
У решењу о отказу уговора о раду које је 11. јула потписао Петковић наводи се да је Бакалов 30. априла ове године покренуо поступак код послодавца за заштиту од злостављања на раду „са циљем да за себе прибави нематеријалну корист и да нанесе штету другом лицу, Горану Петковићу“, али се не нуде докази да је Бакалов имао тај циљ.
Даље се наводи да медијација, коју прописује закон о спречавању мобинга, није успела, а да Бакалов није потом суду поднео тужбу за заштиту од злостављања на раду, што је оцењено као довољан разлог за отказ, иако Закон о спречавању злостављања на раду не прописује такву санкцију за запосленог.
„Несумњиво да би се даљи наставак рада запосленог у Дому ученика средњих школа
„Ангелина Којић-Гина“ Зрењанин одразио на извршавање задатка од стране запосленог, а негативно утицао на друге запослене, због чега је морао да уследи отказ уговора о раду“, пише у решењу.
Горан Петковић је и у разговору са новинаром Пиштаљке остао при оваквом образложењу, рекавши да то што се Бакалов „жалио Агенцији за борбу против корупције нема везе са његовим отпуштањем“. „Он ме оптужује за злоупотребу службеног положаја, а отпуштен је јер је повредио закон о мобингу... Сва документа су јавна, доступна, ево ви можете да дођете да погледате, све ћу вам показати, полиција није подигла ниједну кривичну пријаву против мене“, рекао је Петковић.
Он је у решењу у отказу признао и да је Бакалов као представник запослених у управном одбору и да по Закону о раду не би смео да добије отказ, али да му се отказ уручује „јер није поступао у складу са законом".
Бакалов је Агенцији за борбу против корупције пријавио да постоји основана сумња да су током прошле године у зрењанинском дому ученика спровођени поступци јавних набавки без поштовања законске процедуре и да су неке фирме у тим поступцима биле фаворизоване. Бакалов је такође поднео и кривичну пријаву тужилаштву у Зрењанину против непознатих извршилаца запослених у дому ученика због кривичних дела „злоупотреба у вези с јавном набавком“ и „злоупотребе положаја одговорног лица“.
Он је 15. априла од Дома ученика на основу Закона о слободном приступу информацијама од јавног значаја затражио документацију о поступцима јавних набавки, а на тај захтев одговорено му је тек 22. маја, када је позван да наредног дана у дому погледа тражену документацију. О томе је 23. маја сачињен записник у којем двочлана комисија наводи да Дом ученика „не поседује“ документа о шест спроведених поступака јавних набавки. Реч је о набавци услуге штампања, „услуге алат и инвентар“ (тако је званично заведено, иако је јасно да алат и инвентар нису услуге него роба), куповини намештаја, кухињске опреме, набавци услуге поправке опреме за домаћинство и интернет услуга.
Чињеница да Дом ученика нема документацију о поступцима јавних набавки може да значи да закон није поштован, односно да наручилац није позвао најмање три лица која би могла да понуде те услуге или робу и да није одабран понуђач који би имао најповољнију понуду или најнижу цену. Укупна вредност ових набавки је 4.524.333,50 динара.
Још једна необична јавна набавка спроведена је прошле године у вези са испоруком и уградњом клима уређаја у управној згради Дома ученика. Та набавка вредна 3.396.408 динара поверена је фирми Belaco из Београда, а оно што је занимљиво јесте да је укупан прошлогодишњи приход те фирме 3.877.000 динара, дакле Belaco би да није било посла са Домом ученика „Ангелина Којић-Гина“ зарадио мање од 500.000 динара.
ПРИЛОЗИ:
Решење о отказу уговора о раду Стевану Бакалову
Захтев Бакалова да му се доставе информације од јавног значаја и комисијски записник
Фактуре фирме Belaco послате Дому ученика
http://pistaljka.rs/home/read/458
Нема коментара:
Постави коментар