среда, 30. септембар 2015.

Podrška integracijama Srbije, sprovesti teške reforme

Izvršni direktor EastWest Instituta, ambasador Kameron Manter izjavio je danas da je uvek čvrsto podržavao evrointegracije Srbije, te da i srpski lideri i domaća javnost znaju da na tom putu moraju da sprovedu reforme, koje su teške, ali neopohodne. "Zapravo, stvar je veoma jednostavna. Te reforme, kao one koje se tiču slobode medija ili osnovnih prava, ali i stvaranja transparentnog i predvidljivog poslovnog okruženja i temelja za stabilnu regionalnu saradnju, nisu samo zahtevi koje treba ispuniti za članstvo, već su u svakom pogledu dobri za Srbiju", ukazao je Manter u intervjuu Tanjugu.
Manter, inače bivši ambasador SAD u Srbiji, u Beogradu će sutra učestvovati na Beogradskom bezbednosnom forumu, a u intervjuu za Tanjug osvrnuo se i na napredak u dijalogu Beograda i Prištine i ocenio da je u ovom trenutku najvažnije to što su Beograd i Priština posvećeni pronalaženju rešenja.
Podjednako je važno, dodao je on, i da prijatelji Srbije i Kosova ostanu uključeni i posvećeni tom procesu.
"Oni moraju da obezbedne da svaki uspeh u razgovorima dve strane bude deo šireg pristupa evropskoj posvećenosti miru i stabilnosti na Balkanu", rekao je Manter.
Upitan o rešavanju migrantske krize u Evropi, kao i tome da li je prekasno da se o problemu koji je pokazao značajne pukotine u funkcionisanju EU raspravlja tek u oktobru, kada se održava redovan Samit zemalja članica EU, Manter je rekao da ne misli da je prekasno.
Prema njegovim rečima, taj Samit biće važan test za EU.
"Iako je kriza neobično teška za sve Evropljane, a da ne pominjem same izbeglice, mislim da nije prekasno da se čeka oktobar. Samit je šansa za EU da dođe do konsenzusa. U skladu sa tim, nadam se da se EU neće baviti samo izazovima sa kojima se suočavaju njene članice, već i svojim odnosima sa susedima, ukjljučujući Srbiji, ali i ne-evropske komšije Unije takođe. Ovaj problem je veći od samo Evrope", rekao je Manter.
Na pitanje da li i on ima utisak da ostatak sveta "stoji po strani" u rešavanju migrantske kriza, Manter je naveo da je evropsko rukovodstvo neophodan činilac u rešavanju tog pitanja, ali da drugi "ne smeju da ostanu po strani u ovim teškim vremenima".
Manter se osvrnuo i na pitanje Bosne i Hercegovine i stavova koji govore o tome da je neophodno izmeniti pojedine odredbe Dejtonskog sporazuma:
"Ne bi bila loša ideja da međunarodni akteri procene ustavne nedostatke u Bosni i predlože reforme koje bi pomogle rukovodstvu zemlje".
"Prekid rata nije ista stvar što i stvaranje trajnih i stabilnih institucija, koje obezbeđuju mir i stabilnost. Iako svi treba da budemo zadovoljni što se nasilje koje je prethodilo Dejtonu nije vratilo, moramo biti i svesni da je Bosni i dalje potrebna pomoć", rekao je Manter.
Upitan o situaciji u Ukrajini i mogućoj eksalaciji, Manter je naglasio da je i u tom slučaju dijalog veoma važan i istakao da se upravo zbog toga organizacije kao što je EastWest Institut trude da predvide na koji način će se kriza odvijati i procene ko može da igra ulogu u sprečavanju eskalacije.
Beogradski bezbednosni forum, koji organizuju Beogradski fond za političku izuzetnost, Beogradski centar za bezbednosnu politiku i Evropski pokret u Srbiji, počeo je danas i trajaće do 2. oktobra.


http://www.novimagazin.rs/vesti/manter-podrska-integracijama-srbije-sprovesti-teke-reforme

Нема коментара: