Kako „Alo!“ saznaje iz diplomatskih izvora, Srbija trpi do sada najjače pritiske od strane Zapada i Rusije i sve je bliži trenutak kada ćemo morati da odlučimo da li ćemo se prikloniti evropskoj politici kažnjavanja Putina za eskalaciju sukoba u Ukrajini i da uvedemo sankcije Rusiji ili ćemo dovesti u pitanje evropske integracije, koje su glavni spoljnopolitički prioritet naše zemlje.
Prema ovim izvorima Srbija će neminovno morati da svoju spoljnu politiku uskladi sa Evropskom Unijom, čiji deo želi da postane pošto je nerealno da budemo deo Evroazijske Unije, na šta ne računa ni sama Rusija.
- Posle izjave Angele Merkel u Sidneju kojom je upozorila Rusiju da ne može vršiti pritiske na našu vlast, potpuno je jasno da će Srbija morati da uskladi svoju politiku sa Evropskom Unijom. Ako Srbija bude Rusiji na vreme plaćala dugove za gas, kao što je i dogovorno, Rusi će se verovatno pomiriti sa tim i nećemo imati probleme u energetskom sektoru - kaže izvor “Alo!”.
Izvori „Alo!“ tvrde da je i prilikom ovonedeljne posete nemačkog vicekancelara Zigmara Gabriela Beogradu pored ostalih tema bilo i prigovora zbog vojne parade koja je 16. oktobra održana u Beogradu u Putinovom prisustvu, a pominjane su i medijske slobode i problemi u oblasti pravosuđa. Sve ove prigovore izvori našeg lista tumače kao deo politike Nemačke, čiji je cilj da Balkan otrgne iz Putinovog zagrljaja.
Premijer Aleksandar Vučić poručio je na pres-konferneciji sa Gabrielom da Srbija nije ni „mala Rusija“, niti „mala Amerika“.
- Srbija sama donosi svoje odluke - rekao je Vučić i dodao da je „uveren da ćemo umeti da očuvamo svoju nezavisnost i stabilnost“.
Vučić je, na pitanje šta misli o kancelarki Angeli Merkel i šefu ruske države Vladimiru Putinu, rekao da je on premijer jedne brojčano male zemlje i da nije presudno šta on lično misli o tako važnim ljudima. On je istakao da je Merkelova Srbiji pomogla u najmanje tri navrata, kada smo „imali različite teške incidente, sa kojima smo se suočavali“.
Tvrd stav Nemačke uslovio je i to da u pregovorima sa EU bude dovedeno u pitanje otvaranje poglavlja 32 o finansijskoj kontroli, u decembru, kako je bilo predviđeno.
Šta je rekla Angela?!
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je nedopustivo da EU mora pitati Rusiju za dopuštenje da primi neke zemlje u svoje članstvo.
- Ne radi se samo o Ukrajini. Radi se o Moldaviji, Gruziji i, ako će tako ići dalje, čovek se mora
zapitati moramo li pitati za dozvolu za Srbiju, moramo li pitati za ostale zemlje zapadnog Balkana... Inače moraćemo reći da smo preslabi, da ne možemo nikog više primiti, već moramo prvo pitati Moskvu da li je to uopšte moguće. Tako je to bilo 40 godina, i na to stanje ne želimo da se vratimo, rekla je Merkelova u neuobičajeno oštrom tonu.
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/merkelova-srbijo-odreci-se-putina/74786
U Budimpešti su se digli protiv okretanja Viktora Orbana Rusiji, u Pragu su iz istog razloga napali
Miloša Zemana
BUDIMPEŠTA - Nekoliko desetina hiljada ljudi protestovalo je preksinoć u Budimpešti protiv politike premijera Viktora Orbana i njegovog približavanja Rusiji. Zbog okretanja ruskom predsedniku iste večeri su u Češkoj napadnuti predsednika te zemlje Miloša Zemana.
„Dan ogorčenosti“ je poslednji u nizu masovnih uličnih protesta, započetih prošlog meseca, nakon što je Orbanova Fides partija predložila uvođenje poreza na internet.
- Ne želimo da nas Orban vodi ka Putinu i Rusiji - izjavio je agenciji AFP Balint Farkas, student i jedan od demonstranata.
Demonstranti u Pragu su na antivladinom protestu povodom obeležavanja 25. godišnjice svrgavanja komunističkog režima nosili simbolične crvene kartone upućene češkom predsedniku Milošu Zemanu. Oni su optužili aktuelne lidere da ponovo hoće da se dodvore Rusiji.
Njihov gnev prevashodno je usmeren prema predsedniku Milošu Zemanu, koji je zauzeo proruski stav po pitanju ekonomskih sankcija.
Najmanje 20.000 ljudi učestvovalo je u demonstracijama u Atini kojima je obeležena 41. godišnjica studentskog protesta. Tokom protesta, na kojem su paljene američke zastave, došlo je do sukoba policije i studenata.
http://www.kurir.rs/planeta/protesti-u-tri-zemlje-ne-zelimo-da-nas-vodite-ka-putinu-clanak-1617130
Nemačka kancelarka Angela Merkel izjavila je da je nedopustivo da EU mora pitati Rusiju za dopuštenje da primi neke zemlje u svoje članstvo.
- Ne radi se samo o Ukrajini. Radi se o Moldaviji, Gruziji i, ako će tako ići dalje, čovek se mora
zapitati moramo li pitati za dozvolu za Srbiju, moramo li pitati za ostale zemlje zapadnog Balkana... Inače moraćemo reći da smo preslabi, da ne možemo nikog više primiti, već moramo prvo pitati Moskvu da li je to uopšte moguće. Tako je to bilo 40 godina, i na to stanje ne želimo da se vratimo, rekla je Merkelova u neuobičajeno oštrom tonu.
http://www.alo.rs/vesti/aktuelno/merkelova-srbijo-odreci-se-putina/74786
Ne želimo da nas vodite ka Putinu!
U Budimpešti su se digli protiv okretanja Viktora Orbana Rusiji, u Pragu su iz istog razloga napali
Miloša Zemana
BUDIMPEŠTA - Nekoliko desetina hiljada ljudi protestovalo je preksinoć u Budimpešti protiv politike premijera Viktora Orbana i njegovog približavanja Rusiji. Zbog okretanja ruskom predsedniku iste večeri su u Češkoj napadnuti predsednika te zemlje Miloša Zemana.„Dan ogorčenosti“ je poslednji u nizu masovnih uličnih protesta, započetih prošlog meseca, nakon što je Orbanova Fides partija predložila uvođenje poreza na internet.
- Ne želimo da nas Orban vodi ka Putinu i Rusiji - izjavio je agenciji AFP Balint Farkas, student i jedan od demonstranata.
Demonstranti u Pragu su na antivladinom protestu povodom obeležavanja 25. godišnjice svrgavanja komunističkog režima nosili simbolične crvene kartone upućene češkom predsedniku Milošu Zemanu. Oni su optužili aktuelne lidere da ponovo hoće da se dodvore Rusiji.
Njihov gnev prevashodno je usmeren prema predsedniku Milošu Zemanu, koji je zauzeo proruski stav po pitanju ekonomskih sankcija.
Najmanje 20.000 ljudi učestvovalo je u demonstracijama u Atini kojima je obeležena 41. godišnjica studentskog protesta. Tokom protesta, na kojem su paljene američke zastave, došlo je do sukoba policije i studenata.
http://www.kurir.rs/planeta/protesti-u-tri-zemlje-ne-zelimo-da-nas-vodite-ka-putinu-clanak-1617130

Нема коментара:
Постави коментар