недеља, 14. септембар 2014.

Pavićević: Tadić ne može da bude opozicija

NOVI SAD -
Nova stranka nikako ne može da bude deo one opozicije u kojoj bi učestvovao Boris Tadić, jer je
uprvo on naneo nemerljivu štetu opoziciji u Srbiji, ocenio je za Radio-televiziju Vojvodine poslanik Nove stranke i profesor na Fakultetu za političke nauke u Beogradu Vladimir Pavićević.

Komentarišući najave pojedinih opozicionih stranka da će uskoro biti održan sastanak na kojem bi trebalo da se postigne sporazum o opozicionom delovanju u Srbiji, Pavićević je istakao da Nova stranka još nije dobila takav poziv.

"Situacija u Srbiji je takva da nam je potrebna jača opozicija i to ne samo zato što je vlada loša i nema rezultate, već da bismo sačuvali politički pluralizam. Nova stranka ima program šta bi trebalo da se radi i mi taj program već sprovodimo u Skupštini, a videli sta da njih 200 ponekad ne mogu da se izbore sa nama dvojicom. Mi moramo da znamo ko je sada opozicija u Srbiji. Ako gledate delovanje u parlamentu, jasno je ko je opozicija, a ko je na vlasti. Jasno je da su opozicija Nova stranka i Demokratska stranka, ali to se ne može reći i za Borisa Tadića. Ako je Boris Tadić za nekim stolom gde treba da se dogovora o delovanju opozicije, onda tu od toga nema ništa i Nova stranka ne može da učestvuje u tome", istakao je Pavićević u emisiji "Jedan na jedan" RTV.

"Ne razumem ovo što se događa u Vojvodini. Pa ako je Boris Tadić toliko štete naneo opoziciji, ne razumem što bi sada njega bilo ko zvao da učestvuje u vladi Vojvodine. Jasno je da demokratska stranka ima legitimitet u Vojvodini, ali možda bi bilo bolje izaći na izbore nego praviti ovakvo prekomponovanje vlasti uključivanjem Borisa Tadića. Ali, delovanje Demokratske stranke u parlamentu je jasno opoziciono i to je ono što je važno", istakao je Pavićević.

Nova stranka ne podržava smanjenje plata i penzija kao meru za finansijsku konsolidaciju budžeta, već smatra da taj problem treba rešiti drugačije, ocenio Pavićević.

" Rast privede je, naravno, pravo rešenje, a za to je neophodno da se uredi država. Međutim, to Aleksandar Vučić ne razume jer se poistovećuje sa državom. Građani su već dovedeni do bede i sada se predlaže da takvi građani dodatno podnesu neku žrtvu. Dakle, treba nam pravičniji način da se reši ovaj problem, a ne da sve snose oni koji su već osiromašeni", rekao je Pavićević u emisiji "Jedan na jedan" Radio-televizije Vojvodine.

On smatra da je najpre neophodno da se utvrdi koliko može da bude bruto masa zarada u javnom sektoru, a potom da se vidi koliko stranačkih ljudi je zaposleno u poslednjih deset godina u javnom sektoru.

"Postoje metode da se to utvrdi, i neka se onda političke stranke brinu o tim ljudima, a mi da oslobodimo prostor u javnom sektoru. Tada će se ona predviđena bruto masa zarada deliti ma manji broj ljudi", predlaže Pavićević.

On je podsetio da je predložio da se u Zakon o visokom obrazovanju unese princip "akademske čestitosti", ali je parlament to odbio.

"Tu postoji jedna vrsta nerazumevanja, naročito u Skupštini. Čestitost, dakle, nečije poštenje, možemo da posmatramo sa moralnog stanovišta, ali princip akademske čestitosti ne može da se posmatra kroz prizmu morala, već je reč o nečemu što je jasno određeno pravom i zasniva se na samostalnoj izradi teksta i poštovanju autorskih prava kolega. To znači da neki čovek ne može da uzme neku rečenicu ili čitave pasose iz rada nekog drugog, da stavi to u svoj tekst i kaže: "Ja sam to napisao". Da li to treba da se prepusti nekim moralnim osudama ili da se to sankcioniše pravnim zakonskim normama?", pita Pavićević.

Kako kaže, u Novoj stranci misle da bi najbolje bilo da se ova oblast uredi zakonom i da se univerzitetima nametne obaveza da donesu pravilnike o akademskoj čestitosti.

"Pa sada imamo situaciju da imamo ministra unutrašnjih poslova za kojeg postoje ozbiljne sumnje da je plagirao delove doktorata. Utvrđeno je da od pet osoba u komisiji, četiri nisu mogle da ocenjuju doktorat ministra Nabojše Stefanovića. Naš predlog da se princip akademske čestitosti unese u zakon proistekao je upravo iz primera ministra Stefanovića i gradonačelnika Beograda Siniše Malog čije doktorate niko ne može da proveri jer nema zakonske regulative koja bi to omogućila", rekao je Pavićević.

On je otkrio da im je ministar obrazovanja Srđan Verbić rekao da bi princip akademske čestitosti bio uvršten u zakon da je predloženo da bude deo člana 4, a ne člana 6 kako je to Nova stranka prethodno predložila.

"Kada smo mu rekli da to nije problem i da ćemo predložiti da se uradi tako, on nam je odgovorio: "E, pa nemojte. Pa ne možemo ponovo ce celu proceduru da prođemo i menjamo zakon samo zbog jednog člana", rekao je Pavićević dodajući da je očigledno da vlast nije smela da prihvati ovako nešto.



http://www.rtv.rs/sr_lat/politika/pavicevic-tadic-ne-moze-da-bude-opozicija_518068.html

Нема коментара: