![](https://blogger.googleusercontent.com/img/b/R29vZ2xl/AVvXsEi9jEa340gcrHV66Dg-9Z8ncJbVHSgnHorJc1NeriNuQlhLOpvuhwKINimboyU_1Otpdigd-fgslU5d4QtPUhCG0qD6t-XU2yBXp4b_5x7NIT7JNsDh7tgkq6lAgNrFigXsPsG-lvw3A60j/s1600/5353665454329b9e22c09563849065_368x246.jpg)
nedostatak dobrog ukusa, kaže Peter Sorensen.
Izjave o pokušajima da se dodatno podeli Bosna i Hercegovina, date u sklopu predizborne kampanje, predstavljaju gubitak vremena i nedostatak dobrog ukusa, kaže specijalni predstavnik Evropske unije u BiH Peter Sorensen.
U vreme visoke nezaposlenosti u BiH, kada ljudi brinu kako će prehraniti porodice, a korupcije im je preko glave, davanje izjava o podelama predstavlja nedostatak dobrog ukusa, dodao je on.
Umesto toga, mi bismo rado pozdravili razgovore koji odgovaraju na pitanja kao što su - kako stvoriti neophodna nova radna mesta i poboljšati ekonomsku situaciju, kazao je Sorensen za "Jutarnji list", a saopštava Delegacija EU u BiH.
On je podsetio i da Sporazum za razvoj i zapošljavanje daje predloge i sada je na političarima da to ostvare.
Komentarišući izjave u vezi s podelom BiH, ponovo je naglasio da je Evropska unija u potpunosti posvećena teritorijalnom integritetu BiH kao jedinstvenoj i suverenoj zemlji.
Sorensen je naveo i poslednje zaključke Saveta za spoljne poslove EU, koji je u aprilu osudio i ocenio neprihvatljivom secesionističku retoriku i ideje podela BiH.
Ova izjava data je pošto je predsednik RS Milorad Dodik kazao za isti list da BiH nema budućnost, osim kao "labava konfederacija" i da podržava stvaranje trećeg, hrvatskog, entiteta, podsećajući da je nekada postojala Herceg-Bosna.
"Ne bih oklevao da Herceg-Bosnu podržim... Ja imam pozitivan stav prema Herceg-Bosni i ne bi mi smetalo da ona i danas postoji, ali, da zaista bude republika i da zaista ima sve prerogative države - isto kao i Republika Srpska", kazao je on.
Kako smatra, za sada uz dogovor s Hrvatima u BiH, mogla bi biti stvorena tzv. labava konfederacije a, kad za to dođe vreme, došlo bi do osamostaljivanja i otcepljenja i RS i hrvatske konfederalne jedinice ili države (pretpostavljene Herceg-Bosne).
Taj pretpostavljeni srpsko-hrvatski savez u BiH trebalo bi, po mišljenju Dodika, da ima dva aspekta, osim političkog, i kulturno-civilizacijski.
"Nemamo razloga da bežimo od činjenice da mi, Srbi i Hrvati, pripadamo jednoj, zajedničkoj civilizaciji. Iako neki govore da sukob civilizacija danas više ne postoji, on je i te kakva realnost... Oba hrišćanska naroda u BiH, dakle i Srbi i Hrvati, danas su vrlo ugroženi, i sve više kako vreme protiče, od Bošnjaka, odnosno muslimana", kazao je on.
http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=10&dd=06&nav_category=167&nav_id=908209
Нема коментара:
Постави коментар