субота, 2. мај 2015.

ДСС И ДВЕРИ ЋЕ ОКУПИТИ СТРУЧЊАКЕ И ГРАЂАНЕ У ШИРОК ФРОНТ ПРОТИВ ПРОДАЈЕ ТЕЛЕКОМА

Демократска странка Србије и Покрет Двери, који се противе продаји Телекома, данас су најавили стварање фронта како би спречила најављена приватизацију тог државног телекомуникационог предузећа.
Представници ДСС и Двери су на заједничкој конференцији за новинаре навели и да нема економских разлога за продају Телекома који успешно послује и представља стратешки ресурс државе.
Милица Радовић, потпредседница Демократске странке Србије, рекла је да је данашња, прва у низу конференција за медије на којима ће се говорити о штетности најављене продаје Телекома, јер је ово питање од великог значаја за државу и све грађане.
„Није домаћински продавати такву компанију која испуњава све параметре успешног економског пословања, а против продаје Телекома постоје бројни економски, стратешки и безбедносни разлози“.
Она је подсетила и на улогу Демократске странке Србије у јачању Телекома.
„Док је ДСС била на власти ово предузеће је веома успешно пословало и ширило се на тржишта Републике Српске и Црне Горе. Такође, ДСС је 2011. организовао петицију против продаје, коју је у том тренутку потписало више од 100.000 људи,“ истакла је Радовић.
Она је нагласила да не постоји ниједан економски разлог да се прода компанија која годишње остварује од 120 до 130 милиона евра профита, која успева константно да смањује задуженост и прати у корак конкуренцију по питању техничко-технолошког развоја.
„Од укупно милијарду евра дуга, Телеком је успео да смањи дуг на 350 милиона, за пар година ће његови биланси бити чисти, да неће имати дуг, а профит ће повећати на 200 до 240 милиона евра годишње. Телеком је последње две године инвестирао у техничко-технолошки развој више него сви конкуренти заједно, око 150 милиона евра“, нагласила је она.
Потпредседница ДСС је рекла да је основни разлог због чега Влада Србије продаје Телеком, њена обавеза према Међународном монетарном фонду.
„Влада се меморандумом са ММФ-ом обавезала да ће продати Телеком, како би се тржиште телекомуникација либерализовало. Међутим, нема отворенијег тржишта од овог и овај аргумент je неоснован. Ако продамо Телеком, ЕПС, земљиште, да ли ћемо постати кметови у сопственој држави“, упитала је Радовић.
Професорка Јасмина Вујић са Беркли Универзитета је нагласила да су бројни стручњаци против продаје Телекома, оцењујући да је на жалост Србији наметнут концепт такозване неолибералне економије који је растурио српску привреду.
Тај систем планира да преда стратешке ресурсе који се не смеју предати ако једна нација, држава, жели да буде самостална а то су – воде, плодно земљиште односно храна, енергетика и комуникациони ресурси, рекла је Вујић.
Она је упозорила је би продаја државног телекомуникационог предузећа довела до отпупштања великог броја радника Телекома, али и запослених у домаћем сектору информационих и телекомуникационих технологија.
Члан старешинства Двери Данило Тврдишић је оценио да се целокупна политика Владе своди на само две економске мере, распродаја и задуживање.
„Сада најављују продају најпрофитабилније српске компаније, што је искључиво у интересу странаца и одржавања ове власти још који месец дуже, а против интереса грађана“, рекао је Тврдишић.
Према његовим речима, профит Телекома на годину дана износи око 125 милиона евра и при крају је да се врати кредит узет за куповини Телекома Републике Српске, после чега ће годишњи профит бити преко 320 милиона евра са тенденцијом сталног раста.
Тврдишић је закључио да ово није политичко већ стратешко питање за све у држави због чега ће Двери и ДСС створити широки фронт против продаје Телекома који би чинили стручњаци, синдикати, студенти, грађани…


http://dss.rs/dss-i-dveri-ce-okupiti-strucnjake-i-gradjane-u-sirok-front-protiv-prodaje-telekoma/


Нема коментара: