четвртак, 13. новембар 2014.

Važno reintegrisati Srbiju u Evropu

Srbija je oduvek imala veliki značaj i doprinos u jugoistočnoj Evropi, i zato je veoma važno reintegrisati je u evropsku zajednicu, poručuje Metju Nimic.


Američki diplomata i član Centra za demokratiju i pomirenje u jugositočnoj Evropi Metju Nimic je u razgovoru za Tanjug istakao da mu je poznato da je istorija Srbije u proteklim decenijama bila teška, ali i da joj je sada ostalo da reši jedno glavno pitanje, a to je - pitanje Kosova.

On nije želeo da odgovori na pitanje da li će Srbija na putu da postane punopravni član Evropske unije morati da prizna nezavisnost Kosova.

Neću vam dati odgovor na to pitanje i to iz nekoliko razloga. Još sam diplomatski aktivan, a mi Amerikanci se trudimo da se izuzmemo iz pitanja EU. Tako da pitanje kako Srbija i Kosovo treba da prevaziđu svoje probleme u budućnosti nije nešto o čemu bih govorio", rekao je Nimic, inače dobar poznavalac prilika na Balkanu.

Govoreći o radu Centra, čiji je bio prvi predsednik pre 15 godina, Nimic ( 75), koji je službovao u administraciji tri američka predsednika ( Lindona Džonsona, Džimija Kartera i Bila Klintona), ocenio je da je ta nevladina organizacija učinila dosta kada je reč o pomirenju u regionu, ali i da to nije dovoljno i da ima još mnogo toga da se uradi.

Moramo da uradimo više. Kad smo inicijalno birali ime, prvo smo rekli da organizacija treba da se zove Centar za demokratiju, ali smo onda rekli da to nije dovoljno, jer je ovom regionu neophodno pomirenje. Tako smo i došli do punog imena organizacije“, objasnio je Nimic.

Reč pomirenje, kako je rekao, bila je neophodno, jer Balkan već sto godina unazad ima problema:

U poslednjih 100 godina imali ste balkanske ratove 1912. i 1913, Prvi svetski rat, pa ni posleratno vreme nije bilo srećno, kada je nakon toga izbio Drugi svetski rat. Onda su neke zemlje preuzeli komunisti, pa je usledio pad komunizma, raspad Jugoslavije, a sada imate problem Kosova. Pomirenje je, dakle, neophodno kako bi ljudima bilo komforno da žive jedni pored drugih“, kazao je Nimic.

On ipak smatra da je region jugoistočne Evrope danas znatno drugačiji nego pre skoro dve decenije kada je ova organizacija nastala.

U periodu posle raspada Jugoslavije, koji je bio veoma traumatičan događaj, sa mnogo ličnih tragedija, imali smo i nekoliko tenzija između Grčke i Turske oko Kipra. . . Neke zemlje su tek izlazile iz socijalizma, osim Grčke tada ni jedna zemlja nije bila u Evropskoj uniji. Sada sa ovog prostora imamo mnoge zemlje u EU“, ukazao je Nimic.

On je trenutno aktivno angažovan u jednom regionalnom sporu, čije se rešenje ni posle dve decenije još ne nazire.

Nimic je, naime, posrednik UN u sporu između Grčke i Bivše Jugoslovenske Republike Makedonije, u vezi sa imenom Makedonija, koje zvanična Atina ne priznaje, pošto se tako zove i severna grčka pokrajina.

Nismo još tu, moraćemo da sačekamo i vidimo", rekao je Nimic.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=11&dd=13&nav_category=1262&nav_id=923423

Нема коментара: