недеља, 16. август 2015.

Nove inicijative za povećanje nataliteta

Srbija je po stopi nataliteta poslednja zemlja na Balkanu, i već godinama se suočava sa negativnim prirodnim
priraštajem. Nestabilna ekonomska situacija najveća je prepreka za proširenje porodice, kažu, roditelji. Jasna politika za podsticanje nataliteta kod nas ne postoji. Ipak, postoje inicijative i to iz privrede da se loša statistika promeni.
Za kasno formiranje bračne zajednice i dugo čekanje na sletanje roda državi račun ispostavlja bela kuga. A, zašto je sve više parova sa sve manje dece?
Građani kažu kako je potrebno dosta hrabrosti za drugo dete i dodaju da se za drugo dete često teško odluče znajući šta ih čeka.
Od devedesetih godina, broj porodica sa decom se smanjio za 16 odsto. Svaka druga porodica u Srbiji ima samo jedno dete. Tek 40 odsto njih se odluči na dvoje, a svega sedam odsto na troje dece.
Ovi podaci, bili su dovoljan razlog za preduzetnika Zorana Ilića, da se uključi u borbu protiv bele kuge. Pokrenuće Fond za podsticaj nataliteta u koji bi se slivao novac za porodice koje imaju više od troje dece. Za početak, od pet proizvoda njegove firme.
"Pošto mi pokrivamo celo tržište Republike Srbije da praktično u svakom gradu pozovemo prodajne lance proizvođače druge firme koje imaju slično razmišljanje kao i mi i da zajednički što više sredstava prikupimo. Na taj način da što više pomognemo porodicama koje imaju više dece. U tom smislu to treba da bude nacionalna akcija", navodi vlasnik komanije "Biomelem" Zoran Ilić.
Finansijska sredstva jesu značajna, ali nisu jedini faktor za podsticaj nataliteta.
"Ono što vidimo u praksi to je otpuštanje trudnica, nezapošljavanje žena, zapošljavanje po vrlo nepovoljnim uslovima. Žene se ne vraćaju često na posao, a ima žena koje posle porodiljskog moraju da daju otkaz jer su vraćene na nižu poziciju", navodi Dragana Soćanin iz udruženja roditelja "Roditelj".
Nebojša Atanacković iz Unije poslodavaca Srbije napominje da je neophodno da se društvena svest gradi kroz isticanje pozitivnih primera ali isto tako isticanje onih negativnih primera koji bi nailazili na osudu, pa i na određeni nivo sankcija.
Osim od poslodavaca, roditeljima bi značila i pomoć lokalnih samouprava koje, kažu u udruženju "Roditelj", ne pomažu dovoljno.
"Novac može da se utroši na taj način da se da direktno porodici ali može da se utroši upravo na uspostavljanje određenih usluga u zajednici koje će te porodice da koriste da li je to dnevni boravak bebe, servis ili servis za pranje veša za porodice koje imaju više dece", napominje Dragana Soćanin.
U mnogim zemljama praksa je da se podstiče rađanje. Švedska je smanjila porez parovima koji imaju mali razmak između rađanja dece, a u Rusiji se, na primer, izdvaja oko 10.000 evra za drugo, treće i svako sledeće dete.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/2007399/Nove+inicijative+za+pove%C4%87anje+nataliteta.html

Нема коментара: