понедељак, 2. март 2015.

Neophodan zaokret u investicionoj politici

Predsednik Socijaldemokratske stranke (SDS) Boris Tadić ocenio je danas da je neophodan apsolutni zaokret u investicionoj politici i da je ključno pitanje Srbije ekonomski rast, a ne mere štednje ili bilo šta drugo.

On je, na konferenciji za štampu, na kojoj je SDS predstavio najavljeni paket ekonomskih mera za podsticaj privrednog rasta, ukazao da su ekonomsko-socijalna pitanja ključna za Srbiju a da su svi ekonomski pokazatelji katastrofalni.

S tim u vezi je ocenio da je budžetski deficit jedan od najvećih u Evropi, da su zaduživanja podignuta na nivo koji je prešao 70 odsto BDP-a, da su plate među najnižim u Evropi, a da je po minimalnoj ceni rada Srbija na samom dnu.

Investicije danas tri puta manje nego u vreme vlade Mirka Cvetkovića, rekao je Tadić.

Prema njegovim rečima neophodno je da se reaguje konkretnim predlogom rešenja, jer će se Srbija inače za godinu ili dve naći u još težim i nemogućim okolnostima.

Loši ekonomski parametri su uzrok pada životnog standarda građana, doda je on.

SDS je, prema Tadiću, podržala mere štednje vlade smatrajući da su neophodne za izbegavanje bankrota, ali smatra da je sada neophodno naprviti novi pozitivan zaokret, što zahteva kompletnu reorganizaciju društva i države u pravcu investicione politike.

"Mi smo bili šampion investicija, a danas smo na najnižem mestu na zapadnom Balkanu", kazao je Tadić dodajući da bi mere koje su preduzete u vreme vlade Cvetkovića mogle biti određen putokaz aktuelnoj vlasti.

On je rekao da se aktuelna vlada hvali investicijama koje je dovela ranija vlast, navevši primer Svarovskog sa kojim su pregovori počeli 2010.godine, kada je razgovarano i o premeštanju proizvodnje, a tako je bilo i sa Fiatom, Bošom i drugima, "svim preduzećima koja danas u Srbiji predstavljaju "srce srpske privrede" i bez čije proizvodnje bi BDP drastično pao.

"Vlada koja kritikuje mere prethodne vlast pokazuje nekompetentnost i nerazumevanje za ono što je činjeno ranije", ocenio je Tadić.

Potpredsednik SDS Goran Radosavljević objasnio je da se Srbiji prognozira dalji pad BDP-a, ukazujući da su ta predviđanja najgora u Evropi, te da se čak Ukrajini, koja je suočena sa ratom, prognozira rast u ovoj godini.

On je istakao da SDS smatra da štednje nisu investicije, i da je to samo mera da se izbegne bankrot u jednom kratkom periodu.

"Ako se reforme ne sprovode sledi dalje povećanje poreskih stopa, a ako to ne urodi plodom, a mislimo da neće, to vodi ka daljem smanjenju penzija i plata, čime ulazimo u novu spiralu smanjenja poreskih prihoda, a ne smanjenja rashoda", objasnio je Radosavljević.

Fokus ekonomske politike, prema njegovim rečima, treba da bude na razvoju i ekonomskom rastu, a ne štednji. 

Radosavljević je naglasio da je potrebno da se što pre stane sa pričama o povoljnom poslovnom amibijentu, dodajući da je to nemoguće "ako sistem vode pripadnici tajnih službi, navodeći kao primer Poresku upravu". 

Takođe je kazao da je neophodno digitalizovanje čitave države administracije, čime bi se realno ubrzali postupci dodele dozvola.

Prema njegovim rečima neophodno je aktivirati i domaće resurse i rešiti problem nenaplativih kredita kako bi bankarski sektor mogao da usmerava sredstva u privredu i otvaranje radnih mesta, umesto u refinasiranje kredita.

"Treba pristupiti ozbiljno procesu dinaziracije privrede, tako što bi država emitovala veliki dinarski bond. Polovinu bi mogla da kupi NBS, a drugi deo bi kupile međunarodne institucije, koje su za to zainteresovane. Prikupljena sredstva bila bi plasirana kroz bankarski sektor u privredu", rekao je Radosavljević.

Bez investicija, kako domaćih, tako i stranih, naša zemlja će dalje zaostajati u Evropi, ali i u regionu, doado je on.


http://www.pressonline.rs/info/politika/354508/tadic-neophodan-zaokret-u-investicionoj-politici.html  

Нема коментара: