уторак, 9. јун 2015.

Svaki 250. Srbin je funkcioner!

Broj funkcionera u Srbiji raste. Od početka godine uvećao se za 1.300 i sa tom titulom sada ih ima 27.811.
Iako se još ne zna u kojim će segmentima javnog sektora najviše ljudi ostati bez posla, jer je njih 9.000 višak, gotovo je sigurno da, bar u prvoj fazi, među prekobrojnima neće biti funkcionera, objavio je RTS.
U Vladi kažu da će i oni doći na red.
Dok opštine brinu o tome ko će ostati bez radnog mesta, za svoj posao neki ne moraju da strahuju. Funkcionerske fotelje sigurne su, makar, u prvoj fazi racionalizacije. Ne i u drugoj, tzv. fazi optimizacije.
Ona će, kažu u Ministarstvu državne uprave, uslediti posle analize svih nivoa vlasti.
- Mi ćemo dobiti odgovor na pitanja koji su možda organizacioni oblici nepotrebni, da li u određenim segmentima imamo višak ili manjak zaposlenih u državnoj upravi i, naravno, kroz tu sledeću fazu ćemo pokušati da napravimo takvu vrstu optimizacije, a da sa druge strane dobijemo efikasnu i kvalitetnu državnu upravu - objašnjava državni sekretar u Ministarstvu državne uprave i lokalne samouprave Željko Ožegović.
Korak ka tome je i stavljanje na papir svih funkcionera.
- Ono što sada Ministarstvo za državnu upravu i lokalnu samoupravu radi jeste priprema posebnog zakona koji će definisati ne samo pojam funkcionera, već i njihov položaj, prava i obaveze i plate - ističe Ožegović.
Do tada, kontroliše ih i prebrojava Agencija za borbu protiv korupcije. Ona beleži povećanje broja funkcionera ima ih 1.300 više nego pre pola godine.
- Mi postupamo isključivo na osnovu obaveštenja koja od organa vlasti dobijamo tako da neki tačan broj ne možemo da vam kažemo, ali mislimo da je ovo dosta ažuran podatak - rekao je Vladan Joksimović, zamenik direktora Agencije.
To znači da je praktično svaki 250. građanin Srbije javni funkcioner.
- Da bismo došli do toga da zaključimo da li funkcionera u Srbiji zaista ima previše ili ne, moramo krenuti od tih organa u kojima oni uopšte rade. Da li su nam, drugim rečima, potrebne sve te ustanove, preduzeća, državni organi, posebne organizacije, agencije itd. ili ne - kaže programski direktor Transparentnosti Srbija Nemanja Nenadić.
Kada se, kaže, i to utvrdi, jedan deo i troškova će po tom osnovu otići.
Iako se možda čini da je u Srbiji broj funkcionera u odnosu na broj stanovnika veliki, u zemljama regiona ima ih i više – u BiH, svaki 150. građanin je funkcioner, a u Hrvatskoj svaki 143.
Ima i boljih, poput Makedonije, u kojoj svaki 600. građanin ima neku javnu funkciju.
Osim što se za njih vezuje visoka plata i status u društvu, postali su i sinonim za partijsko udomljavanje, navodi RTS.
 
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/svaki-250-srbin-je-funkcioner/101064

Нема коментара: