženi za 25. februar.
http://www.telegraf.rs/vesti/1983298-amerika-optuzuje-rusiju-gadjali-su-civile-i-opoziciju
Rusija za tri dana može da pregazi Istočnu Evropu!
Ruski predsednik Vladimir Putin je uhvatio NATO pakt na spavanju i Rusija za tri dana može da pregazi Istočnu Evropu!
Istraživanje organizacije “Rand Corps”, koja okuplja američke bivše vojne ofocire i civilne stručnjake u oblasti vojske, pokazuje da amerika i njeni saveznici trenutno nemaju ni dovoljno trupa ni dovoljno tenkova da bi zaustavili rusiju u slučaju da predsednik Vladimir Putin naredni pohod na zapad.
Istraživanje pokazuje da bi ruske trupe mogle da zauzmu prestonice Letonije i estonije u roku od 36 do 60 sati.
“Napredovanje ruskih trupa ne bi moglo da zaustavi ni kombinacija američkih vojnika u redionu zajedno sa svim armijama Baltičkih zemalja. NATO trenutno ne može da zaštiti teritoriju svojih najugroženijih članica. Takav razvoj događaja bi NATO ostavio sa ograničenim brojem opcija i sve bi bile loše”, navodi se u studiji.
U istraživanju se navodi i da bi sedam brigada, od kojih bi tri bile opremljene teškim naoružanjem bile dovoljne da zaustave ruski prodor na Zapad. Raspoređivanje ih trupa bi godišnje koštalo najmanje dve milijarde eva.
Ovaj izveštaj je dospeo u javnost dan nakon što je administravija Baraka Obame, predsednika SAD, najavila da će učetvorostručiti novac koji se izdvaja za za američke trupe u Evropi.
http://www.alo.rs/rusija-za-tri-dana-moze-da-pregazi-istocnu-evropu/32920
Austrija protiv ukidanja sankcija Rusiji
Austrijski vicekancelar Rajnhold Miterlener, pravdajući svoju posetu Moskvi, ističe da su sankcije loše, ali istovremeno poručuje da ne traže da one budu ukinute
Miterlener je u izjavi austrijskoj državnoj televiziji ORF rekao da ukidanje sankcija zavisi od napretka u mirovnom procesu u Minsku, kao i da isti ocenjuje Savet EU.
Međutim sankcije, prema njegovim rečima, donele su mnoge negativne posledice, pa tako i u turizmu.
"Sankcije su činjenica, a da bi se ukinule neophodna je primena sporazuma iz Minska. Ukoliko izostane politički napredak, doći će do daljeg produženja sankcija u maju", kazao je Miterlener, koji se našao na meti kritike zbog zvanične posete Rusiji.
On je istakao da sankcije do sada nisu doprinele napretku u mirovnom procesu iz Minska.
Što se posete tiče, Miterlener naglašava da je cilj bio "nega bilateralnih odnosa", kako bi austrijska preduzeća u budućnosti imala otvorena vrata ka ruskom tržištu.
On je rekao da je 1.200 preduzeća aktivno u Rusiji i da od ekonomskih odnosa dve zemlje zavisi oko 40.000 radnih mesta.
Pored toga, kako je kazao, Rusija ima važnu političku ulogu u svetu, na primer u borbi protiv terorizma.
http://www.akter.co.rs/26-ekonomija/151717-austrija-protiv-ukidanja-sankcija-rusiji.html
Svemir će ostati RUSIJI
Ruska svemirska agencija užurbano radi na hajtek svemirskom teleskopu za posmatranje udaljenih zvezda u dubokom svemiru sposobnom da vidi na ultraljubičastim talasnim dužinama koje se ne mogu videti golim okom.
“Spektr UF” dug 15 metara, koji naučnici razvijaju još od 1980-tih godina, mogao bi da postane jedini veliki sofisticirani teleskop na svetu koji može da posmatra ultraljubičaste talase, što bi prema uzdržanim procenama svemirske agencije u Moskvi moglo da se dogodi 2021. godine.
