четвртак, 27. август 2015.

Penzioneri traže vraćanje penzija

BEOGRAD - Bivši sudija Vrhovnog suda Srbije Zoran Ivošević ocenio je danas da je zakon kojim su smanjenje penzije neustavan i u suprotnosti sa Evopskom socijalnom poveljom, koju je Srbija ratifikovala.

Na Tribinu "Zaustavimo pravno i ekonomsko nasilje nad penzionerima i starim licima", koju je organizavalo Udruženje sindikata penzionera Srbije (USPS), on je rekao da "surogat zakon kojim je Vlada Srbije umanjila penzije devastira odredbu Ustava Srbije da dostignuti novi ljudskih prava ne sme da se smanjuje".
Penzije spadaju u, kako je rekao, prava zagarantovana Ustavom i samo mogu da se menjaju tim sistemskim zakonom, a ne, kako je Vlada Srbije to uradila "bočnim surogat zakonom".
Ivošević je je istakao da je zakon o smanjenju penzija u suprostnosti i sa Evropskom socijalnom poveljom koja potpisnike obavezuje da svoj sistem socialne sigurnosti održava na zadovoljavajućem nivou i postepeno poboljšava.
Bivši sudija Vrhovnog suda je ocenio da je najava srpskog premijera Aleksandra Vučica o povećanju pernzija od oktobtra, u dogovoru sa Međunarodnim menetarnim fondom, još jedna "zašećerena podvala".
Građani su, prema rečima Ivoševića, "prepoznali te zašećerene podvale" kojima se koristi vladajuća koalicija i zato je rejting Srpske napredne stranke u padu.
Potpredsednica USPS Marija Todorović je istakla da sve zemlje Evrope imaju problema sa obezbeđivanjem novca za penzije, ali da nijedna nije posegnula za smanjivanjem penzija.
Ona je optužila državu za nebrigu o penzionerima i navela da je prosečna penzija u Srbiji od 2001. godine, kada je iznosila 74 odsto prosečne plate, sada spala na 52 odsto prosečne plate.
"U prvih šest meseci ove godine umrlo je 20 odsto više penzionera nego u istom periodu prošle. Niko se nije bavio razlozima zašto se to desilo i da li je smanjenje penzija imalo uticaja", rekla je Todorović i dodala da penzioeri ne traže povećanje penzija, već da im se vrati ono što im je nezakonito oteto smanjenjem mesečnh primanja.
Predsednik Skupštine opštine Savski Venac i narodni poslanik Nenad Konstantinović ocenio je da se u Srbiiji sprovodi državno nasilje, jer se građane niko ne pita šta žele, već se sve odluke donose u uskom krugu ljudi.
Istakao je da je Zakon o porezu na imovinu, kako je naveo, jedan od najperfidnijih oblika nasilja, jer ne propoznaje različite socijalne katgorije i povećava značajno porez u trenutku kada su plate u javnom sektoru i penzije smanjene, a i vrednost imovine pada. ;
"Laž je da porez na imovinu postoji u svim zemljama. Nema ga u Nemačkoj, nema ga u Hrvatskoj, a u zemljama gde postoji plaćaju ga sami oni koji imaju stvarno velike stanove ili kuće", rekao je Konstantinović koji je narodni poslanik opoziocione Socijaldemokratke stranke (SDS).
On je ocenio i da se zone i visina poreza na imovinu određuju paušalni i naveo primer da je deo opštine Savski venac kod Beogradske indistrije piva stavljen u prvu zonu, iako mnoge kuće imaju poljske klozete.
Konstatinović je podržao akciju potpisivanja peticije protiv Zakona o porezu na imivinu koju je pokrenuo USPS i ostakao da je on, u ime SDS, u Skuptini Srbije podneo predlog izmena tog zakona kojim je predviđeno da se porez ne plaća na stambenu površinu do 25 kvadratnih metara po stanaru, kao i da godišnje taj porez može da poraste samo do sedam odsto.

http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/penzioneri-traze-vracanje-penzija_632894.html

Нема коментара: