понедељак, 1. децембар 2014.

Srbi u Albaniji najugroženija etnička grupa u Evropi

Najugroženija etnička grupa u Evropi, bez preterivanja, jesu Srbi u Albaniji, ocenio je član Odbora Skupštine Srbije za dijasporu i Srbe u regionu, poslanik Srpskog pokreta obnove (SPO) Aleksandar Čotrić, koji smatra da bi trebalo „pojačati” član Ustava o brizi za sunarodnike van Srbije. On je potvrdio da će delegacija Odbora, koja će u Albaniji boraviti do četvrtog decembra, razgovarati s predstavnicima srpskih udruženja, ali i albanskog parlamenta i vlade, u nameri da se nađu načini za poboljšanje položaja srpske zajednice.

„Moramo otvoreno da razgovaramo o problemima, da vidimo u čemu se slažemo, gde su razlike i da ih smanjujemo”, rekao je Čotrić, ističući da manjine mogu mnogo da doprinesu boljem razumevanju i saradnji.

Međutim, Srbi u Albaniji su diskriminisani i krajnje je vreme da se mnogo više nego do sada posvetimo „ovim našim sunarodnicima, koji toliko vole Srbiju i svoj narod, a mi, plašim se, za sada ne uzvraćamo na pravi način”, ukazao je Čotrić, navodeći da su srpska imena u vreme totalitarnog komunističkog režima nasilno albanizovana i da većina Srba u Albaniji nije uspela da povrati izvorna imena, s obzirom na vrlo komplikovanu i dugu proceduru.

„Tamošnje vlasti na to ne gledaju blagonaklono, pa mnogi odustaju od pokušaja”, dodao je Čotrić i napomenuo da je za tako nešto potrebno izdvojiti najmanje hiljadu evra.
„To je mnogo kada se zna da je prosečna plata u Albaniji 300 evra, a da je najveća stopa nezaposlenosti među manjinama”, rekao je Čotrić.

Naglašavajući da Srbi imaju velike probleme da se na popisima izjasne o nacionalnoj i verskoj pripadnosti, on je procenio da ih je između 30.000 i 40.000, uglavnom u regionu Skadra, gde čine autohtono stanovništvo.

„Pravo je čudo kako su uspeli da se održe kroz prohujale vekove, jer su bili izloženi snažnim procesima denacionalizacije, asimilacije i pokušajima da nestanu sa tih prostora”, ukazao je Čotrić.
On je podsetio da je kralj Zogu tridesetih godina prošlog veka ukinuo poslednjih pet škola na srpskom jeziku i istakao da sada postoje kursevi srpskog jezika u Skadru i gradu Fijeru. „Ti kursevi su realizovani uz pomoć srpskog ministarstva, Kancelarije za saradnju s dijasporom i Srbima u regionu, kao i Zavoda za udžbenike”, rekao je Čotrić i apelovao na pomoć da se ova nastava ne ugasi.
Prema njegovoj oceni, Srbima u Albaniji mnogo bi značila mogućnost da dobiju srpsko državljanstvo, mada „oni, pre svega iz emotivnih razloga, žele i na taj način da se vežu za Srbiju”.
Naš zakon, međutim, pretpostavlja obavezu za sunarodnike da su oni ili njihovi preci nekada živeli na prostoru bivše Jugoslavije, što je prepreka, s obzirom na to da su Srbi u Albaniji vekovima naseljeni na području te zemlje, rekao je Čotrić.

Trebalo bi im olakšati i pojednostaviti tu proceduru, po uzoru na druge zemlje iz našeg okruženja koje su pripadnicima svoje manjine omogućile državljanstvo, naglasio je Čotrić, pominjući kao primere Hrvatsku i Mađarsku.

Govoreći o brizi za sunarodnike van Srbije, Čotrić je ocenio da bi trebalo „pojačati” član Ustava u kojem se navodi da Srbija štiti prava i interese svojih državljana u inostranstvu, kao i da razvija i unapređuje odnose Srba koji žive u inostranstvu s matičnom državom.

http://www.politika.rs/rubrike/Politika/Cotric-Srbi-u-Albaniji-najugrozenija-etnicka-grupa-u-Evropi.lt.html

Нема коментара: