среда, 11. фебруар 2015.

Strože kontrole imovinskih karata

Agenciji za borbu protiv korupcije stiglo gotovo 2.000 izveštaja o promeni imovinskog stanja funkcionera.

Ove godine strože kontrole, rekao je za RTS zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije Vladan Joksimović.

Rok za podnošenje vanrednih izveštaja o bitnim promenama u imovinskim kartama istekao je 31. januara. Aktuelni, ali i i bivši funksioneri obavezni su da prijave promene u imovisnkom stanju koje su nastale u prethodnoj kalendarskoj godini. Među gotovo 2.000 izveštaja našli su se i podaci predsednika Tomislava Nikolića, šefa diplomatije Ivice Dačića, ministra zdravlja, bivšeg ministra odbrane, i mnogih drugih. Gotovo u svim prijavama, zbog mera štednje, stoje manje zarade funkcionera.

Zamenik direktora Agencije za borbu protiv korupcije Vladan Joksimović rekao je za RTS da je Agencija do sada primila 1.985 izveštaja o bitnim promenama o prihodima i imovini funkconera.
"Letimičan pogled na izveštaj govori nam da su savesni uglavnom bili republički funkcioneri, naročito recimo sudije i uopšte aktuelni funkcioneri, nešto malo manje na lokalnoj vlasti. Manji broj izveštaja odnosi se na funkcionere koji s prestali da obavljaju javnu funkciju a imaju obavezu podnošenja bitnih promena u izveštaju o imovini i prihodima dve ogodine nakon prestanka obavljanja javne funkcije.

Agencija ima mogućnost podnošenja zahteva za pokretanje prekršajnog postupka. U kojim slučajevima uglavnom to činite?

Reč je o neblagovremenosti podnošenja izveštaja po stupanju na funkciju, po prestanku funkcije odnosno ne podnošenja bitnih promena u izveštaju o imovini i prihodima i u prethodnoj godini bilo je 153 zahteva za pokretanje prekršajnog postupka. Takođe, pored prekršajnih agencija ima mogućnost podnošenja i krivičnih prijava i u prošloj godini podneli smo 14 krivičnih prijava, zato što kod 14 funkcinera imamo osnovanu sumnju da nisu prijavili imovinu, odnono prijavili su lažnu imovinu u nameri da prikriju imovinu.

Agencija početkom godine donosi plan provere kojim utvrđuje koje će kategorije funkcionera proveravati. Na koji način Vi proveravate navode o imovinskom stanju?

Proveru tačnosti potpunosti podataka koji su u izveštaju navedeni, to se radi na način da se sa drugim državnim organima tesno sarađuje poput Republičkog geodetsog zavoda, Poreske uprave, policije - proveravaju se navodi sa poslovnim bankama koje funkcioneri navode u svom izveštaju da li su oni tačni i potuni i dajemo mogućnost funkcioneru da se po tom pitanju i izjasni.

Koje to grupe funkcinera će biti proveravane ove godine?

Za 2015. godinu su svi članovi Vlade koji do sada nisu bili u postuku kontorle, zatim članovi vlade Autonmne Pokrajine Vojvodine, kao i brojni direktori i člavnovi nadzornih i upravnih odbora javnih preduzća čiji je osnivač Republika Srbija, odnosno AP Vojvodine. To je redovan plan provere, ali Agencija može otovriti i vanrednu kontrolu imovine funkcinera po prijavi koja je potkrepljena određenim dokazima i činjenicama.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1826308/Stro%C5%BEe+kontrole+imovinskih+karata.html

Нема коментара: