уторак, 9. јун 2015.

Srpski kriminalci u službi kokainskih bosova

Šverc kokaina na jahtama širom sveta obavlja se uhodanim kanalima pri čemu se samo „vojnici menjaju”, što podseća na multinacionalne kompanije u kojima ime šefa ostaje tajna, ocenjuje advokat Božo Prelević
Ko su Srbi koje je uhapsila portugalska policija na jahti u blizini Azorskih ostrva u Atlantskom okeanu? Da li su članovi organizovanog narko-kartela, po potrebi angažovani izvršioci, odnosno kuriri ili su se, malo verovatno, slučajno zatekli na jahti s više od tone kokaina? Za razliku od pre skoro pet godina, kada smo u jednoj od međunarodnih akcija zaplene droge saznali za Darka Šarića, sada optuženog za šverc kokaina i pranje novca, koji je u tom trenutku imao debeo policijski dosije, s nedavno uhapšenom srpskom petorkom, bar prema dostupnim podacima, to nije slučaj. Činjenica je da oni nemaju krivični dosije u MUP-u Srbije.
U akciji portugalske policije, podsetimo, na jahti „Martela” s drogom vrednom oko 70 miliona evra u noći između 27. i 28. maja ove godine uhapšeni su osumnjičeni Dragoslav Živković (55) iz Beograda, Ivan Guconić (30) iz Beograda, Saša Jakovljević (41) iz Langena u Nemačkoj, s prijavom prebivališta u Obrenovcu, Nemanja Perić (34) iz Sarajeva s prebivalištem u Obrenovcu i Slavko Veselinović (47) iz Kovina.
Portugalska policija saopštila je da je to do sada najveća zaplena kokaina u regionu Azorskih ostrva. Za akciju hapšenja srpske posade na jedrenjaku s američkom zastavom, koju su izvele bezbednosne službe Velike Britanije i Francuske, srpska Služba za borbu protiv organizovanog kriminala je znala, ali ovdašnji operativci nisu bili direktno u nju uključeni.
Članovi najbliže familije i komšije uhapšene opisuju kao vredne i radne ljude, koji su u inostranstvo otišli da bi zaradili da prehrane porodice. Vest o hapšenju muževa, sinova i očeva ih je šokirala i za nju su saznali iz medija. Jedini ko odudara od ovakvog opisa je najstariji među uhapšenima, osumnjičeni Živković, koji, sudeći prema rečima komšija, živi imućnije od ostalih, a primećeno je da se kod njega okupljaju „mlađe osobe u skupocenim automobilima”. Spekuliše se i da je upravo osumnjičeni Živković organizovao ostale za posao šverca kokaina.
Ovim povodom MUP se nije zvanično oglasio u javnosti.
Advokat Božo Prelević, bivši koministar policije, smatra da srpske državljane za šverc kokaina regrutuje neko ko ima dobre veze s proizvođačima.
„To su dobri vojnici, koji su spremni da za određenu zaradu ili druge pogodnosti rizikuju budućih 20, 30 godina svog života. Oni sigurno neće reći ko ih angažovao, a budući da su uhapšeni, pretpostavljam da nisu imali logističku podršku policije. Maršruta krijumčarenja kokaina jahtama je ista već 10, 15 godina”, navodi Prelević.
Reč je, tvrdi Prelević, o uhodanim vezama i kanalima gde se samo vojnici menjaju, što ga, kako kaže, podseća na multinacionalne kompanije u kojima ime šefa ostaje tajna.
Nedelju dana pre hapšenja srpske posade „Martele”, takođe u portugalskim vodama, presretnuta je jahta „Amsterdamer” s 1,1 tonom kokaina, koji su prevozili dva Hrvata i jedan Srbin. To je bila akcija policija Srbije, Španije i Hrvatske, a vrednost narkotika procenjena je na 44 miliona evra. Droga je prevožena iz Južne Amerike u zapadnu Evropu. Posle hapšenja na brodu, privedeno je i još nekoliko osoba u Valensiji, za koje se sumnja da su deo organizovane kriminalne grupe u kojoj su građani bivše Jugoslavije i kojima je Španija baza za delovanje.
Agenti španske policije i poreske agencije su polovinom marta ove godine presreli, u vodama ispred Valensije, jahtu „Infraganti” i pronašli 289 kilograma kokaina visoke čistoće. Tada su uhapšene tri osobe iz Srbije, Crne Gore i Hrvatske.
Kriminolog Zlatko Nikolić, viši naučnik saradnik Instituta za kriminološka i sociološka istraživanja, takođe smatra da su srpski kriminalci samo „izvršioci posla za velike narko-bosove”. Oni, ocenjuje Nikolić, ne znaju za koga rade niti kome isporučuju „robu”.
„Angažovani su za određenu sumu novca, zbog svojih veština koje poseduju. To funkcioniše kao i bilo koji drugi agencijski posao. Preuveličavamo njihovu ulogu i vrednosnu kategoriju u kriminalnom svetu. Oni su izvođači radova, a ukoliko ne urade posao plaćaju penale ili novčano ili glavom”, tvrdi Nikolić.
Naš sagovornik kaže da ga ne čudi što oni u srpskoj policiji nemaju dosijea jer, kako kaže, upravo su zbog toga i angažovani.
„Oni su nepoznati za markiranje od strane domaćih bezbednosnih službi. Zbog toga ovdašnje službe nisu mogle mnogo da pomognu kolegama u inostranstvu koje su ih proganjale i uhapsile”, navodi Nikolić.
Strani mediji sve češće pišu, pozivajući se na informacije njihovih bezbednosnih službi, o balkanskoj mafiji koja je „pružila pipke” na svim kontinentima, a čine je državljani bivših jugoslovenskih republika. Nema vrste kriminala u kojoj Balkanci ne učestvuju, ali krijumčarenje kokaina donosi brzu i veliku zaradu, zbog čega u ovaj „biznis” sve češće ulaze i anonimni kriminalci, do juče pošteni građani bez kriminalnog dosijea.
Australijski mediji su pre nekoliko dana objavili istraživanje u kojem je navedeno da balkanske krimi-grupe prednjače u trgovini narkoticima i njihovom švercu širom planete. Na čelu balkanskog kartela, prema ovim navodima, nalazi se grupa ozloglašenih gangstera, većinom australijskih državljana, koji su oformili baze u Crnoj Gori, Španiji i Holandiji preko kojih otpremaju drogu, oružje i novac. Ovi karteli organizovani su po sistemu porodica, koje se opisuju ili kao direktni rođaci ili kao saradnici iz bivših jugoslovenskih republika pristigli u imigracionom talasu krajem prošlog veka.
Danijela Vukosavljević
 
http://www.politika.rs/rubrike/Hronika/Srpski-kriminalci-u-sluzbi-kokainskih-bosova.lt.html

Нема коментара: