Rusija je zatražila od Berlina da iznese zvanični nemački stav povodom bizarne
tvrdnje ukrajinskog premijera Arsenija Jacenjuka koji je za jedan nemački TV kanal rekao kako je bivši SSSR napao Nemačku i Ukrajinu na kraju Drugog svetskog rata i kako Moskvi neće biti dozvoljeno da ponovo piše istoriju.
"Uputili smo notu nemačkom ministru spoljnih poslova sa zahtevom da formuliše zvanični nemački stav povodom ekstremističkih tvrdnji premijera Jacenjuka, koji otvoreno falsifikuje istoriju", izjavio je danas za novinare zamenik ruskog ministra spoljnih poslova Vladimir Titov.
Jacenjuk je tokom jučerašnje posete Berlinu u intervjuu televiziji ARD rekao kako "svi veoma dobro pamtimo sovjetski upad u Ukrajinu i Nemačku".
"Tako nešto je neophodno izbegavati. Niko nema pravo da precrtava rezultate Drugog svetskog rata, a to pokušava da učini ruski predsednik (Vladimir) Putin", rekao je Jacenjuk.
http://www.blic.rs/Vesti/Svet/525399/Jacenjuk-SSSR-napao-Nemacku-i-Ukrajinu-na-kraju-Drugog-svetskog-rata
Navalni prekršio kućni pritvor
MOSKVA, 6. januara 2015. (Beta-AP) - Ruski opozicionar Aleksej Navalni prekršio je u utorak kućni pritvor odlaskom do obližnje prodavnice, ali su ga ubrzo trojica muškaraca, kako je naveo, presrela i vratila u njegov dom.Navalni, oštri protivnik ruskog predsednika Vladimira Putina, osudjen je prošle nedelje zbog prevare na uslovnu kaznu zatvora u trajanju od tri i po godine. Do žalbenog procesa njemu je odredjen kući pritvor, a Navalni tvrdi da je ta mera nezakonita.
Taj opozicioni lider je na svom blogu napisao da je "izašao da kupi mleko", a kasnije je objavio i fotografije na kojima se može videti kako ga trojica muškaraca, kako se pretpostavlja, policajaca, sprovode nazad do njegovog stana.
Navalni je optužen da je sa svojim bratom Olegom proneverio 27 miliona rubalja (546.000 evra) i time oštetio francusku kozmetičku firmu Iv Roše. Oleg Navalni je, takodje, osudjen na zatvorsku kaznu od tri i po godine, ali on nije dobio uslovnu kaznu.
Navalni, advokat i popularni bloger, postao je istaknuta ličnost opozicije sprovodjenjem istraga korupcije državnih zvaničnika i organizovanjem demonstracija protiv predsednika Vladimira Putina u Moskvi 2011. i 2012. godine.
http://www.beta.rs/?tip=article&kategorija=vestiizsveta&ida=3175782&id=&ime=
RUS: Transseksualcima brane da voze
Moskva -- Rusija je napravila listu prema kojoj su transseksualci i transrodne osobe među onima koji više neće biti "kvalifikovani“ za vozačku dozvolu.
Fetišizam, voajerizam i egzibicionizam su takođe uključeni, kao "mentalni poremećaji“, koji su sada zabrana za vožnju.
Vlada je saopštila da je pooštravanje medicinske kontrole za vozače došlo iza razloga što Rusija ima previše saobraćajnih nesreća.
Patološko kockanje i kompulzivna krađa takođe su stavke na listi.
Ruski psihijatri i borci za ljudska prava su osudili ovaj potez.
Ovo saopštenje sledi nakon međunarodnih negodovanja zbog hapšenja aktivista za prava homoseksualaca u Rusiji.
U 2013. Rusija je proglasila nezakonitim "promovisanje netradicionalnog stila života“.
Valerij Evtušenko, iz Ruske asocijacije psihijatara, izrazio je zabrinutost zbog restrikcija za vožnju. Kako je rekao za ruski servis BBC-ja, neki ljudi bi izbegli da traže pomoć psihijatra, iz straha da bi tako nešto prouzrokovalo zabranu vožnje.
Asocijacija ruskih advokata za ljudska prava nazvala je novi zakon diskriminišućim. Iz te asocijacije su saopštili da će tražiti razjašnjenje i ocenu od Ustavnog suda Rusije, kao i podršku međunarodnih organizacija za ljudska prava.
Međutim, Unija profesionalnih vozača je podržala potez. "Imamo previše mrtvih na putevima, i verujem da su stroži medicinski uslovi za kandidate potpuno opravdani“, rekao je predsednik Unije Aleksandar Kotov.
Međutim, kazao je da uslovi ne bi trebalo da budu tako strogi kad su u pitanju vozači koji nisu profesionalci.
Mihail Strahov, ruski psihijatrijski ekspert, rekao je za ruski BBC da je definicija "poremećaja ličnosti“ previše nejasna i da neki poremećaji ne mogu da utiču na sposobnost neke osobe da dobro vozi.
http://www.b92.net/mobilni/info/944864
Ja nisam Šarli, ja sam kreten
Ne bi mi bile simpatične novine koje kritikuju Hrista, čak i ako bi istovremeno kritikovale Mojsija i Muhameda, ali bih to podneo lakše sa svešću da je njihov motiv u nepostojanju tabua. Izrugivanje sa Muhamedom tamo gde su ostali proroci tabu nije moglo da ne nosi prizvuk rasizma, bez obzira što je očigledno da novinari Šarlija nisu bili to, već savremeni jurodivi anarhisti, bleda senka svojih prethodnika, kretajući se u granicama koje su im bila zacrtane.
Novinar u civilu koristi žrtve masakra da u tekustu "Ja nisam Šarli" provuče tezu o rasizmu “Charlie Hebdoa”, uprkos tome što su karikaturisti ovog magazina šibali po svim religijama, ali jebeš činjenice, kao da je Civiklu do njih uopšte stalo, te kao da nije jasno da Cvijanović nije Šarli, niti bi to mogao da bude sve i kad bi hteo, već je najobičnija podguzna muva Vojislava Koštunice, Vladimira Putina ili već tako nekog autoritarca, Novi standard, 9. januar
http://www.e-novine.com/entertainment/entertainment-izjava-dana/114867-nisam-arli-sam-kreten.html
Нема коментара:
Постави коментар