
svemu što rade ozbiljne zemlje, nema emocija. Srbija se prema Rusiji ponašala emotivno, a političke elite su prilikom prodaje Naftne industrije Srbije bile neodgovorne prema Srbiji i njenoj budućnosti. NIS je poklonjen za obećanje i privremenu naklonost Rusije.
Liberalno demokratska partija bila je usamljena kada je u skupštini glasala protiv takve odluke, zato što nikada nismo bili spremni da trgujemo onim što je budućnost naše zemlje.
Srbija je jedina država u regionu koju političke elite nazivaju „bratskom“ sa Rusijom, a koja je prilikom sklapanja Energetskog sporazuma prošla najgore. U Energetskom sporazumu između Rusije i Srbije stvoren je neravnopravan odnos dve zemlje. Srbija je jedini primer u regionu takvog odnosa. Primera radi, u Bugarskoj, zemlji članici EU i NATO, odnos je ravnopravan i bazira se na podeli 50 - 50 odsto.
Pored prodaje NIS-a za 400 miliona evra, ustupili smo i prirodna bogatstva za rudnu rentu od 3 odsto, koja je u Rusiji preko 20 odsto. Liberalno demokratska partija je u parlamentu zahtevala reviziju Energetskog sporazuma i ispitivanje svih okolnosti i činjenica vezanih za privatizaciju NIS-a. Na tome ćemo insistirati i dalje, zato što je takvu politiku i u ovom slučaju vreme potvrdilo.
Liberalno demokratska partija poziva vladu da se upusti u analizu zašto Rusija drugim zemljama dozvoljava ono što Srbiji brani. Iz takve analize mora da proistekne racionalan odgovor i stav zbog kojeg će Srbiju poštovati i na istoku i na zapadu.
Rusija ima energetske i političke resurse kojima može da nadoknadi sporu modernizaciju. Srbija nije u takvoj situaciji. Ostaćemo zarobljeni u stalnim konfliktima i preispitivanjima, osuđeni na nepoštovanje i istoka i zapada, ukoliko ne krenemo ubrzano putem evropeizacije i modernizacije. Ukoliko sa Rusijom želimo da gradimo iskrene partnerske odnose, onda moramo da imamo i čiste račune.
http://istina.ldp.rs/Vesti/18440/Preispitivanje-privatizacije-NISa-cisti-racuni.shtml
Нема коментара:
Постави коментар