Dvadeset šest godina star američki “Habl”, orbitalni teleskop sa ultraljubičastim sposobnostima osmatranja u spektru ultraljubičaste svetlosti, mogao bi, u procesu “kontrolisanog spuštanja na Zemlju” da bude povučen iz saobraćaja već 2020, nakon čega bi ruski “Spektr UF” postao jedini “ultraljubičasti” teleskop.
Eventualni ruski monopol u domenu ultraljubičaste astronomije mogao bi da predstavlja problem za naučnike koji deluju izvan kontrole Moskve. Za razliku od SAD, u Rusiji ne postoji politika slobodnog deljenja astronomskih podataka. Ukoliko “Spektr UF” zaista postane jedini teleskop koji može da vidi u području uljtraljubičastog zračenja, naučnici izvan Rusije mogli bi da ostanu bez važnih saznanja u domenu razumevanja međuzvezdanog porekla ljudskog života.
Još gore bi bilo ukoliko bi projekat “Spektr UF” propao, a “Habl” bio povučen iz upotrebe za četiri ili pet godina, jer u tom slučaju naučnici širom sveta ne bi mogli da nastave istraživanja o poreklu čovečanstva.
Dok se teleskopi za osmatranje područja infracrvenog zračenja i vidljive svetlosti koriste u vojne svrhe (dovoljno je da ih usmerite prema Zemlji i dobili ste špijunski satelit), ultraljubičasti teleskopi služe strogo u naučne svrhe.
Zvezde najveći deo svetlosti emituju u ultraljubičastim talasnim dužinama, smeštenim između X-zraka i vidljive svetlosti na elektromagnetnom spektru. Detektovanje i analiziranje te svetlosti može mnogo toga da otkrije o poreklu, karakteru i sudbini određene zvezde i ponudi važne informacije o početku čovečanstva.
“Astronomi već 50-60 godina znaju da i u svemiru postoje teški elementi ugljenik, azot, kiseonik - sve ono iz čega se sastoji naše telo - a svi oni potiču sa zvezda”, kaže za “Dejli bist” astronom Džejson Tamlinson, koji radu za Naučni institut Svemirski teleskop iz Baltimora, koja sarađuje s Nasom i analizira podatke sa teleskopa “Habl”.
On i njegove kolege su uvereni da su ti teški elementi putovali izvan Mlečnog puta pre nego što su se vratili i pokrenuli nastanak ljudskog roda i drugih oblika života na Zemlji.
Nasa je posvetila najveći deo svojih istraživanja razvoju novih teleskopa vidljive i infracrvene svetlosti i time praktično prepustila Rusiji ultraljubičasti spektar - onda kada kada “Habl” bude povučen iz upotrebe.
Naravno, pod uslovom da “Spektr UF” stigne u orbitu. Godine 2014. i 2015. program “Spektr UF” umalo nije propao. Ruska ekonomija slabi, što znači veliko kresanje budžeta za većinu agencija koje “ne ratuju” u Ukrajini i Siriji.
Međutim, kada je agencija u decembru najavila novi budžet, za “Spektr UF” određena su sredstva u iznosu od 127 miliona dolara do 2025, a kao rok za lansiranje određena je 2021. godina.
Osim ako ne dođe do brzog razvoja alternativnog teleskopa u Kini, Evropi ili nekoj drugoj svemirskoj sili, ruska vlada će kontrolisati pristup većini informacija o ultraljubičastom životu zvezda.
http://www.blic.rs/slobodno-vreme/svemir-ce-ostati-rusiji/nnyde4x
Amerikanci vojskom na Ruse?
Rusija je glavni suparnik Sjedinjenim Američkim Državama i zato će Amerika povećati svoje vojne izdatke u Evropi za 3,4 milijarde dolara, najavio je američki sekretar za odbranu Eš Karter.
Karter je govorio o planovima za finansiranje vojske i označio Rusiju i Kinu kao neke od najvećih "rastućih izazova" za američku vojsku, preneo je američki državni medij "Glas Amerike".
