
Saveta za borbu protiv korupcije o vlasničkoj strukturi i kontroli medija u Srbiji pokazalo da su tvrdnje koje su iznosili tačne. Navode da je Izveštaj dokazao da su najveći problemi netransparentno vlasništvo, cenzura i autocenzura.
U saopštenju se navodi da je potvrđeno da postoji čvrsta veza između medijskih kuća i krupnog biznisa i da je novi Zakon o javnom informisanju legalizovao postojanje prikrivenih vlasnika a samim tim omogućio koncentraciju vlasništva u medijima, prenosi Tanjug.
"SINOS i PROUNS ostaju pri stavu da je nedemokratska procedura pri donošenju seta medijskih zakona, obmanjivanje javnosti da Brisel zahteva izlazak države iz medija i medijska cenzura onih koji su se protivili privatizaciji, potvrda da je u uskom krugu sve dogovoreno još 2012. godine, i da sada prisustvujemo završnoj fazi realizacije 'reformskih zakona'".
Kako navode zabrinjava činjenica da će beskompromisnom privatizacijom medija, koju predviđa Zakon o javnom informisanju, biti omogućeno da političari i njihovi rođaci postanu vlasnici i preostalih medija čiji su sada osnivači lokalne samouprave te da će na taj način umesto države u vlasništvu medija, političari i političke stranke postati vlasnici medija od nacionalnog značaja.
SINOS i PROUNS podsećaju da su podneli Ustavnom sudu inicijativu za ocenu ustavnosti Zakona o javnom informisanju i zahtev za donošenje privremene mere o nesprovođenju Zakona do izjašnjavanja Ustavnog suda.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1845538/Vlasni%C5%A1tvo+i+cenzura+najve%C4%87i+problemi+medija.html
Нема коментара:
Постави коментар