– Ово ће бити година градње и инвестиција. Грађевинске дозволе ће се издавати за 28 дана, а то је нешто што смо чекали деценијама. С усвојеним изменама Закона о планирању и изградњи од друге половине године, дозволе ће се издавати и електронски. Осим наставка изградње Коридора 10 и Коридора 11, као приоритетних пројеката ове владе, у овој години очекује нас и обнова око 450 километара регионалних путева, у оквиру програма који реализујемо заједно са Светском банком, Европском банком за обнову и развој ЕБРД и Европском инвестиционом банком ЕИБ – каже за „Дневник” потпредседница Владе Србије и министарка грађевинарства, саобраћаја и инфраструктуре Зорана Михајловић, одговарајући на питање који ће бити први посао у ресору њеног министарства у 2015. години и шта је капитално што у овој години треба да се уради. – После дужег времена, ова година биће у знаку пројеката у железници: почетак реконструкције пруге Ниш–Димитровград из чешког кредита, реконструкција шест деоница на Коридору 10 из руског кредита, и наравно, средином године почетак изградње пруге Београд–Будимпешта.
* Какви су планови везани за инфраструктурне објекте у Војводини?
– Најзначајнији пројекат је свакако пруга Београд–Будимпешта. С кинеским премијером је договорено да ће студија о изводљивости бити рађена најдуже три месеца, да се потом заврши главни пројекат и почне градња. Изградњом те пруге за две и по године возом ће се од Београда до Будимпеште стизати за мање од два и по сата, а Србија се за тај пројекат неће додатно задуживати.
Великим трудом и посредовањем Министарства, створени су услови да се настави изградња „Жежељевог” моста. Уз максималну ефикасност, очекујем да изградња буде завршена до средине 2016. године.
Кад је реч о „Фрушкогорском коридору“, односно путу Нови Сад – Рума, закључком Владе, Министарство и Фонд за капитална улагања АП Војводине у октобру су преузели надлежност за реализацију тог пројекта. Први наредни корак у 2015. години је расписивање јавне набавке за израду техничке документације, односно идејног пројекта.
* Чему се грађани могу надати и шта их, по вама, очекује у 365 дана ове године?
– Обећали смо поштену политику, одговорну, без лажи и скривања. Наш циљ је боља и стабилна Србија. Србија која је поуздан партнер, с планом за реиндустријализацију да би посла за све. Знам да иритирам многе, али то је мање важно од марљивости и посвећености. Ако ће моја посвећеност да имамо уређену Србију, Србију која припада свим грађанима, и даље неке да нервира, једино што могу да обећам је да ћу их још више нервирати да би свима у Србији било боље.
* А чему се надају сама Влада Србије и министри у њој, хоће ли заиста бити реконструкције и када?
– Увек постоји простор да се ради још организованије, штедљивије, ефикасније. Преиспитивање постигнутог, време за које је то урађено, као и зашто нешто није урађено или је могло боље, тражи одговоре. Добили смо поверење, замолили смо за стрпљење, али то не може ићи унедоглед без видљивих резултата. Влада је на удару јавности и потпуно је уобичајено да сваки члан прво оцени свој рад и буде спреман на оцену свог доприноса резултату читавог тима.
Србија припада свима, зато ћемо и оне који нас критикују позвати да нам се прикључе у јединственој шанси да је уредимо. Наћи ћемо начин да се ујединимо, да постигнемо широки консензус јер нас на то Србија тера. Србија је циљ, а не мржња.
* Када сумирате све оно што је за вама као потпредседницом и министарком у 2014. години, који су тренуци били најтежи, а који најуспешнији?
– Сумирања су увек тешка и незахвална, нарочито уколико иду руку подруку с надањима и очекивањима. Не волим да сумирам, волим да оно што кажем и урадим. Нема разлике за мене када је у питању шта је најтеже, сваки дан је и напоран и тежак, и такав и треба да буде кад радите у интересу свих грађана. Много је посла, и најтежа ми је помисао да се нешто што сам започела неће завршити.
О успесима још увек не могу говорити, то би било неумесно у Србији у којој се тешко живи, у Србији у којој је велики број људи без посла, у којој се нису сви радовали долазећој години. Али, верујем да сви треба да будемо поносни на то што је у Србији започета озбиљна и континуирана акција да спасемо сваки млади живот у саобраћају, али и да учинимо више да спасемо сваку жену и дете од било којег вида насиља и дамо им могућност да достојно живе.
* Имате ли нека посебна сећања везана за божићне празнике?
– Из године у годину враћа ми се исто доминантно осећање и питање: да ли имам мир у себи за све што радим, да ли сам достојна те истине коју проносим и на којој инсистирам. Божић је за мене време преиспитивања, али и посебне благости према онима који би рекли да су неки други путеви исправнији и бољи.
Драган Миливојевић
http://www.dnevnik.rs/politika/mihajlovic-uredicemo-srbiju-ma-koliko-neke-nerviralo
Нема коментара:
Постави коментар