Iran, Severna Koreja i "Islamska država" su ostala tri najveća izazova sa kojiima se Amerika suočava, rekao je Karter.
Pentagon planira da u operacije u Evropi upumpa 3,4 milijade dolara, koje bi trebalo da pokriju obuku i nabavku opreme za američku vojsku i njene evropske saveznike.
"Taj novac će obezbediti veći broj vojnika u Evropi, više zajedničke obuke i vežbi sa našim saveznicima, više opreme i naoružanja, kao i razvoj infrastrukture koja bi sve to trebalo da podrži", naveo je Karter.
Američki godišnji vojni budžet, koji je ubedljivo najveći na planeti i iznosi neverovatnih 583 milijarde dolara, trebalo bi da bude predstavljen Senatu SAD 9. februara.
http://mondo.rs/a872109/Info/Svet/SAD-Rusija-glavni-rival-milijarde-dolara-za-vojsku-u-Evropi.html
Ne znamo šta će Rusi s podmornicama
Vašington -- Aktivnost ruskih podmornica u severnom delu Atlantskog okeana je na nivou iz doba
Hladnog rata, ako ne i na većoj.
Šef pomorske komande NATO, viceadmiral Klajv Džonston je potvrdio da je severni Atlantik postao područje od velikog interesa i brige za NATO, s obzirom da kapetani NATO podmornica šalju izveštaje o sve češćoj prisutnosti ruskih podmornica.
“Još veću zabrinutost izaziva činjenica da se nije povećala samo aktivnost ruskih podmornica, nego i njihove tehnološke mogućnosti. Ovakav nivo ruskih mogućnosti još nije viđen. Rusija je pokrenula zadiviljujući put investicija na koji Zapad nije odgovorio. Njihov tehnološki šok je fascinantan i na tome im svaka čast. Njihove podmornice sada imaju veći domet, bolje sisteme i njima se lakše upravlja. Osim toga, profesionalnost posada u ruskoj mornarici je neviđena i to nas zabrinjava“, rekao je Džonston.
On je istakao da SAD i NATO ne bi bili zabrinuti kada bi ruski planovi bili poznati.
“Ne razumemo njihove strateške i operativne ciljeve. Mnogo toga što Rusi rade u poslednje vreme ne razumemo, sve je nekako skriveno u drugim aktivnostima i to nas čini nervoznima“, istakao je Džonston.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2016&mm=02&dd=03&nav_category=78&nav_id=1092431
Rusija zabranila ulazak petoro Amerikanaca
MOSKVA - Rusija je uzvratila na američke sankcije protiv pet ruskih državljana zabranivši ulazak istom broju bivših američkih zvaničnika.
SAD su u ponedeljak uvele sankcije protiv još petoro Rusa zbog kršenja ljudskih prava na osnovu američkog zakona iz 2012. godine.Sada ima 39 osoba koje su predmet sankcija, uključujući zabranu putovanja i zamrzavanje sredstava.
Rusko ministarstvo spoljnih poslova danas je osudilo potez Vašingtona kao hipokriziju i čin koji dodatno šteti američko-ruskim odnosima, prenosi AP.
Ministarstvo je objavilo listu od pet bivših američkih zvaničnika kojima je zabranjen ulazak u Rusiju, uključujući bivšeg saveznog tužioca Alberta Gonzalesa.
http://www.rtv.rs/sr_lat/svet/rusija-zabranila-ulazak-petoro-amerikanaca_685615.html
Rusko ministarstvo spoljnih poslova danas je osudilo potez Vašingtona kao hipokriziju i čin koji dodatno šteti američko-ruskim odnosima, prenosi AP.
Ministarstvo je objavilo listu od pet bivših američkih zvaničnika kojima je zabranjen ulazak u Rusiju, uključujući bivšeg saveznog tužioca Alberta Gonzalesa.
http://www.rtv.rs/sr_lat/svet/rusija-zabranila-ulazak-petoro-amerikanaca_685615.html
Нема коментара:
Постави коментар