недеља, 31. мај 2015.

Ne očekujem da će Rusija kazniti Srbiju

Ambasador Sjedinjenih Američkih Država Majkl Kirbi ne očekuje posledice po Srbiju zbog odluke da se okrene snabdevanju američkim gasom iz Azerbejdžana


Srbija mora da obezbedi gas do 2019. godine
 
 
- Ne očekujem tako nešto. Srbija treba da ima gas iz svih mogućih inostranih izvora koji su dostupni, ali i domaćih. To podrazumeva i Azerbejdžan ako je moguće, takođe i Rusiju, a u perspektivi možda i severnu Afriku - rekao je Kirbi za “Blic”, uz poruku da je za Srbiju dobro da se diverzifikuje, zbog čega sve ovo i podržava.

Premijer Srbije Aleksandar Vučić juče je istakao da se u ovom slučaju radi o interesima građana, “a ne bilo
koje velike sile”, jer Srbija ne sme da dozvoli da 2019. nema odakle da uzima gas, od kada više neće moći da preuzima ruski gas iz pravca Mađarske.

- Mi smo spremni da prihvatimo gas od Rusa, samo mi recite odakle stiže taj gas? Da li preko Turske i Grčke i ko nam to garantuje, ili stiže preko Bugarske, jer očigledno da preko Beregova neće da stiže - rekao je Vučić.

O okretanju Srbije gasu iz Azerbejdžana, Vučić je pre dva dana u Tirani razgovarao i sa šefom ruskog “Gasproma” Aleksejom Milerom. Međutim, izvori “Blica” sa tog sastanka tvrde da Vučić nije bio tako tvrd u svojim stavovima, već da je o tome pričao kao o još jednoj opciji koja bi bila u interesu Srbije.
 
Navodno, ovakva premijerova izjava ima veze i s njegovim sastankom s potpredsednikom SAD Džozefom Bajdenom, s kojim će, između ostalog, razgovarati upravo o energetici.


Predsednik ruskog Saveta za spoljnu politiku i odbranu Fjodor Lukjanov kaže za “Blic“ da će Rusija ovim verovatno biti razočarana, ali i da nema drugu ponudu na stolu jer je otkazala “Južni tok”.

- Sigurno je da ćemo slušati retoriku o izdaji od pojedinaca. Ali Moskva nikada nije pozvala Beograd na neku drugu opciju. EU perspektiva za Srbiju je i dalje u vazduhu, ali makar teoretski postoji. Rusija nema alternativu za to. Kakva izdaja? - upitao je Lukjanov.

Rešetnjikov: Vlast u Srbiji je pod kontrolom SAD
Generalni direktor Ruskog instituta za strateške studije (RISI) Leonid Rešetnjikov rekao je da se sa  “sigurnošću može govoriti da se vlast u Srbiji nalazi pod kontrolom SAD”.
- Posle raspada SSSR, Bugarska i Srbija našle su se, u stvari, pod okupacijom SAD - rekao je Rešetnjikov.
Ocenio je da kompromitujućim podacima SAD drže pod kontrolom evropsku elitu. On je kazao i da SAD mogu dobro i da plate “svojim slugama”, koje je nazvao “medenjacima”.
- Kad se političar nađe pred izborom - ići protiv SAD i sa velikom verovatnoćom lišiti se vlasti, novca, a onda i života ili ispunjavati njihove zahteve i postati imućan čovek - apsolutna većina bira drugu varijantu - istakao je Rešetnjikov. 


http://www.blic.rs/Vesti/Politika/563415/Majkl-Kirbi-za-Blic-Ne-ocekujem-da-ce-Rusija-kazniti-Srbiju

Нема коментара: