петак, 20. новембар 2015.

Društveno raslojavanje već u školama

NOVI SAD - Neformalna podela škola na "elitne" i "obične" utiče na odluku roditelja prilikom upisivanja dece. Društveno raslojavanje već je osetno u nižim razredima, kada deca jedna drugu zadirkuju i biraju s kim će da se druže na osnovu toga ko kakav telefon ima ili ko kakve patike nosi.
Pre samo nekoliko decenija deca su se razlikovala po tome da li su dobri ili loši đaci, a danas se uspeh meri dubinom roditeljskog džepa
Stručnjaci smatraju da su roditelji najveći krivci za društveno raslojavanje i finansijski jaz među decom.
"Mislim da to negde ipak potiče od samih roditelja gde je i koja škola je više ili manje fensi, ali od strane škole to ne postoji", kaže Elvira Stefanović, pedagog.
Pedagozi smatraju da je obaveza svake škole, ali i drugih koji učestvuju u vaspitanju dece, da promovišu pozitivne vrednosti, kao što su drugarstvo, prihvatanje različitosti, tolerancija, kao i to da deca ne treba da grade samopouzdanje na materijalnim stvarima, već na drugim kvalitetima, kao što je znanje.
Na popularnom sajtu rečnika slenga "Vukajlija" društveno raslojavanje objašnjava se kao podela na principu "ja sam na većem nivou od tebe" zato što sam "dete bogatih roditelja, a ti nisi".
Šta škole rade kako bi se te razlike smanjile, i kako se usprotiviti stereotipima da je neka škola "elitna" a neka nedovoljno dobra?
To je tema za razgovor sa direktorima novosadskih osnovnih škola "Dositej Obradović" i "Đorđe Natošević". Stanimir Paunić i Nedeljko Đorđić su naši gosti, a nisu slučajno baš te dve škole izabrane.

http://www.rtv.rs/sr_lat/vojvodina/novi-sad/drustveno-raslojavanje-vec-u-skolama_661322.html

Нема коментара: