уторак, 15. децембар 2015.

Sumnjiva podela novca medijima

Novinarska udruženja dovela su u sumnju odluku beogradskih vlasti da više od polovine sredstava predviđenih za sufinansiranje medijskih projekata u ovoj godini dodele televiziji Studio B, a ističu i da je postupak sporan još od izbora članova komisije koja je odlučivala o dodeli sredstava. Naime, Grad Beograd dodelio je televiziji koja je do skoro bila u vlasništvu grada 23 miliona od ukupno 45 miliona dinara koliko je predviđeno za sufinansiranje medijskih projekata u ovoj godini.

Među odobrenim medijskim projektima su i aplikacije radio-stanica Hit FM i Karolina, koje su dobile od grada po dva miliona dinara, a koje su u vlasništvu kompanije "Maksim Media", koja je nedavno kupila i Studio B. Druge dve stanice iste kompanije, TDI i JAT, s druge strane, našle su se među "odbijenim" medijima na konkursu za projektno sufinansiranje.

U Službi za informisanje Grada Beograda kažu za "Danas" da su Radio Karolina, Radio Hit FM i Studio B podneli prijave na konkurs kao "različiti privredni subjekt", o čemu su kao dokaz priložili kopije rešenja o registraciji pravnog lica u Agenciji za privredne registre. Takođe, napominju da je svako od navedenih pravnih lica konkurisalo sa jednim projektom u skladu sa raspisanim konkursom.

Grad Beograd dodelio je sredstva za 23 projekta medija, dok je odbijeno 51 javno glasilo koje je učestvovalo na konkursu. Novac iz gradskog budžeta dobila je i video-agencija "Infobiro" za "medijsko praćenje rada gradonačelnika i organa grada" i to u iznosu od 2,5 miliona dinara.

Predsednik Nezavisnog udruženja novinara Srbije Vukašin Obradović kaže da je od početka sporan bio sastav komisije koja je odlučivala o izboru medija, što je nagoveštavalo ovakav ishod. On kao direktno kršenje zakona vidi to što je Infobiro dobio 2,5 miliona za praćenje aktivnosti gradonačelnika, što nije u duhu projektnog sufinansiranja. "Što se tiče sume koju dobija Studio B, jasno je zašto promenom vlasništva ove televizije nije došlo i do promene uređivačke politike, koja je postala još rigidnija nego ranije", ocenjuje Obradović.

I Petar Jeremić iz Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije ističe da bi voleo da je čitav proces bio transparentan i da novinarska udruženja i dalje insistiraju na objavljivanju biografija svih članova komisije. Petočlana komisija koja je ocenjivala projekte i predložila finansijsku podršku grada radila je u sastavu - Dalila Ljubičić, na predlog Asocijacije medija, Aleksandar Simić, na predlog Udruženja sportskih novinara Beograda, Jovan Sekulić, na predlog Udruženja sportskih novinara Beograda, i nezavisni stručnjaci za medije Ana Stamenković, inače novinarka RTS, i Svetlana Aleksić, voditeljka jutarnjeg programa TV Pink.

Predstavnici Medijske koalicije, koju čine NUNS, UNS, ND-NV, Lokal pres i ANEM, bili su predloženi za sastav komisije, ali nijedan nije izabran za člana.

http://www.021.rs/Info/Srbija/Sumnjiva-podela-novca-medijima.html

Нема коментара: