четвртак, 4. септембар 2014.

Prijava korupcije putem interneta

Banjaluka -- Građani Republike Srpske od 1. septembra, ukoliko imaju pristup internetu, mogu javno
ili anonimno da prijave korupciju i druge nepravilnosti u javnom sektoru.

Oni nakon toga mogu da prate šta su sve nadležni uradili po toj prijavi.

Aplikacija "Prijavi korupciju" (APK) nalazi se na veb stranici Vlade RS i Ministarstva unutrašnjih poslova, a svi oni koji su se susreli s ovom pojavom kroz par jednostavnih koraka mogu dati povod da se reaguje, pišu Nezavisne novine.

Kako je rečeno u MUP-u RS, ovaj softver urađen je u saradnji sa Ministarstvom pravde RS, a na osnovu Strategije za borbu protiv korupcije za period 2013.-2017. godine. Kao prednost u odnosu na dosadašnje vidove prijave korupcije, navode dvosmernu komunikaciju, između onog ko je podneo prijavu i onog ko ju je primio.

Radislav Jovičić, ministar policije RS, kazao je da je ovo rešenje pokazatelj da je Ministarstvo čvrsto opredeljeno za aktivnu borbu protiv korupcije, a građane je pozvao da sve nepravilnosti bez straha prijave.

"Građani će u svakom momentu da znaju šta se dešava sa njihovom prijavom, da li je i na koji način rešena, a prijave će u velikoj meri pomoći i MUP-u. Policija nije jedina koja treba da se bori protiv zla zvanog korupcija, nego su to svi segmenti u društvu i sami građani", poručio je Jovičić.

Po rečima Gojka Vasića, direktora Policije RS, Strategija za borbu protiv korupcije koja je

"Za nas je najbolnije istraživanje bilo ono o koruptivnim delima naših pripadnika. Imali smo takav slučaj u Centru javne bezbednosti Banjaluka, gde se deo njih udaljio od policijskog posla i počeo da se bavi kriminalnim aktivnostima", podsetio je on.

Inače, svako ko prijavi korupciju dobija jednistveni kod, putem kojeg proverava šta je po njegovoj prijavi urađeno, dok na drugoj strani MUP ima pregled i stanje svih prijava koje su smeštene na server u njihovim prostorijama.

Takođe, građanima je ostavljen prostor da potkrepe svoje tvrdnje tako što uz prijavu mogu da podnesu fotografiju, dokument ili čak i navedu svedoke nekog koruptivnog dela.

Građani pozdravljaju ovakvo rešenje, ali ga ipak prihvataju sa određenom dozom skepse i nesigurnosti.

Smatraju, naime, da su slične mogućnosti prijave korupcije postojale i ranije a ne primećuju da se nešto drastično promenilo, jer, kako kažu, korupcije i dalje ima na svakom koraku.
napravljena na nivou RS zahteva što je moguće bolju i prisniju vezu sa građanima koji žele da podnesu prijave u takvim slučajevima.

http://www.b92.net/info/vesti/index.php?yyyy=2014&mm=09&dd=03&nav_category=167&nav_id=895747

Нема коментара: