субота, 15. новембар 2014.

Netolerancija prisutna, ali ima pomaka

Ima pomaka u suzbijanju netolerancije iako je ona uvek prisutna u srpskom društvu, a najizražajnija
je možda prema LGBT populaciji, kaže poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić.

Poverenica za zaštitu ravnopravnosti Nevena Petrušić ističe da je netolerancija još izražena u našem društvu, prenosi Tanjug.

"Iako smo poslednjih godina izgradili valjan okvir i doneli zakone, još je netolerancija nešto što prepoznajemo", kaže Nevena Petrušić uoči Međunarodnog dana tolerancije koji se obeležava sutra.
Kao primer navodi nedavni incident u tramvaju kada je mladić na, kako kaže, nedopušten i neprimeren način bio netolerantan, ali i nasilan prema starijem gospodinu.

Ocenjujući da takvih primera ima na svakom koraku ističe da treba da nas brine to što niko nije reagovao.
"Trebalo bi da se zapitamo gde se izgubilo saosećanje, razumevanje različitosti, uvažavanje i poštovanje. Moramo malo više o tome svi da razmišljamo", kaže Petrušić.
Kaže da pomaka ima i da o tome govore brojne okolnosti.

Prema njenom mišljenju, postoji viši nivo svesti koliko je diskriminacija opasna pojava i koliko ona nije samo problem koji se tiče manjina koje su izložene, nego i čitavog društva.

"Okolnost da postoji jedan poseban državni organ koji je osnovan upravo da bi se bavio suzbijanjem diskriminacije, da imamo zakone koji su zaista u pogledu sadržine u skladu sa međunarodnim standardima, da je Srbija nedavno donela Strategiju za suzbijanje i prevenciju diskriminacije govori o nastojanju države i društva da se menjaju", navodi Petrušić.

Ističe i da je, kada se govori o odnosu većine prema manjini, najveći jaz i netolerancija izražena prema LGBT populaciji.

Kao primer, poverenica ističe da više od 80 odsto ljudi u Srbiji ne bi želelo LGBT osobu za svog prijatelja, niti za svoje komšije.

Dodaje i da je i etnička distanca prema pojedinim nacionalnim manjinama kao što su Albanci, Hrvati, Bošnjaci, Romi, takođe, prilično velika.

Ocenjujući da to moramo menjati, ukazuje da to zapravo znači da moramo menjati sebe, odnosno da se moramo baviti sopstvenim predrasudama i stereotipima.

"Moramo razumeti koliko je za čitavu zajednicu važno da uvažavamo pravo svakoga da bude drugi i drugačiji i da mu takvom kakav jeste, sa svojim identitetom, kao ljudskom biću pripada svako pravo koje se priznaje ljudima", kaže Petrušić.

Smatra da je to proces koji vodi boljitku, stabilnom i mirnom društvu demokratskih vrlina koje se neće stalno suočavati sa idejama ekstremizma, nego će biti okrenuto prosperitetu, miru, razvoju bez tenzija i koje razume koliko je važno da svi imaju jednaka prava i mogućnosti.

"Ponekad mislimo da je tolerancija nešto što zapravo pokazuje našu slabost, ali to nije tako. Biti tolerantan znači uvažiti pravo svakoga da bude to što jeste, uvažiti njegov pogled na svet", kaže Petrušić.

Ocenjuje da se kod mladih, dece nekad prepoznaju i rasistički diskriminatorni stavovi.
Kao što su deca s jedne strane iz mnogih manjinskih grupa žrtve diskriminacije, tako i sami mogu biti mali diskriminatori, smatra poverenica i dodaje da je važno da decu od najranijeg uzrasta naučimo toleranciji.

Prema njenim rečima, sada ih učimo različitim definicijama, ali ono čemu ih moramo učiti, jeste kako da budu tolerantniji u svakodnevnim odnosima.

Petrušić kaže i da je iz godine u godinu broj pritužbi povereniku sve veći.
"Što smo aktivniji to je i broj pritužbi veći", ističe Petrušić i dodaje da je najviše onih pritužbi koje se odnose na diskriminaciju na osnovu nacionalne pripadnosti i koje se odnose na oblast rada i zapošljavanja.

Ima, kako ističe i pritužbi koje se tiču diskriminacije na osnovu pola, invaliditeta, seksualne orjentacije.

"Očekujem da će aktivnosti koje su predviđene nacionalnom strategijom, čije smo donošenje preporučili, biti ključne kako bi se diskriminacija smanjivala i kako bi se razvijala svest o potrebi uvažavanja različitosti i poštovanja ljudskih prava svih", zaključuje Petrušić.

Organizacija Ujedinjenih nacija za obrazovanje, nauku i kulturu ustanovila je Međunarodni dan tolerancije 1995. godine.

To je dan koji sve na svetu podseća na poštovanje i uvažavanje drugačijih od nas. Poverenik za zaštitu ravnopravnosti Međunarodni dan tolerancije obeležava kao svoj dan.

http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/125/Dru%C5%A1tvo/1751848/Petru%C5%A1i%C4%87%3A+Netolerancija+prisutna%2C+ali+ima+pomaka.html

Нема коментара: