уторак, 8. септембар 2015.

Пиштаљка штити узбуњиваче и поштује Кодекс новинара

Сасвим је разумљиво да Пиштаљка не наводи ко су јој извори, тим пре што је, вероватно, реч о узбуњивачима, који су и законом заштићени, навела је Комисија за жалбе Савета за штампу одлучујући по жалби Танјуга против писања Пиштаљке о пословању те новинске агенције.
Та комисија је већином гласова (8:2) одлучила да Пиштаљка текстом „Одлуке о Танјугу доносе се и-мејлом“ није прекршила Кодекс новинара Србије, односно да је у извештавању поштовала све етичке норме. „Подаци изнети у тексту поткрепљени су документима, а ни сам подносилац жалбе не спори кључне информације – да Управни одбор Бранка Ђукић такође је у жалби навела да је Пиштаљка објавила „личне податке“ о члановима Управног одбора Танјуга, иако су у тексту објављени искључиво јавни подаци о пословним и политичким везама тих функционера.
одржава електронске седнице, да је члановима истекао мандат, те да је кандидатура чланице УО из реда запослених оспоравана“, наводи се у образложењу
одлуке.Комисија каже да Танјуг није оспорио ни садржај објављеног записника, „већ трвди да је реч о плагијату само на основу тога што је закључан у Танјугу“. Директорка Танјуга
Будући да је реч о функционерима који управљају јавним предузећем, постоји оправдан интерес јавности да зна какво радно искуство имају, на који начин су изабрани и колико су плаћени за свој рад. Непрецизности у вези са њиховом зарадама нису од толиког значаја да би се могло говорити о томе да је Кодекс прекршен објављивањем нетачних информација, а Танјуг је могао да од редакције Пиштаљке тражи објављивање одговора или исправке у овом делу“, наводи се у образложењу.
Већина чланова Комисије сматрала је такође да је Пиштаљка консултовала више извора пре објављивања текста, те да то што се није обратила директно руководству Танјуга да затражи потврду инфомација за које има документе, такође не представаља повреду Кодекса.
Комисија је посебно узела у обзир и то да је директорка Танјуга раније одбила да одговори на питања која јој је упутио главни уредник портала.
Савет за штампу је независно, саморегулаторно тело које окупља издаваче, власнике штампаних и онлајн медија и професионалне новинаре. Основан је да би пратио поштовање Кодекса новинаре Србије у штампаним и онлајн медијима и решавао жалбе појединаца и институција на садржаје тих медија.


ПРИЛОЗИ:
Жалба директорке Танјуга Савету за штампу
Одговор главног уредника Пиштаљке на жалбу директорке Танјуга
Одлука Комисије за жалбе Савета за штампу



https://pistaljka.rs/home/read/509

Нема коментара: