Mreža za restituciju u Srbiji zatražila je od Vlade Srbije da povuče iz procedure Predlog izmena i dopuna Zakona o poljoprivrednom zemljištu, jer tim predlogom, kako se ocenjuje, "dominiraju katastrofalna rešenja".
"Ovako urađen predlog predstavljao bi još jedno ozakonjenje organizovanog kriminala i korupcije prethodne Vlade, što ni mnogo bogatije države ne bi smele sebi da priušte", navodi se u inicijativi za povlačenje tog predloga iz skupštinske procedure koju je Mreža za restuticiju uputila srpskom premijeru Aleksandru Vučiću.
Ocenjuje se da je Nacrt zakona o poljoprivrednom zemljišu napisala "grupica zaposlenih u Upravi za poljoprivredno zemljište Ministarstva poljoprivrede" i da je on podmetnut Vladi na usvajanje.
"To ministarstvo i ta uprava, koji ne popisuju i dokazano loše gazduju sa poljoprivrednim zemljištem, ne mogu biti autori i predlagači nacrta, jer bi to bilo kao da se vukovima da da izbroje i vode računa o ovcama", ističe Mreža za restituciju.
Kako navodi to udruženje koje okuplja vlasnike kojima je nacionalizacijom oduzeta imovina, Vlada Srbije bi trebalo da taj predlog povuče iz procedure i vrati na doradu, uz napomenu da su neka rešenja preuranjena i da bi trebalo da im prethodi detaljan popis zemljišta.
Napominje se i da Republička direkcije za imovinu ne može da zna koliko državnog zemljišta ima kada im Ministarstvo poljoprivrede nije dostavilo podatke o tome.
Ističe se i da je Mreži za restutuciju trebalo više od pet godina da natera Upravu za poljoprivredno zemljište da bar delimično popiše državno zemljište, a još pet godina da neko od državnih organa konačno prizna "apsolutno nespornu činjenicu da bi država mogla da izdaje oko 450.000 hektara državnog zemljišta", ali da je ministarka poljoprivrde "priznala i da se u zakup izdaje samo oko 250.00 hektara".
Državno zemljište, kako navodi to udruženje "starih vlasnika", ne sme se prodavati pre sprovedene restitucije, zato jer nijedna prodaja imovine u Srbiji "dokazano nikad nije donela realne prihode državi, već samo korumpiranim ljudima u vlasti", dok se kroz restuticiju obezbeđuju dodatni prihodi državi i lokalnim samoupravama.
"U restituciji se potražuje manje od 100.000 hektara tako da i nakon potpuno sprovedene restitucije zemljišta, preostaće jako mnogo državnog zemljišta, od čega i dobar deo prikrivenog", navela je Mreža za restuticiju.
Inicijativa za povlačenje Predloga izmena Zakona o poljoprivrednom zemljištu iz procedure, upućena je premijeru Aleksandru Vučiću, a medijima je dostavila članica Mreže za restituciju Udruženje građana za povraćaj oduzete imovine "Beograd".
http://rs.n1info.com/a110926/Vesti/Mreza-za-restituciju-trazi-povlacenje-Zakona-o-zemljistu.html
Нема коментара:
Постави коментар