петак, 28. август 2015.

Naše komšije legalizuju davanje mita lekarima

Rumunija se kreće ka legalizaciji rasprostranjene prakse u mnogim zemljama istočne Evrope gde se medicinsko osoblje potplaćuje za bolje usluge, odnosno daje se mito za kvalitetniju negu. Tamošnja vlada očekuje da će uvesti kriterijume po kojima bi neformalno plaćanje doktora, sestara i drugih javnih zdravstvenih radnika moglo postati legalno. Pacijenti se inače uveliko služe ovom praksom u slabo finansiranom rumunskom sistemu zdravstvene zaštite.
Kako je navedeno, mito može zatražiti osoblje nakon obavljenog posla u zdravstvenoj ustanovi, a primljeni novac moraće da se oporezuje. Rumunska vlada preferira da ovo naziva “poklonima datim u znak zahvalnosti”, a ne mitom, ili savetima za bolju negu pacijanta. Mišljenja doktora za sada su podeljena oko predloga vlade.
 
- Rumunska vlada ima pravo da uvede pravila za široko rasprostranjenu praksu koja neće nestati svo dok zdravstveni sistem ne bude imao dovoljno sredstava. Onda kada doktori budu imali plate proporcionalne njihovom radu, neće imati potrebu da prihvataju poklone - izjavio je Georg Borcean predsednik rumunskog kolegijuma lekara.
 
Pa ipak, druga grupa lekara koja se udružila na Fejsbuku protivi se takvoj državnoj inicijativi.
 
- Mi ne želimo koverte, već moderan zdravstveni sistem. Želimo da provedemo vreme razgovarajući o pacijentima i tretmanima za njihove zdravstvene probleme, a ne o finansijama. Ako ovaj zakon prođe, u bolnicama će primanje i davanje mita postati normalna i legalna stvar - piše u saopštenju lekara na Fejsbuku.
 
Kao zaostavština iz komunističkih vremana, davanje mita postalo je uobičajena praksa i u ostalim centralnim i istočnoevropskim državama.
 
Međutim, Rumunija je zemlja u kojoj je takva praksa najzastupljenija, pokazala je studija Evropske komisije o korupciji u zdravstvu urađena u oktobru 2013. godine. Rumuni u proseku ostavljaju oko 63 evra po bolničkom prijemu. Prema istoj studiji, Litvanci ostave oko 80 evra, a Bugari 44.
 
Posebna mera za podizanje plata u zdravstvenom sektoru pomalo je pokrenula stvari nabolje. Pod ovim merama, skoro 200.000 zdravstvenih radnika će dobiti povišice, a rumunski premijer Viktor Ponta najavio je da bi sa ovom praksom trebalo da se nastavi i iduće godine, kao i svake naredne dok doktori, sestre i ostalo osoblje ne dobiju dvostruko veće plate. Novac za prve povišice dolazi iz štednih fondova za koje Ponta kaže da su napravljeni ove godine uvođenjem zdravstvenih knjižica.
 
Ali, ima i onih skeptičnih.
 
- Ne postoji zvaničan izveštaj koji pokazuje koliko se uštedelo od knjižica. Svi govore o tome, ali dokaza nema i niko ne preuzima odgovornost. Ovo će biti pravno sredstvo bez finansijske podrške, najobičniji populizam - rekao je Vasil Barbu, predsednik rumusnkog Udruženja za zaštitu pacijenata.

http://www.blic.rs/Vesti/Svet/586147/Nase-komsije-legalizuju-davanje-mita-lekarima

Нема коментара: