
Za to vreme u Peruu Marko Mitić je otet, a zatim i likvidiran, posle njega nastradao je Goran Stavrić. U Boliviji je ubijen Goran Popović. Njemu su tri puta pucali u glavu u jednom internet kafeu u Santa Kruzu. Smatra se da je ubijeni Goran Popović bio povezan sa saradnicima Darka Šarića.
Peruanska policija ne isključuje mogućnost da su nedavno uhapšeni bivši košarkaš Crvene zvezde Nikola Radojičić i njegov saputnik Uroš Dokić kojima su na aerodromu u Limi u stomaku nađene kapsule s kokainom bili povezani sa ubijenim Stavrićem. Stavrića policija povezuje sa dilerima droge u Boliviji i Ekvadoru.
Ispituje se i da li imaju veze sa takođe ubijenim Markom Mitićem, koji je otet 15. aprila u San Migelu u Peruu, a njegovo telo tek nedavno je identifikovano. Prema policijskim izvorima, iza njegovog ubistva stoji međunarodni narkokartel sastavljen od dilera iz Kolumbije i Perua.
Mafijaški obračuni mogli bi biti povezani s nedavnom zaplenom tri tone kokaina u Čileu. Kokain vredan 60 miliona dolara stigao je iz Bolivije, objavila je policija.
Dileri na veliko

“Srbi i Crnogorci su već godinama unazad uveliko uključeni u narkobiznis. Posebno je od 2004. godine porastao značaj naših kriminalaca u Južnoj Americi. Negde u to vreme formiran je narkokartel koji je kod nas poznat pre svega po Darku Šariću – iako on nije bio jedina značajna osoba u tom kriminalnom partnerstvu. Više kriminalnih grupa se udružilo, zajedno su ulagali novac i tako došli do toga da mogu kupovati tone kokaina koji su švercovali za Evropu, pre svega Italiju. Povukli su se iz ulične distribucije i postali isključivo dileri na veliko. U Južnoj Americi su kokain kupovali od kriminalnih grupa iz Perua, Kolumbije i Venecuele, a prodavali ga italijanskim grupama, Albancima, Bugarima, Holanđanima i drugim evropskim bandama”, objašnjava Dojčinović.
To što su neki pipci ove hobotnice sasečeni akcijama policije, zaplenama i hapšenjima nekih visoko kotiranih balkanskih narkošefova, ne znači da su kanali trgovine potpuno presečeni i da Balkanci u tome više nemaju nikakvu ulogu.
“Policijske akcije u Italiji i Južnoj Americi, kada su rastureni neki od klanova iz ovog kartela, poput Šarićevih ljudi, grupe Darka Tošića, Bojana Stanojkovića i Dragana Dudića, zatim i hapšenje Gorana Nešića u Brazilu, u mnogo čemu su sasekli kartel i oslabili njihove operacije. Ali, još uvek postoje kriminalne grupe sa ovih prostora koje operišu u Južnoj Americi. Pojedini Balkanci su se rasuli i počeli da rade za lokalne južnoameričke grupe. Neki su postali doušnici za lokalne policije i američku agenciju DEA”, kaže Dojčinović.
Dragoslav Kosmajac, koga je premijer Aleksandar Vučić označio kao najozbiljnijeg narkodilera, pre više od dve decenije bio je u kontaktu sa najvećim narkolordom svih vremena Pablom Eskobarom. Kosmajac je održavao dobre odnose i sa Darkom Šarićem, mada još nije utvrđena detaljna priroda njihove saradnje.
Nekoliko kriminalaca sa srpskih poternica našlo je utočište u velikim gradovima Južne Amerike, odakle su nastavili da šire svoje kriminalno-poslovne imperije.
Upravo se Darko Šarić, osumnjičen za šverc kokaina i pranje novca, skrivao u Južnoj Americi, odakle je i prebačen u Srbiju pošto se predao.
Pretpostavlja se da su sva naša “lica sa poternice” u Južnoj Americi u narkobiznisu.
da su srpski kriminalci preuzeli „značajnu ulogu u snabdevanju Evrope kokainom“.
Maka, Keka, Ciga
Dvojica najpoznatijih, za koje se pretpostavlja da su našli utočište na tom kontinentu, jesu Željko Maksimović Maka i Dejan Stojanović Keka.
Stojanović je, prema saznanjima obaveštajnih agencija i policija više zemalja, jedan od najjačih evropskih narkodilera. Prošle godine je izbegao hapšenje u Brazilu. Tada je u policijskoj akciji “Niva” u Brazilu uhapšen Goran Nešić Ciga. Prema podacima srpskih obaveštajnih službi Nešić i Stojanović su u Brazilu imali dva odvojena klana čiji su se poslovi, ali i članovi, preplitali. Oni su se bavili kupovinom kokaina i heroina za potrebe drugih narkobosova. I Darko Šarić je, navodno, „koristio njihove usluge”.
Nešić je pre hapšenja bio veza sa južnoameričkim narkokartelima i kokainom je snabdevao skoro sve srpske i crnogorske klanove koji su drogu krijumčarili u Evropu. Osim Darka Šarića, sumnja se da mu je među važnijim klijentima bio i vođa grupe „Amerika” Mileta Miljanić Majk, jedan od najvećih dilera narkotika iz Južne Amerike, koji je uhapšen 2010. godine u Italiji zbog šverca kokaina.
Šta su mule?

unutrašnjim delovima tela, a posebno u stomaku. Ovaj način prenošenja droge smišljen je u Južnoj Americi, gde se anonimnim ljudima plaća i do 3.000 dolara za prenos u stomaku jednog kilograma kokaina u Evropu.
Prve "mule" su se na Balkanu pojavile 2008. godine u Bosni, potom u Makedoniji i 2010. u Srbiji. Pre nekoliko godina četvoro državljana Bolivije stiglo je na aerodrom "Nikola Tesla", a u stomaku im je pronađen kokain. Jednoj od njih u stomaku je pronađeno 115 kesica, u kojima je bilo kilogram kokaina. Ove "mule" su htele da predaju drogu srpskim dilerima u hotelu "Slavija".
Posle hapšenja jednog američkog državljanina koji je na ovaj način drogu uneo u Srbiju, a zatim pokušao da je odnese u Sombor, policija je saopštila da se pojava ovakvih "sitnijih" narkokurira mogla očekivati nakon presecanja glavnog kanala Šarićeve grupe.
http://www.novimagazin.rs/vesti/narkobosovi-ne-prastaju
Нема коментара:
Постави коментар