
"Bilo bi opasno da je sve stalo. Međutim, bojim se da će Brisel vršiti pritisak da do kraja godine završi sva otvorena pitanja i da se dođe do tog završnog sporazuma", ističe Janjić.
Kaže da je i ranije iz Brisela stizala poruka da ceo proces zavisi od Beograda i Prištine, te da ako Priština želi viznu liberalizaciju i studiju izvodljivosti mora da bude aktivnija.
"Takođe, ako Beograd želi prvu međuvladinu konferenciju mora da bude aktivniji", rekao je Janjić.
Govoreći o samom sporazumu, Janjić kaže da su u njemu postavljeni nerealni rokovi i da se od potpisivanja znalo da oni neće biti na vreme ispunjeni.
"Zajednica srpskih opština trebalo je da bude formirana odmah posle lokalnih izbora, a poznato je da niti EU niti Priština nisu spremile budžet za novoformirane opštine koje su ušle u sistem vlasti na Kosovu", objašnjava Janjić.
Sprovođenje sporazuma je trenutno usporeno, naglašava Janjić i dodaje da je najbitnije da on ne stane.
Srbija kao da je digla ruke od Kosova, primećuje Janjić, i uopšte ne vidi da postoje ljudi koji su zainteresovani, koji imaju neku vezu s Kosovom i koji bi želeli tamo da rade.
Janjić ocenjuje i da je vlada u ovom trenutku više fokusirana na EU nego na Kosovo, zbog čega, uveren je, opada i podrška javnosti evrointergacijama (ispod 50 odsto).
Kako kaže, stvorena je i percepcija da predsednik Tomislav Nikolić i premijer Aleksandar Vučić nisu na istim pozicijama po pitanju EU.
Politički analitičar iz Prištine Fatmir Šeholi slaže se da je sprovođenje Briselskog sporazuma u
zastoju i konstatuje da su omogućene izvesne ingerencije Srbima sa severa u kosovskoj policiji, ali da je sve ostalo u totalnom zastoju.
"Nema suda na severu, nema formiranja ZSO, nema otklanjanja paralelnih srpskih struktura, pogotovo na severu i nema nikakve političke volje da Fond za sever počne u potpunosti da se funkcioniše", rekao je Šeholi.
Zastoj u sprovođenju Briselskog sporazuma, kako kaže, posledica je izbora i u Srbiji i na Kosovu, "ali pretežno totalne institucionalne blokade na Kosovu".
"Mehanizmi odlazaće vlade Kosova koja je učestvovala u pregovorima sa Beogradom u Briselu više nisu legitimni, jer se očekuje formiranje nove vlade, pri čemu je i tehnički deo pregovora blokiran. Sve ove komponente, još uz izbore u EU u septembru, maksimalno otežavaju dalji tok pregovora Beograda i Prištine i prolongiraju ih", ocenio je Šeholi.
Šteta je što Brisel nakon završetka mandata visoke predstavnice EU Ketrin Ešton pokazuje manjak inicijative za ove pregovore, saglasni su analitičari.
http://www.rts.rs/page/stories/sr/story/9/Politika/1679083/Analiti%C4%8Dari%3A+Spora+primena+Briselskog+sporazuma.html
Нема коментара:
Постави коментар