недеља, 31. август 2014.

Selektivna primena zakona

Funkcioneri su mnogo puta do sada pokazali da ne postoji pravilo koje može da ograniči njihovu
volju ili, tačnije, samovolju. Sve dok se zakoni budu primenjivali selektivno i dok se pravni poredak bude prilagođavao trenutnim potrebama, bilo da je se to radi u veri da je reč o opštem dobru (borbi protiv korupcije, privlačenju investitora...) ili svesno radi ostvarivanja ličnih ili partijskih interesa, neće biti stabilnog napretka.

Stoga slučajevi pronalaženja rupa u propisima koji treba da spreče potencijalno koruptivne situacije nisu retkost. Dugogodišnji gradonačelnik Jagodine D.M. Palma od prošlih izbora je predsednik Skupštine grada i i istovremeno poslanik. Agencija za borbu protiv korupcije (kao i Republički odbor za rešavanje sukoba interesa pre nje) godinama su dokazivali da gradonačelnik ne može istovremeno biti poslanik. D.M. Palma više formalno nije gradonačelnik, ali je i dalje prvi čovek grada, pojavljuje se svuda, neformalno zastupna grad, pregovara sa investitorima, radi sve što je radio i ranije, samo neko drugi potpisuje papire.

Čini se da je Palminim stopama krenuo i gradonačelnik Topole Dragan Jovanović (http://goo.gl/c9v56Y). Sa stanovišta propisa sve je u redu. Sada je, kao i prethodno pomenutom slučaju, na građanima i medijima, da prate i procene da li funkcioneri zaista mogu da istovremeno odgovorno i sa punom posvećenošću obavljaju ove funkcije (i eventualne dodatne obaveze "gradonačelnika u senci").

http://www.transparentnost.org.rs/index.php?option=com_content&view=article&id=841%3Aselektivna-primena-zakona&catid=34%3Afacebook-naslovi&Itemid=27&lang=sr

Нема коментара: