среда, 12. август 2015.

Primali socijalnu pomoć, a finansirali stranke

Za izbore 2012. i 2014. godine utvrđeno je da 50 ljudi koji su strankama dali donacije za kampanju istovremeno prima socijalnu pomoć, kaže Vladan Joksimović.
Osim toga, zamenik direktora u Agenciji za borbu protiv korupcije je na početku Kažiprsta B92 istakao da nije iznenađen što se političke stranke finansiraju podizanjem kredita.
„To je jedan od načina na koji se stranke finansiraju, donacijama fizičkih i pravnih lica, odnosno pozajmicama od banaka. To su uobičajni načini“, istakao je Joksimović.

Prema njegovim rečima, to Agenciji za borbu korupciju olakšava da prate donacije u smislu da tokovi novca idu preko računa.

„Uvođenjem Agencije kao samostalnog i nezavisnog organa koji kontroliše finansiranje rada političkih stranka i novog Zakona o finansiranju prešli smo na novi režim rada“, ističe on.

Kako navodi, kada se kaže da je korupcija u strankama visoka ne misli se konkretno na finasiranje političke kampanje, odnosno njihovog rada.
Sve stranke, kada ih pitaju o pokrajinskim i lokalnim izborima koji bi, navodno, trebalo da budu održani krajem godine, ističu isto – manjak novca za kampanju.
„Najveći deo tokova novca je legalan, ono što ulazi i ide preko računa kontroliše Agencija i o tome podnosi izveštaj, odnosno brojne prekršajne prijave u slučaju povrede zakona“, naglašava Joksimović.

Nakon političke kampanje u roku od 30 dana stranke podnose Agenciji izveštaje o finansiranju, navodi on, dodajući da su ti, kao i godišnji izveštaji, dostupni ne samo njima, veći i svim građanima na sajtu Agencije.

„Tu se može videti ko je koliko donirao, na koji način i na šta je taj novac potrošen“, dodaje zamenik direktora Agencija za borbu protiv korupcije.

Nakon toga, Joksimović je istakao da je u saradnji sa Ministarstvom za rad utvrđeno da je za izbore 2012. i 2014. godine 50 donatora stranaka u tom trenutku primalo socijalnu pomoć.

„O tome nas je Ministarstvo izvestilo i obećalo da će to ispitati“, naveo je on i dodao da sa Upravom za pranje novca Agencija ima dobru saradnju.

Na pitanje Suzane Trninić šta je sa dugovima stranka Joksimović je odgovorio da se Agencija ne bavi njihovom likvidnošću, kao i da je opšte poznato da su neke u blokadi i da se to može proveriti na sajtu Narodne banke Srbije.

„Agencija za borbu protiv korupcije se bavi finansiranjem političkih kampanja i redovnim radom stranka. Kao i za druge pravne subjekte, sva potraživanja zbog kojih je neko u blokadi moraju prethodno da se namire da bi drugi poverioci mogli da naplate svoja potraživanja“, naveo je Joksimović.

Prema njegovim rečima, kako će to stranke da urade, to je na njima.

„Da li će imati više donacija ili kredita su modaliteti o kojima same stranke treba da razmišljaju“, ističe on.

Joksimović je nakon toga istakao da Agencija podnosi brojne krivične prijave, kao i da je do sada podneto preko 500 prijava, od čega je 200 pravosnažno.

„Tu su kazne od 50 do 150 hiljada za odgovorno lice, dok se stranka može kazniti od 200 hiljada do dva miliona dinara. Dakle, radi se o značajnom novcu“, ističe on, navodeći da Agencija takođe može doneti rešenje o obustavi sredstava iz javnih izvora nakon tih presuda za narednu kalendarsku godinu od deset do 100 posto u zavisnosti od prekršaja.

Na pitanje da li je to procenat uspešnosti od 50 posto slab, Joksimović kaže da ipak i Agencija treba malo da se usavršava.

„To je veliki pomak u smislu da Agencija, kao jedan nezavisan organ, kontroliše rad stranka, a ne nadležni odbor. Treba biti pošten i reći da treba da se poboljša naš rad, ali i efikasnost sudova“, navodi on.

Kada je reč o tome da li je zakon dovoljno dobar, Joksimović ističe da je on solidan, ali da može biti bolji i primenljiviji.

„Izmene zakona na kojma je Agencija radila su ostale u fioci. Znam samo da su prošle godine usvojene neke druge izmene ovoga zakona u smislu da se manje sredstava daje političkim strankama i da se ne uzima sa rashodne, nego sa prihodne strane, ali ono na čemu je radila radna grupa nije ušlo u proceduru“, naveo je on.

Te izmene koje nisu usvojene bi omogućile da sve zabrane budu i prekršajne i da zakon bude primenljiviji, zaključio je zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=08&dd=11&nav_category=11&nav_id=1026058

Нема коментара: