субота, 28. март 2015.

Afera Marović i u parlamentu

Odbor za antikorupciju podržao incijativu saslušanja o nezakonitom bogaćenju funkcionera. Rasprava članova odbora vođena o tajnim računima porodice Marović u Švajcarskoj
AFERA Marović, koja je minulih dana potresala Crnu Goru, otvorila je pitanje sankcionisanja nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera i to u trenutku kada je cela nacija pozvana na "stezanje kaiša".
Skupštinski Odbor za antikorupciju podržao je juče inicijativu Mreže za afirmaciju nevladinog sektora (MANS) da se održi konsultativno saslušanje čelnika pravosuđa, MUP-a i Komisije za konflikt interesa povodom potrebe uvođenja krivičnog dela nezakonitog bogaćenja. Toj odluci prethodilo je podnošenje predstavke od strane ove NVO parlamentarnom odboru, koja je bila izazvana "otkrićem" stranih novinara, istražitelja tajnog računa u švajcarskoj HSBC banci porodice Svetozara Marovića.
- Nedavno objavljeni slučaj vezan za tajni račun Đorđine, supruge Svetozara Marovića, koji je decenijama obavljao visoke javne funkcije, predstavlja najbolji primer na kome se mogu sagledati potencijalni efekti kriminalizacije nezakonitog bogaćenja javnih funkcionera.
Prema podacima kojima raspolaže Međunarodni konzorcijum istraživačkih novinara, Marovićeva supruga je u 2006. i 2007. godini imala 3,8 miliona dolara na računu u Švajcarskoj. Taj tajni račun se ne pominje ni u jednom zvaničnom izveštaju Svetozara Marovića o prihodima i imovini njegove porodice. Tužilaštvo sada treba da utvrdi na koji način je stečen novac, koji se nikako ne može objasniti zvaničnim prihodima i imovinom porodice Marović, odnosno da prikupi dokaze o eventualnim krivičnim delima iz kojih je novac stečen, saopštio je MANS.
Na ovu priču juče je "pukao" zamenik predsednika odbora, Obrad Stanišić (DPS), optužujući Vanju Ćalović, izvršnu direktorku MANS-a, da manipuliše netačnim podacima i da njena NVO pokušava da ovo skupštinsko telo pretvori u svoju ekspozituru, i pritom naglasio da se u dopisu MANS-a, u delu koji se odnosi na slučaj Marović, radi o insinuacijama i podmetanju, jer su naveli da je pravni zastupnik saopštio "da se novac više ne nalazi na računu u švajcarskoj banci".
POREKLO IMOVINE - Treba ispitati poreklo imovine svih, posebno funkcionera. Vrlo često se dešava da ljudi na funkcijama budu podložni raznim krivim interpretacijama i satanizaciji kroz medije, bez tačnih dokumenata - smatra Marija Ćatović (DPS).
- Gde je to rekao pravni zastupnik? Reč "više" je umetnuta i podmetnuta. Kao da je rekao: Bilo je para na tajnom računu, ali ih više nema. Sa tom reči "više" prejudicira se postupak, koji se vodi kod nadležnih - naveo je Stanišić.
Pritom je citirao advokata Vladana Bojića, koji je izjavio da je advokatska kancelarija "Justicija", pravni zastupnik Đorđine i Svetozara Marovića, sa HSBC bankom u Ženevi ostvarila neposredan kontakt i utvrdila nespornim da bilo koji član porodice nema nikakve tajne ili skrivene račune.
Odgovorila je Vanja Ćalović:
- Advokat je saopštio da Marovići sada nemaju novac, a ja mu ne verujem. Da ga je bilo 2006. i 2007, a gde je nestao do sada, da imamo krivično delo nezakonito bogaćenje to bi morali da objasne Marovići - pojasnila je Vanja Ćalović. - Tvrdim da dokumentacija o tajnom računu jasno potvrđuje da je Đorđina Marović imala takav račun u švajcarskoj banci.
Predstavnici opozicije zamerili su Obradu Stanišiću što je odbor nazvao ekspoziturom MANS-a.
- Veći je problem što ta organizacija radi posao iz oblasti borbe protiv kriminala i korupcije, jer nadležni ne rade svoj posao - tvrdi Predrag Bulatović (DNP), predsednik Odbora.
Darko Pajović (Pozitivna Crna Gora) je uveren da je istinito ono što su objavili mediji u slučaju Marović.
- Ja im verujem, ali se čudim da nekoga žulja reč više. Po meni, advokat porodice Marović je morao drugačije da formuliše svoju izjavu, da nikada nisu imali, pa ni 2007. i 2008, tajne račune. Treba sačekati istragu i videti ko je u pravu - poručio je Pajović.


http://www.novosti.rs/vesti/planeta.300.html:540716-Afera-Marovic-i-u-parlamentu

Нема коментара: