петак, 12. јун 2015.

Biti različit ne znači biti manje čovek

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Brankica Janković izjavila je da će borba da se u Srbiji iskorene sva diskriminatorna ponašanja i netolerancija biti dugotrajna i teška, ali da ona niti sme da prestane niti sme da se odugovlači.
Navodeći da je Srbija daleko od tolerantnog društva, ona je u intervjuu agenciji Beta rekla da se efekti teških godina rata i tranzicije i te kako osećaju po svim pitanjima u Srbiji, pa i kada je reč o toleranciji. 
- Poljuljane su i obezvređene mnoge moralne vrednosti i svedoci smo pojave nekih ponašanja koja hitno moraju biti promenjena i koja zahtevaju hitno institucionalno delovanje svih nadležnih organa - rekla je poverenica.
 
On je dodala da misli pre svega na nasilje koje je eskaliralo proteklih dana protiv žena, dece i pripadnika LGBT populacije.
 
- O tome mora konstantno javno da se govori i moraju da budu upotrebljeni svi mehanizmi da dođe do promene - pre svega, edukacija, preventiva, dosledna primenu svih zakona, ali i javni dijalog o svim problemima da bi se ta situacija promenila - rekla je poverenica.
 

Moramo naučiti da prihvatamo različitosti

 
Pre svega, kazala je, mora da se menja odnos građana jednih prema drugima i da se prihvataju različitosti.
 
- Moramo da promenimo našu kolektivnu svest, da uspostavimo novu duhovnu, intelektualnu i ljudsku vertikalu gde će biti potpuno jasno da biti različit ne znači biti manje čovek - rekla je poverenica.
 
Upitana dokle se stiglo u sprovođenju preporuka iz poslednjeg izveštaja Evropske komisije o napretku Srbije - obezbediti adekvatne prostorije za rad poverenika i izmeniti neke odredbe Zakona o zabrani diskriminacije, ona je rekla da je početkom sedmice počela da radi na pronalaženju novih prostorija, ali da to ne može da se reši preko noći.


- Može da zvuči neskromno ili konformistički da sada poverenik traži prostor. Građani i mediji koji su bili u ovom prostoru znaju da nije adekvatan. Sigurna sam da će to biti i jedan od zaključaka koji će usvojiti Skupština na osnovu predloga poverenika - rekla je Brankica Janković
 
Ona je kazala da će raditi dok to pitanje ne reši jer će poverenik tako sigurno biti dostupniji građanima.
 

Izmene zakona nakon sagladavanja manjkavosti

 
Što se tiče izmene zakona, ona je rekla da kancelarija poverenika treba prvo da sagleda efekte dosadašnje primene zakona i koje su manjkavosti i da se tu naprave izmene i dopune i da se vidi da li je potrebno ojačati ulogu i nadležnosti poverenika.
 
Osim toga, ona je kao prioritete u radu navela i praćenje sprovođenja odluka poverenika, jačanje institucije, pre svega u ljudstvu, kako bi poverenik imao mogućnosti da efikasno postupa po svim pritužbama, odnosno da građani steknu poverenje u sve institucije sistema, pa i tu.
 
- Samo kada imate odluku nadležnog organa, pa i suda, samo se tako podiže svest građana da institucije sistema funkcionišu i tako možemo da postanemo demokratsko, tolerantno i otvoreno društvo u kome se svaki građanin oseća sigurno i u kome se poštuju njegova ljudska prava koja su zajamčena Ustavnom i zakonom - rekla je poverenica.
 

Saradnja sa NOVO

 
Govoreći o nevladinim organizacija sa kojima je počela seriju sastanaka, poverenica je kazala da državni organi i nezavisne institucije treba bolje koriste kapacitete i znanja civilnog sektora.


Ona je rekla da je ove nedelje razgovarala sa desetak nevladinih organizacija, među kojima su Jukom, Beogradski centar za ljudska prava, Građanske inicijative, Emiti, Egal, Gej strejt alijansa.
 
Brankica Janković je kazala da je sa Jukom razgovarala o proširenju saradnje u praćenju poštovanja odluka poverenika na terenu i o tome koje aktivnosti treba preduzeti za što brže donošenje zakona o besplatnoj pravnoj pomoći.
 
Na sastanku sa Građanskim inicijativama, kako je navela, bilo je reči o inkluzivnom obrazovanju i kako da Ministarstva prosvete brže deluje po preporukama poverenika koji se odnose na diskriminatorne sadržaje u udžbenicima, kao i o modelima da se Ministarstvu pomogne u izradi udžbenika.
 
- U razgovoru sa Egalom smo posebno posvetili pažnju problemima transrodnih osoba - rekla je Brankica Jankovića i dodala da su predstavnici Egala ukazali na ozbiljan problem nasilja nad tim građanima i na potrebu što bržeg rešavanja pitanja pravnih posledica promene pola i rodnog identiteta.

http://www.blic.rs/Vesti/Drustvo/567225/Brankica-Jankovic-Biti-razlicit-ne-znaci-biti-manje-covek

Нема коментара: