среда, 2. децембар 2015.

РАСТАЛИЛА СЕ БАНДА: Бацили 3,6 милиона евра на непотребне вакцине

БЕОГРАД – Министарство пољопривреде ових дана вакцинише козе, овце и говеда против болести плавог језика цепивом за које није сигурно да ће стоку заштитити од болести, а које су грађани Србије платили 3,6 милиона евра.
Како открива портал Агросервис, реч је о више милиона доза вакцине за болест која се преноси уједом комарца. Вакцина има највише учинка када се утврди који је сој комарца преносник, а на нашим просторима се јавља 16 сојева. Управа за ветерину Министарства пољопривреде, пошто овог лета није било појаве плавог језика, увезла је четири врсте ове вакцине, како наводи Агросервис, „напамет“.
Реална опасност
Држава је недавно наредила обавезну вакцинацију у регионима у којима је прошле године забележена појава плавог језика код оваца, коза и говеда – у околини Пирота и Банату. Министарство, које предводи Снежана Богосављевић Бошковић, првобитно је намеравало да одобри наплату вакцине, али онда је решено, у недостатку реалне опасности од болести, да она ипак буде бесплатна и обавезна. Према истом извору, рок употребе ових вакцина истиче 1. фебруара, а потребно је проверити и у каквим условима је она ускладиштена. Њено дејство је око шест месеци, што значи да ће до маја престати да делује. 

Небулоза
Професор Цвијан Мекић, експерт за овчарство и козарство с Пољопривредног факултета у Земуну, изразио је бојазан да ефекат вакцина може изостати.
– Чуо сам да су увезене четири врсте вакцина и да се вакцинишу овце и козе у регионима у којима је некад било ове болести. То неће дати ефекте јер ће дејство вакцине, ако се плави језик појави током лета, престати – истакао је овај стручњак за портал.
Сточари из Баната и околине Пирота с којима је Курир разговарао имају различита мишљења.
– Ја сам одмах рекао да је вакцинисање оваца против комараца у новембру и децембру небулоза и да се ово ради само да би се искористила нека вакцина коју је неко набавио. Ипак, на крају сам пристао – каже овчар из околине Пирота.
Његов колега из Панчева пристао је на вакцинацију и мисли да ће имати ефекта.
– Пристао сам… Ваљда они знају да ли ће то имати ефекта, они су стручњаци, нисам размишљао – рекао је овчар из Долова у Банату.
Управа за ветерину
БЕЗ ОДГОВОРА
У Управи за ветерину јуче нису били доступни за коментар. Дејан Бугарски, директор Управе, раније је изјављивао да су стручњаци из ЕУ у децембру прошле године урадили процену за нас, Хрватску, БиХ, Бугарску и Румунију, и извештај у којем се предлаже вакцинација за ову годину. „Ако сада вакцинишемо стоку, она ће следеће године бити заштићена“, навео је он.
Маријан Ристичевић:
ОЗБИЉНА КОРУПЦИЈА
Маријан Ристичевић, председник скупштинског Одбора за пољопривреду, изјавио је раније да је прошле године у Србији било више од 600 случајева плавог језика.
– Ове године надлежни су то морали да уврсте у обавезну вакцинацију, што нису урадили, али зато су кренули у јавну набавку. На седници Одбора су из Управе за ветерину рекли да неће бити вакцинације јер нема болести, и да је оптимално време за пелцовање март и април. Међутим, та вакцина је увезена директном погодбом из Шпаније, преко хрватске „Генере“. Иза ове вакцинације и набавке стоји Управа за ветерину и мени све мирише на озбиљну корупцију – испричао је он.
Курир

http://www.srbijadanas.net/rastalila-se-banda-bacili-36-miliona-evra-na-nepotrebne-vakcine/

Нема коментара: