субота, 28. март 2015.

NIS i ljude unajmljuje na lizing!

Naftna industrija Srbije (NIS) troškove poslovanja smanjuje preko leđa radnika, te sve veći broj njih prebacuje na lizing kompanije, saznaje „Alo!“. Trenutno imaju čak 40 odsto iznajmljenih radnika. Tako i nekada stalno zaposleni rade isti posao sa lizing ugovorima na određeno vreme, i to za znatno manje novca.
Skoro svi vozači i radnici na pumpama angažovani su na lizing | Foto: Oliver Bunić
Otkako je „Gasprom“ 2008. preuzeo NIS, broj zaposlenih je drastično smanjen, pa je tako samo od 2010. do kraja 2013. broj radnika u NIS-u pao za trećinu, sa 10.767 na 7.629 ljudi.
I te radnike koji su ostali, NIS sve masovnije prebacuje na ugovore o radu preko lizing kompanija.

Otkaz kao dobar dan

Radnici koji su zaposleni preko uslužnih agencija zarade, poreze i doprinose ne dobijaju od kompanije u kojoj provode svoje radno vreme.
- Agencija radnika rentira za određenu sumu, dok njega plaća u 99 odsto slučajeva znatno manje, minimalcem. Zaposleni rade u nesigurnim uslovima i dobijaju otkaz kao dobar dan - napominje za „Alo!“ Ranka Savić, predsednica Asocijacije slobodnih i nezavisnih sindikata, i dodaje da status radnika na lizing nije regulisan nijednim zakonskim aktom.
- Zaposleni tako, čaki i ako rade isti posao, zarađuju oko 10.000 dinara mesečno manje samo na osnovu novca za topli obrok, a neretko im se i neto plate smanjuju. Većina je, osim zaposlenih na rukovodećim funkcijama, već prebačena na lizing kuće ili strepi da će se to svakog trenutka dogoditi jer se ugovori masovno menjaju, pa nije ni čudo da je situacija u kompaniji u najmanju ruku napeta - navodi izvor „Alo!“ iz NIS-a.
Kako naš sagovornik dodaje, pošto ugovor na određeno ne može da se produžava unedogled, kada neko prebaci zakonski rok u kojem bi morao da bude primljen za stalno, samo u novom ugovoru dobije i nov naziv pozicije.

Koliko je rentiranje radnika uzelo maha, najbolje govori to da su skoro svi vozači i radnici na pumpama
angažovani na lizing.
 
„Svi angažovani radnici imaju platu, doprinose, čak i pravo na bonus“, kažu u NIS-u | Foto: Sandra Vojinović

U NIS-u su potvrdili da je odnos između stalno zaposlenih i radnika koji rade preko posredničkih kompanija u NIS-u 60 prema 40 odsto, dodajući da je to daleko manje od proseka u ovoj industriji, gde se preko posredničkih kompanija angažuje i do 80 odsto zaposlenih.

- NIS angažuje visokoprofesionalne posredničke kompanije u skladu sa međunarodnom praksom, tako da svaki zaposleni ima ugovor o radu, zaštitnu opremu, redovnu zaradu, uplatu poreza i doprinosa i sve ostale elemente koje nalaže Zakon o radu. Svi zaposleni na ovakav način mogu da računaju i na bonus, što je u Srbiji retkost, budući da većina kompanija ovakav vid stimulacije dodeljuje samo menadžmentu - naveli su u NIS-u.

Ipak, da iznajmljeni radnici i nisu u baš tako dobrom položaju, najbolje svedoči to da im prekovremeni rad
najčešće nije plaćen.
 
Svaki dinar znači: Kiril Kravčenko | Foto: Milorad Milanković

- S druge strane, oni koji su zaposleni za stalno uredno dobijaju nadoknade za duži ostanak na poslu. Isto je i sa bonusima, koji su za iznajmljene, čak i kada ih dobiju, neuporedivo manji od onih koje dobijaju stalno zaposleni - tvrdi naš sagovornik i podseća i na slučaj jedne zaposlene u Novom Sadu, koja je htela i da se ubije jer joj je raskinut ugovor za stalno.
 
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/nis-i-ljude-unajmljuje-na-lizing/91255
 
 

Нема коментара: