понедељак, 21. септембар 2015.

Pristalice ruske opozicije u Moskvi protiv Putina

Nekoliko hiljada pristalica ruske opozicije okupilo se na jugoistočnom kraju Moskve da demonstrira protiv
petnaestogodišnje vladavine predsednika države Vladimira Putina
Demonstranti su želeli da se okupe u samom centru Moskve, što im vlasti nisu dopustile, pa je skup održan u moskovskom distriktu Marjino.

Učesnici su protestovali zbog političkog sistema pod kontrolom Kremlja koji održava Putina na vlasti i sprečava opoziciju da učestvuje na izborima. Takođe su se žalili na političku represiju i korupciju među zvaničnicima.
Lider opozicije Aleksej Navaljni pozvao je Ruse da ne odustaju od nade da mogu nešto da promene.

Prema njegovim rečima, misija opozicije je da "radi sa onima koji ne veruju" da se išta može promeniti.

Kremlj se u zimu 2011. na 2012. godinu suočio sa velikim antiputinovskim protestima koji u privukli oko 100.000 ljudi, i od tada pojačano guši uticaj opozicije.

Te demonstracije bile su potaknute parlamentarnim izborima, koje su nezavisni posmatrači okarakterisali kao neregularne, ali i zbog odluke Vladimira Putina da se treći put kandiduje za predsednika nakon što je četiri godine proveo na mestu premijera.


http://akter.co.rs/25-politika/140712-pristalice-ruske-opozicije-u-moskvi-protiv-putina.html


Po jeftine stvari požurite u Rusiju, dok se rublja ne oporavi: Zlato, votka, kavijar


Rusija je najveći svetski izvoznik crnog kavijara, a depresijacija rublje u odnosu na američki dolar spustila je cenu tog delikatesa na 72 dolara za 100 grama
Tokom zadnjih dvanaest meseci ruska rublja je u odnosu na dolar oslabila za 45 odsto, što koriste turisti za kupovinu ruskih proizvoda i delikatesa, među kojima su slatkiši, hrana, piće, odjeća i nakit, piše Ruski vesnik.

Iako su u avgustu, među turistima popularne čokolade Aljonka, Babaebski i Rosijski, poskupile za jedan i po odsto, na 50 rubalja, u dolarima su na godišnjem nivou su pojeftinile za 48,5 odsto, na 72 centa.

Uhapšen vođa ozloglašene ruske sekte: Pronađeni milioni u kešu i krokodil

 Rusija je najveći svetski izvoznik crnog kavijara, a depresijacija rublje u odnosu na američki dolar i blagi pad cena crnog kavijara u Rusiji tokom posljednja tri meseca, spustio je cenu tog delikatesa na 72 dolara za 100 grama, u poređenju sa 135 dolara prošlog leta. Prema najnovijim ruskim carinskim propisima, osoba iz Rusije sme izneti samo 250 grama crnog kavijara.

Cena alkohola u Rusiji porasla je za 0,5 posto pa je minimalna cena boce votke od 0,5 litara 170 rubalja (2,40 dolara). Ali, istovremeno, prosečna cena votke Putinka je 4,70 dolara, u odnosu na 8,50 dolara u 2014. godini.

Prosečna cena krznenog kaputa u Rusiji je 750 dolara dok je u avgustu 2014. godine bila 1.353 dolara, a cena 14-karatnog zlatnog prstena sa 0,05 karatnim dijamantom je 170 dolara u odnosu na 306. dolara prošlog leta, piše Ruski vjesnik pozivajući se na službene statističke izvore.

(Net.hr) 


http://www.newsweek.rs/biznis/57844-po-jeftine-stvari-pozurite-u-rusiju-dok-se-rublja-ne-oporavi-zlato-votka-kavijar.html



    Proukrajinski Tatari i Desni sektor blokiraju put za Krim

KRIM - Proukrajinski aktivisti krimskih Tatara i ekstremističke organizacije Desni sektor započeli su danas trajnu
akciju blokade Krima, stavljajući na prelaze između tog poluostrva i ukrajinskog kopna betonske blokove i automobilske gume, javile su agencije.
Učesnici akcije nameravaju da spreče teretni saobraćaj na Krim, blokadom poluostrva pripojenog Rusiji marta 2014. sa strane Hersonske oblasti na punktovima Čongar, Čaplinka i Kalančak.
Na mesto održavanja akcije stigao je opunomoćenik za pitanje krimskotatarskog naroda i poslanik Vrhovne rade (skupštine Ukrajine) Mustafa Džemiljev, a jedan od aktivista i lidera Krimskotatarskog medžlisa Refat Čubarov rekao je AFP-u da je cilj "okončanje okupacije Krima i obnavljanje teritorijalnog integriteta Ukrajine".
Čubarov je rekao da je kod naselja Kalančak blokirano više od stotinu kamiona.
"Prehrambenu blokadu" najavili su Džemiljev, Čubarov i vlasnik TV kanala ATR Lenur Islamov 8. septembra na konferenciji za novinare u Kijevu.
TASS je preneo izjavu čelnika Krima Sergeja Aksjonova da se na poluostrvu neće osetiti posledice blokade, jer na rafovima krimskih prodavnica ima oko pet odsto ukrajinskih proizvoda.
Aksjonov je akciju uporedio sa komičnim sovjetskim crtanim filmom "Pljačka na italijanski način", gde se nedelju dana unapred najavljuje pljačkanje banke, a cilj je da se "finansijerima stavi do znanja da se radi nešto destruktivno na granici sa Republikom Krim" i "nekako zaposle nacionalisti koji će u šatorima na granici sa Krimom odmoriti, jesti, uveče popiti votke", prenela je RIA Novosti.
Ukrajinski predsednik Petro Porošenko rekao je da će pitanje "prava krimskih Tatara" pokrenuti na Generalnoj skupštini UN kasnije ovog meseca, navodi AFP.

http://www.rtv.rs/sr_lat/svet/proukrajinski-tatari-i-desni-sektor-blokiraju-put-za-krim_640667.html





 

Da li je Sirija Putinov Afganistan?


Obamina slabost i Putinova spremnost da pokaže snagu doveli su nas do situacije u kojoj se Sirija danas
nalazi.
Piše: Luke Coffey
Krajem 1970-ih Sovjetski savez je poslao veliki broj "savjetnika" u Afganistan. Početkom 1980-ih ti savjetnici su prerasli u stotine hiljada vojnika, koji su se borili u ratu koji je, dijelom, bacio Sovjetski savez na koljena. Danas Rusija ne taji činjenicu da ima svoje "savjetnike" u Siriji. Štaviše, ruski ratni brodovi pozvani su u sirijske luke, a ruski avioni i helikopteri mogu biti viđeni u sirijskim ratnim lukama. Na društvenim mrežama mogu se vidjeti snimci ruskih vojnika na sirijskom tlu. Čak su se pojavili izvještaji da Rusija gradi vojnu bazu u Siriji.
Tačan broj ruskih jedinica i širina njihove umiješanosti u svakodnevne borbene aktivnosti u Siriji nisu još jasni. Ukoliko je riječ o velikom broju ruskih vojnika na terenu, njihovo prisustvo neće se moći držati u tajnosti zadugo. Vojnici Kremlja u Siriji će bosti u oči. Čak i na istoku Ukrajine, koja dijeli toliko sličnih kulturnih, jezičnih, etničkih i vjerskih karakteristika s Rusijom, pokušaj Moskve da skrije svoje vojnike je spektakularno propao.
Kada je američki predsjednik Barack Obama kazao da sirijski predsjednik Bashar al-Assad "mora otići", nije uradio ništa što bi podržalo njegove riječi; kada je ruski predsjednik Vladimir Putin izjavio da će Assad ostati na vlasti, on je učinio sve da ispuni rečeno. Obamina slabost i Putinova spremnost da pokaže snagu doveli su nas do situacije u kojoj se Sirija danas nalazi.
Ruska luka na Mediteranu
Konačni cilj u Siriji je održavanje Assadovog režima. Ukoliko Assad ode, Rusija je blizu gubitka jedine pomorske baze u Sredozemnom moru u lučkom gradu Tartousu. Pošto je riječ o jedinoj ruskoj luci u Mediteranu - i jedinoj njenoj polaznoj tački na Bliskom istoku - takav scenarij bi bio veliki udarac za Moskvu. Čak i ako Assad ostane na vlasti, on nikada neće imati cijelu Siriju pod kontrolom, kao što je to ranije bilo. To Putin zna. Zbog toga je vjerovatno da će Moskva pomoći jačanje Assadove odbrane u području kod Latakije, gdje on ima najjaču podršku. Srećom za Putina, to je, također, lokacija gdje je pomorska baza.
Putin vidi Bliski istok kao drugu regiju na njegovoj globalnoj šahovskoj ploči koja može pokvariti zapadnjačku politiku. Duboko u sebi, Putina nije briga da Bliski istok izgori ili da hiljade poginu. Za Putina, percepcija američkog neuspjeha na Bliskom istoku njegova je pobjeda. Zadržavanje pomorske baze za Rusiju je samo dodatni bonus. Assad je sretan da igra ulogu domaćina Rusima, bez obzira na cijenu.
Velika pažnja bila je usmjerena na Iran, kao glavni garant opstanka Assadovog režima. Premda Teheran igra važnu ulogu u tome, ne treba ga precjenjivati. Dok Iran može finansirati rat u Siriji preko zastupnika, samo Rusija ima nacionalne resurse i ekspeditivne vojne kapacitete da intervenira na značajan način da ojača režim. Ono što je važnije za Damask je da samo Moskva ima pravo veta u Vijeću sigurnosti Ujedinjenih naroda kako bi odgodila, blokirala ili frustrirala međunarodne napore koji bi mogli rezultirati uklanjanjem Assada.
Rusija djeluje, Zapad reagira
Obama vjeruje kako je isto reći nešto i to uraditi - da je govor isto kao provođenje politike. Ovo je glavna razlika između Obame i Putina, između Zapada i Rusije. Rusija prvo djeluje, a potom Zapad reagira. Ovo je uobičajeno stanje između Zapada i Rusije u cijelom svijetu. Uzevši u obzir nedavna dešavanja na istoku Ukrajine, testiranje NATO-a, iranski nuklearni dogovor i sada ruske kopnene trupe u Siriji, jasno je da Rusija ima strategiju postizanja nacionalnih ciljeva. Zapad to nema. Sve dok Zapad ne dobije pravog lidera, dok se ne definiraju jasni ciljevi i ne stvori se skladna i jedinstvena strategija za postizanje tih ciljeva, Rusija će i dalje biti ispred Zapada na mjestima poput Ukrajine i Sirije.
Koliko ruske krvi i bogatstva je Putin  spreman potrošiti kako bi zadržao Assada i svoju pomorsku bazu u Siriji, ostaje da se vidi, no jedno je sigurno - Rusija igra smrtonosnu igru u Siriji. Premda je situacija u Siriji, na mnogo načina, drugačija od Afganistana sa kraja 1970-ih i početka 1980-ih, postoje neke vidljive paralele između sovjetske postepene eskalacije u Afganistanu i onoga što Rusija danas radi u Siriji. Prije nego što ruski narod shvati šta se dešava, "savjetnici" se brzo pretvaraju u vojnike, a vojnici brzo dolaze kući u mrtvačkim vrećama.
S ruskom ekonomijom u problemima, oborenim cijenama nafte i zamrznutim sukobom na istoku Ukrajine, postavlja se pitanje da li Putin zaista može sebi priuštiti još jednu vojnu avanturu u inostranstvu? Odgovor glasi: on to može, ali siroti ruski narod ne može.
Stavovi izraženi u ovom tekstu su autorovi i ne odražavaju nužno uredničku politiku Al Jazeere.
Izvor: Al Jazeera


http://balkans.aljazeera.net/vijesti/da-li-je-sirija-putinov-afganistan

Нема коментара: