понедељак, 9. фебруар 2015.

Mafijaši me zovu lovac na heroin

Vašington -- Zoran Žarić, specijalac mobilnog tima Uprave carina, u poslednje dve godine sa svojim timom zaplenio 2,5 tone narkotika, pišu Večernje novosti.


On zna svaku rupu na granici. Pa, ljudi moji, taj carinik, od svojih četrdesetak leta, nas sve poznaje i nikad ne spava! Ovako su seljani Ribarića na jezeru Gazivode opisali svojevremeno Zorana Žarića, vođu mobilnog tima carinika, posle dvonedeljne patrole na ovoj vodenoj međi, koja deli Kosmet od centralne Srbije.
Žarić je u poslednje dve godine, sa kolegama od krijumčara šitom Srbije zaplenio više 2,5 tona raznih narkotika i sprečio švercere da zarade milione evra.

Ovog neustrašivog specijalca među carinicima šverceri mrze i prete mu.

Ne smeta mu, otvara dušu za Večernje novosti, ni to što su ga prozvali lovcem na heroin.

Nedavno je sa kolegama na prelazu Gradina ulovio tajni tovar od 38 kilograma ove droge.

"Lov je započeo u novembru, kada sam dobio anonimno upozorenje da treba da pazim na kamion-hladnjaču turskih oznaka. Zapisao sam te podatke i napravio zasedu. Dva meseca sam čekao da se hladnjača, koja je iz Turske išla za BiH, pojavi na našoj granici. Kada smo ušli u hladnjaču, videli smo da vozač uredno prevozi čokoladu. Kolegi za skenerom je, međutim bilo sumnjivo što ovaj rendgen prikazuje u krovu kamiona odsjaj neke neobične materije. U tri sata ujutro odlučili smo da rizikujemo i da demontiramo krov hladnjače", priča Žarić i skreće nam pažnju da ga, s razlogom, ne fotografišu.

Kada su carinici otvorili krov, otkrili su rupu u njemu. Tada su specijalnom fiberoptikom utvrdili da se tu nalazi uredno spakovana gomila metalnih kutija.

"Unutra je bilo 38 kilograma čistog heroina, vrednog najmanje dva miliona evra. Vozač kamiona me mrko gledao. Bio je hladan kao led. Ćutao je, jer je znao šta prevozi. Stekao sam utisak da je on i ranije ovako prebacivao turski heroin preko naše međe, ali da je sada uhvaćen i predat policiji", priča sagovornik Novosti.

Tokom prošle godine carinici su zaplenili oko 1,3 tone droge i više od šest tona rezanog duvana.

Samo u jednoj vanrednoj kontroli skladišta brze pošte u Šapcu Žarić je otkrio i zaplenio tovar od gotovo 800 kilograma duvana.

"Krijumčari duvana i cigareta koji rade u Srbiji su organizovani po uzoru na narko-mafiju. I za duvan i cigarete postoji "ruta", pa tako duvan uglavnom dolazi sa juga iz Makedonije, a cigarete sa područja Kosova i Metohije, Crne Gore, pa i Rumunije odakle se dalje prevoze u EU", svedoči Žarić.

U Upravi carina se zaposlio 2006. godine, a već naredne godine prešao je u rečnu carinsku ekipu i sa njom kontrolisao 600 kilometara vodenih puteva.

Na jezeru Gazivode otkrio je 2009. godine podvodno crevo, dugo 700 metara, kojim su zajedno Srbi i Albanci, krijumčarili naftu sa jedne na drugu stranu.

"Nisu smeli naftu da prevoze javno, preko Brnjičkog mosta, pa su ukrali vatrogasna creva i od njih napravili tajni naftovod. Odala ih je pumpa za vodu, koja je stajala na obali, gde nema njiva za navodnjavanje. Kada je kolega primetio u vodi betonske blokove, kojim je crevo bilo pričvršćeno, shvatio sam se da je to zapravo pumpa za švercovanu naftu. Taj naftovod smo isekli i uništili, ali krijumčare nafte nikada nismo otkrili", priznaje Žarić.

Danas je Žarić član mobilnog tima carinika Odeljenja za suzbijanje krijumčarenja, koje ima 112 specijalaca.

Rade po mesečnom planu, ali su spremni na samo jedan poziv da krenu u akciju kontrole sumnjivih vozila, vozača i tovara. Bio je, veli, u životnoj opasnosti i kada je u zasedi čekao krijumčare rumunskih cigareta. Noćni stražar mu je uperio lovačku pušku u čelo.

"Poslednjih godina krijumčarenje je postalo unosan biznis. Ilegalno se prevoze sve veće količine cigareta, duvana, slatkiša, brazilskog mesa, američke piletine, nafte i droge. Krijumčari su naoružani i opasni. Drže straže oko svojih tajnih tovara i spremni su da pucaju na carinike", kaže Zoran Žarić.

Ne jadikuje, ali priznaje da ne razume zašto srpski carinici, koji su rekorderi u otkrivanju krijumčarene droge, imaju najmanje plate u regionu i zašto, kad već nose oružje, nemaju benificirani radni staž kao policajci.

"Priča se često da su carinici korumpirani, a moje iskustvo govori da je to nemoguće. Imamo strogu kontrolu i stalno se rotiramo. Niko od nas ne može duže od dva-tri meseca da radi na jednom mestu, baš zbog toga da ne bi mogao da se "odomaći" i da počne sa lokalnim švercerima da radi i za sebe", iskren je ovaj lovac na droge.

Žarić otkriva i kako zapravo hvataju najveće krijumčare i njihove tovare.

"Imamo naše carinske obaveštajce i doušnike među švercerima, koji nam dostavljaju podatke o krijumčarenju. Koristimo savremenu tehniku, i skenere, ali i aparate za trenutno utvrđivanje švercovanog materijala. Redovno patroliramo, pravimo zasede. Često nam i slučajnost pomaže", objašnjava Žarić, ali podvlači da je međunarodna saradnja bazirana na razmeni obaveštajnih podataka od izuzetnog značaja.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2015&mm=02&dd=09&nav_category=16&nav_id=956169

Нема коментара: