понедељак, 19. октобар 2015.

Uzbunjivači moraju da budu zaštićeni od odmazde

Do sredine oktobra pravnom savetovalištu „Pištaljke” obratilo se 463 onih koji su ukazivali ili želeli da upozore na različita kršenja zakona
Pretnja novinarima istovremeno je i pretnja svim budućim uzbunjivačima da ne sarađuju sa novinarima. Zaštita novinarskih izvora je neophodan uslov za slobodu štampe, a zadatak novinara je da budu solidarni sa uzbunjivačima.
To su poruke sa konferencije „Zaštita uzbunjivača i novinarskih izvora”, u organizaciji portala „Pištaljka”, koja je održana u pres-centru Udruženja novinara Srbije.
Glavni urednik „Pištaljke” Vladimir Radomirović naglasio je da Zakon o zaštiti uzbunjivača neće značiti ništa ako ga ne koristimo.
– Ni najbolji zakon ne znači ništa ako nadležni organi ne reaguju na prijave uzbunjivača. Novinari su na istom zadatku i dužni su da štite svoje izvore. Kada odbiju da otkriju svoj izvor, novinari time upućuju poruku svim budućim uzbunjivačima da će biti zaštićeni kao izvor informacija. To je poruka da uzbunjivači mogu bez straha da se obrate novinarima – rekao je Radomirović.
Predsednik Izvršnog odbora Udruženja novinara Srbije Petar Jeremić istakao je da i u Kodeksu novinara piše da ne treba otkrivati svoje izvore, ali da problemi mogu nastati kada se anonimni izvori izmišljaju, što nije retka pojava.
Konferenciji je prisustvovao i američki stručnjak Tom Divajn, koji se zaštitom uzbunjivača bavi od 1979. godine i do sada je radio sa više od pet hiljada uzbunjivača kojima je pomogao da se zaštite od odmazde poslodavca. Među njegovim klijentima je i legendarni policajac Frenk Serpiko, koji je razotkrio korupciju u njujorškoj policiji.
Divajn zagovara snažnu zakonsku zaštitu uzbunjivača i bio je konsultant radne grupe za izradu srpskog Zakona o zaštiti uzbunjivača.
– I Martin Luter i Galileo i Kopernik bili su uzbunjivači u svoje vreme. I oni su imali odmazdu. Toga će uvek biti, jer ljudi koji imaju moć uvek pokušavaju da prete onima koji žele da ograniče njihovu moć – rekao je Divajn.
Primena našeg Zakona o zaštiti uzbunjivača počela je 5. juna ove godine. Do sredine oktobra pravnom savetovalištu „Pištaljke” obratila su se 463 uzbunjivača ili potencijalna uzbunjivača, tražeći savete o tome kome mogu prijaviti zloupotrebe, o sudskim postupcima i primeni zakona.
Konferenciji je prisustvovala i novinarka Jelena Spasić, koja je 2011. godine objavila tekst „Državni organi potpuno nespremni za rat”, zbog čega je bila krivično gonjena, jer je navodno nanela štetu bezbednosti zemlje, a zapravo je objavila informacije koje javnost ima pravo da zna. Ona je rekla da do danas nije dobila dokument sa odlukom tužilaštva da odustaje od krivičnog gonjenja.
Vladimir Radomirović naveo je primere bivšeg direktora Hitne pomoći Borka Josifovskog, koji je još 2006. godine govorio o sprezi između nekih lekara i pogrebnih preduzeća, ali je zbog toga bio žrtva odmazde, jer je odmah bio smenjen i dobio je otkaz.
-------------------------------------------------------
I sudija Jakšić je uzbunjivač
Tom Divajn je prošlog vikenda na seminaru sudija u Vrnjačkoj Banji govorio o primeni Zakona o zaštiti uzbunjivača. Kada je u sali emitovana poruka američkog policajca Frenka Serpika, za reč se javio sudija Blagoje Jakšić, član Visokog saveta sudstva. On je ispričao kako je bio uhapšen i proveo u pritvoru pet i po meseci zbog toga što je unutar VSS ukazivao na nezakonit reizbor sudija i zalagao se da se neizabrane sudije vrate na posao.

http://www.politika.rs/rubrike/Drustvo/Uzbunjivaci-moraju-da-budu-zasticeni-od-odmazde.lt.html

Нема коментара: