субота, 11. април 2015.

Мито као цела плата

Да ли су мале зараде лекара један од узрока корупције у нашем здравству. Узимање новца од пацијената
последица системске корупције. ДАН после хапшења др Владислава Илића, начелника Дневне болнице у КБЦ "Др Драгиша Мишовић", које је нова срамота за лекарску професију, управа овог центра осудила је поступак свог колеге. Из КБЦ је јуче саопштено да су и управа и запослени с огорчењем примили вест о поступку др Илића, и да ће против њега предузети најоштрије законске мере, одмах по добијању затражене званичне информације о поступку надлежних органа у овом случају.
Због сумње да је доктор од пацијента примио мито од 500 евра, хирург је ухапшен на радном месту и са лисицама, и на запрепашћење пацијената и његових колега проведен кроз целу болницу.
Они који већ дуго "скенирају" корупцију у здравству, а чини се, ни пацијенти, нису толико шокирани.
- Ово што се догодило је банална ситуација која се често понавља: хапсе лекаре на паркингу, у ординацијама, па иако нема оправдања да се од пацијената узима мито, то је заправо само последица системске корупције у здравству - каже за "Новости" др Драшко Карађиновић, из невладине организације "Доктори против корупције". - Она је уграђена у законску регулативу и омогућава ову врсту криминала не само на нивоу тзв. "нисконапонске корупције", него оно што је много опасније, на нивоу менаџмента у здравству.
Др Карађиновић сматра да ће нам се, док не изменимо системске законе, овакве ствари често дешавати и што је још горе, стално ћемо имати то осећање да не можемо ништа против корупције у здравству.
Плате лекара у Србији јесу мале, најниже у региону, али то не може бити оправдање за подмићивање. Ако је доктор Илић узео мито од 500 евра да би преко реда заказао пацијенту операцију жучне кесе, то је безмало готово цела његова плата - јер, просечна зарада лекара специјалисте у Србији је 75.000 динара. Нико, међутим, није сигуран да би повећање зарада, чак и драстично, искоренило корупцију.
- Рађено је истраживање баш на ту тему и показало се да повећање зарада није повезано са смањењем корупције - каже Карађиновић. - Механизам је врло јасан: ако неко може да узме мито, а да не буде санкционисан, у оваквом систему здравства какав је наш, где лекар који уради 250 операција кукова има исту плату као његов колега који уради једва 12, само од природе човека зависи да ли ће бити корумпиран. Сам систем не охрабрује борбу против корупције што се показало у неколико случајева када су лекари указали на ову врсту криминала, и онда су прогоњени уместо да буду заштићени.
Вештачке оскудице у болницама
- Корупција је успела да спречи реформу здравства, па и даље имамо много болничких оскудица - сматра др Драшко Карађиновић. - Типичан пример је трговина листама чекања за зрачење у Војводини. Недопустиво да у 2015. години немамо довољно апарата за зрачење, а то је последица доминација корупције над струком, и аутоматски ствара листу чекања и простор да зараде они који располажу тим апаратима. Слично је, мада не толико драстично, и на гинекологији: пацијенткиња, рецимо, хоће епидуралну анестезију, али не може да је добије ако некога не подмити, јер тамо неки начелник болницу доживљава као своју приватну установу и одређује ко може, а ко не може да добије епидурал.
Извор – Вечерње новости

http://www.glaszapadnesrbije.rs/vest4550574.html

Нема коментара: